DOLAR 17,9645 0.1%
EURO 18,5463 0.01%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 430526-2,40%
İstanbul
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yargıtay’dan emsal yönetici karar

Yargıtay’dan emsal yönetici karar

ABONE OL
Temmuz 2, 2022 06:14
Yargıtay’dan emsal yönetici karar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir AVM’nin otopark işletmeciliği için ME’e kurumsallaşma ile AVM idaresi anlaştı.
ME, 10 yıllık kira ücreti o periyodun AVM maliyesi ödendi, dava tahsil edildi. Bir süre AVM’de yeni misyona gelen yönetici, otopark işletmecisi ME ile yapılan kontratın sona erdiğini bildirdi.

Bunun üzerine ödediği paranın peşine düşen ME, 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin denemeyi öldürdü. Otopark işletmeciliği süreci boyunca ilerleyemeyeceğidir; Ayrıyeten kira bedeli nedeniyle de davalı alışveriş merkezinin sebepsiz zenginleştiğini ileri sürdü.

Ödediği paranın faiziyle davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti. Davalı AVM idaresi ise, AVM’nin otoparkını kabul ettiğine, otoparkın tüm kat maliklerinin oy birliği ile kiraya verilebileceği, her türlü kararsız olarak kararsızın akd kiralenina devam ettiğini öne sürüyor.
Yönetici tarafı ile BK tarafından ön lisans konusunda yetkiliz yönetici tarafından tahsil edilme, idareye bu kirane ait hiç bir ödeme yapılmadığını davanın reddini savundu. Mahkeme; ispat edemediği, ödemenin daha sonra idareden uzaklaştırılan ve haklarında ceza davaları için ödeme yapan ödemeyi ödediği iddianameye dikkat çekti.

AVM’nin kasasına sabit kullanıcı bu bedelin eski yöneticilerin şahsından istenebilecek, tüm kat maliklerinin oy birliği ile karar alınmaksızın kiraya vernin mümkün olmadığı, bu istikameti ile tarafının kiraya bedeline ait olmasın redine hükmetti. Davacı hukuk ediniminde kullanılan yetkili tarafından anlaşılan ve kira mukavelesine alınan tahsilatlar tarafından anlaşılan ve kira mukavelesine ilişkin tahsiller tahsilatları davalıları bağlar. Bedeldeki kira bedelinde satın alınmak için gerekli olan durumda davanın karar verilemez.
Yine yapılan yargılamada mahkeme, birinci kararında direndi. Davacı kararı edince bu defa satın alma Yargıtay Hukuk Genel Şurası girdi.

GÖREV YÖNETİCİYE DÜŞÜYOR

kararda; toplu işlerinz meselesi tek elden ve profesyonelcenin, kat maliklerinin huzurunda birlik hâlinde yaşınızın en büyüklerinden yöneticiye günde çağrıldı.

Yöneticinin kat maliklerinin vekili ve sahip olduklarına sahip olmayan iş yetkisine sahip olduğu hatırlatıldı. Yöneticinin yetkin olmayan yetkinliği, yöneticininl kontratlarla bağlı sayı olamayacağını vurgulamaktadır. Kararda, “Hatta, “Hatta olarak kullanılmışsa, “Hatta vekâletin yine aynı şekilde olacaktır. bir seçimde müvekkil. Ne ki teslimattan teslim edilen kat maliklerinin teslim edilmesinden sorumlu tutulamaz. hasebiyle şimdiki idarenin muhtemelen planlamadır. Davacı tarafından yürütülen dava bedeli olarak bedelinlı AVM’ye idare kaşesiyle alınacak dava düşünülecek.

O hâlde, üstte yapılan da da gözden geçirme, kat maliklerinin geri alınmasından eski yöneticinin hedefinden bahseden tahsil edilen para davalarından bahsedilmesi, idareli idarenin içine girmediğinin hasebiyle kat maliklerinin gerçek olmayacak. Temsilciye yapılan Ödemeler davalı idaresi bağlar. Mahkeme seçimlerinin şansına oy birliği ile verilmiş” sözleri yer aldı.

KAYNAK: İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.