DOLAR 20,0965 0.64%
EURO 21,5264 0.68%
ALTIN 1.255,750,48
BITCOIN 5567171,96%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzmanlardan NATO yorumu: Batı, Türkiye’ye eskisi gibi bakamayacak

Uzmanlardan NATO yorumu: Batı, Türkiye’ye eskisi gibi bakamayacak

ABONE OL
Temmuz 6, 2022 00:19
Uzmanlardan NATO yorumu: Batı, Türkiye’ye eskisi gibi bakamayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber7 / Abdurrahman Koç

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünde Madrid’deki 4’lü tepeden diplomatik zaferle ayrılmanın devam ediyor.

Uzmanlar, Türkiye’nin “terörlere yönelik” İsveç’te ve Finlandiya’ya değil, tüm Batı’ya baktığını söylüyor. Batı’nın Türkiye’nin jeopolitik konumunu tekrar keşfettiğini aktaranan, “Türkiye’nin butenkitlere, kulak olmayacağı ve geçmek için anaokulundan geçmek”ten çekinmeyecektitabirlerini kullanıyorlar.

Haber7 olarak, NATO muhtırası ve Türkiye’nin yeni periyottaki konumu Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Ferhat Pirinççi, Müellif Bercan Fiyat ve Siyaset Bilimci Prof. Dr. Mehmet Şahin’e sorduk.

PİRİNÇÇİ: BATI, TÜRKİYE’YE ESKİ GÖZLE BAKAMAYACAK

“NATO’nun Madrid’ini doğrudan ortaya koyuyorum, İsveç ve Finlandiya blokajını başka yereum” diyen Prof. Dr. Ferhat Pirinççi, “Çünkü İsveç ve Finlandiya’ya karşı Türkiye’nin ortaya koymuş olduğu gibi çekince ve blokaj, Türkiye’nin tepeya güvenlik kaygılarıyla ilgili. Türkiye benim söylediğim; benim güvenlik kaygımı dikkate almazsanız NATO’ya üye olamazsınız. Çünkü Türkiye, kendi güvenlik güvenliklerini dikkate almayan devletlere nasıl yapılır bir şekilde bir şekilde gösterilir . Bu İsveç ve Finlandiya’nın muhtırayı kabul etmesi çok bir muvaffakiyet net bir halde. Bunun üzerine tartışılmasının gerçekleştirilmesi. Daha önce İsveç ve Finlandiya’ bu türlü bir şey şansını bile kabul edemezdi. Bu iki ülkenin muhtıraya uyup uymayacağı vakit geçirmek, Türkiye’nin de veto kartları onun vakit için elinde de olacak. Bu bakımdan başarı” değerlendirmesinde bulundu.

Pirinççi, NATO ve Batı’nın bakış açısını, Türkiye’ye karşı bakış açısını, lakin bu eleştiriyi eskisi kadar açıklanı aktardı. “Türkiye’nin jeopolitik konumunda yine keşfedildi” diyen Pirinççi, Türkiye’nin bu tenkit’i kulak asmayacağını ve öğrenciler için geçmekten geçmekten çekinemeyeceklerini ifade etti. Pirinççi, “Şu gerçek ortaya çıkan, Türkiye, sahip olduğu konumdaki olaylarla ve kendine benzer bir siyasetle çok çeşitli bir NATO ülkesi”diye konuştu.


“TÜRKİYE, KENDİ RAYINDA BİR SİYASET UYGULAYAN BİR AKTÖR OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

Türkiye’nin Ukrayna açısından görünüm açısından tarafları bir ortaya çıkarabilen, çözebilen bir oyuncu konumunda olduğunu gösteren Pirinççi, “Türkiye’nin aralarındaki hedefliği, memleketler içinde küçük diye tabir kendisinde, yerinde gösteride kendi başına çıkarlarını gözeten ve ray siyaset uygulayan bir aktör gösterdiğini gösterdi”diye konuştu.

“AVRUPA, TÜRKİYE’NİN BU HALİNİ HER VAKİT HATIRLAYACAK”

“İsveç ve Finlandiya gibi dünyadan dünyadan sonra PKK örgütünün hareket alanının daraldı.diyen Pirinççi, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla Avrupa bundan sonra siyasetken, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’ya uygulamış olduğu politikayı onun zaman hafızalarında tutacaklar. Bu amaç, örgüt örgütüne kayıtsız kuralsız takviyenin bir bedeli olduğu onun vakit için zihinlerinde bir yerde olacak”

“Türkiye’nin NATO doruğu ve sonrasındaki siyasetlere dış siyasetteki güveni daha fazla hale geliyor”diyen Pirinççi, “Bundan içinde Türkiye’nin içine bir ülke içinde sondan globale doğru gözden geçire yahut’a harcamasını küçük hayalcilik olur. üretici bir oyuncu”değerlendirmesinde bulundu.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA, ERDOĞAN’IN KIRMIZI ÇİZGİLERİNİ BİRİNCİ KERE KABUL ETTİ”

NATO’nun ile terörle birinci defa iddiatan haberlerden aktaran Bercan Fiyat, “İsveç ve Finlandiya, Erdoğan’ın kırmızı çizgilerini birinci defa kabul etti” diye konuştu. Fiyat, yalnızca bu ülkenin iki değil, NATO üyesi 30 ülkenin de bu kırmızı çizgilere hassasle uyacağı manasına olduğunu belirtti.

“İLK KERE ELİMİZ GÜÇLENDİ”

“166 yıl sonra birinci defa Türkiye Batı’yı tercih eden adaya yükseltildi” diyen şöyle devam etti:

“Muhalefetimizdeki Erdoğan düşmanlığı, bu diplomatik zaferi görmemizi engellememeli. Moskova’dan bakarak “Türkiye Asya’daki çocuklarını” diyor. Bu gerçek değil. Bizim siyasi sistemimize, biz zati Avrupa siyasi sistemi kapsamında olmayan bir kadroz. Tabi burada her zaman zayıftı, birinci defa güçlü pozisyona yükselmiş durumdayız. Biz vakitte Asya açılımımızı da devam ettiriyoruz, Rusya ile Hindistan ile, İran yahut Afrika ülkeleriyle…”

“PKK ESKİSİ ÜZERE DAYANAK ALAMAYACAK”

“Avrupa ülkelerinin örgüt örgütlerini yok etmeye çalışmaya”diyen Fiyatı, şunları aktardı:

“Avrupa eskisi örgüt örgütü YPG/PKK’yı desteklemeye devam edemez. Türkiye’ye kabul etmezsem Türkiye’yi kabul etmez. Üye olduktan sonra kelamlarını tutmazlarsa Türkiye’nin alternatif alternatifleri durumda. Batı Türkiye’yi öldürmekküresel iki yapının kelam konusu için.

Örgütler üzerinden global güçi bölümü kapanıyor artık. Ülkeler direkt karşı karşıya geliyor . Büyük güçlerin güç uğraşı periyoduna giriyoruz. Bu periyotta de örgütlere, küçük tertiplere yer. Yeni devirde PKK’nın gözünde kötü insanlar görecekler. Esasen onlardaki hayallerden şimdiden geçmiş durumda. Türkiye’in Suriyebaşlarının de zati terorist elebaşlarının Batı’ya talepanları var bizi korumuyorsunuz diye konuşuyorsunuz. Bundan sonra evrede YPG olsun, FETÖ olsun, DHKP-C olsun, muvaffakiyet niyetine. Yeniden örgütlenme örgütlenmesi oluşturulması bir form oluşturacaklardır. Lakin Türkiye bu örtülü işlevleri engelleyebilecek donanımda ve güçte artık. PKK’ya, FETÖ’ye bel bağlamaktan bundan sonra bulamayacaklar. Bu kar yağlarıyla ilgili hayallerin gözündekiler”

ŞAHİN: SOĞUK SAVAŞ DEVRİNDE TÜRKİYE’NİN STRATEJİK KIYMETİNİ TEKRAR ÖN PLANA ÇIKARDI

Türkiye’nin Madrid bakımını iki eski hali pahalandıran Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Türkiye’nin “teröre dayanak kalacak olacaksınız, savunma sanayilerini kaldıracaksınız” istekleri vardı. artık gerçekleşti. İkinci bir akla geliyor, bu kelamlarına sorular mı? Türkiye’nin elindeki kozları geçmiş değil. Kimi geçmiş devirdeki herkeste uymazlarsa Türkiye bunu Meclis’e de getirmeyebilir , Meclis de onaylamayabilir. Türkiye, Nizamna mukaveleleriniz, üyeleriniz demedi” diye konuştu.

“Türkiye’ye yönelik uzun süredir devam etme hakkında, “NATO’nun problemli üyesisiniz, düşünceniz kayıyor” tartışmaları vardı”diyen Şahin, şöyle devam etti:

“Türkiye burada bir bildiri daha verdi, “Ben NATO siyasetine mani olan bir ülkem değilim. Benim hassasiyetim var. Terörle çabam var. Müttefik olmak isteyen isteyen bu hassasiyete hürmet gerekiyor” diyor.

Türkiye’nin ABD’den kurtulup Rusya’nın güdümüne girmek üzere bir gayesi yok. Lakin bu son yaşanan bilhassa çerçevesiyle ilgili, NATO Rusya’ya göreliği temel alınarak oluşturuldu ve genişledi. Lakin son 2008 Gürcistan’daki müdahale, Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’nın eğitimiyle, Avrupa üzerinde Rusya kendini tekrar hissettirdi. Husus Rusya olduğu vakit NATO oynuyor. Onun için Rusya ile girilen süreç, Soğuk Savaş periyodunda Türkiye’nin stratejik ehemmiyetini tekrar ön plana çıkardı. Asıl olan bu”

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.