DOLAR 20,0984 0.65%
EURO 21,5615 0.79%
ALTIN 1.252,500,52
BITCOIN %
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzman ve başöğretmenlik için toplam 603 bin 864 uygulamada yapıldı

Uzman ve başöğretmenlik için toplam 603 bin 864 uygulamada yapıldı

ABONE OL
Haziran 19, 2022 06:34
Uzman ve başöğretmenlik için toplam 603 bin 864 uygulamada yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

15 Haziran 2022 tarihi prestijiyle müracaatta bulunanların vilayet değerlendirmesince yapılan değerlendirme değerlendirmeleri öğretmenlik okulları süreci başladı. İtirazlar, 21 Haziran’a kadar tamamlanacak ve 5 Temmuz’da sonuçlanacak. Eğitim konferanslarına katılacaklar, 7 Temmuz 2022’de ilan edilecek.

Öğretmenlik Meslek Basamakları Eğitimi konusunda birde değerlendirmede bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmud Özer, şuradaki öğrencilerden: “Öğretmenlik Meslek Basamakları Eğitimi için 603 bin 864 başvuru alındı. Bu müracaatların 533 bin 359’u uzman öğretmenlik, 70 bin 505’i başöğretmenlik kapsamında yapıldı. Özel eğitimli öğretmenlerdeki öğretmenlerden de 280 başöğretmenlik, 9 bin 724’ü uzman öğretmenlerlik mesleğinde 10 bin 4 başvuruda bulundu.”

Bakanlık olarak toplumdaki prestijini örnek için devam edeceklerini belirten Bakan Özer, “Öğretmenlerimizi manada desteklemeye devam ediyor. Mesleksel kazanımlarını teslim almalarını en iyi şekilde yapılandırmayı sağlar. Bizden sonra mesleklerinde öğrencilerde ilerleyebilecek ve kazanabilecekleri okulların yetiştirdikleri yeni özlük haklarına kavuşmuş olacaklar. Ben bu vesileyle öğretmenlerlik meslek basamakları eğitimini tüm günlerimize muvaffakiyetler geçirmek.” tabirlerini kullandılar.

Uzman öğretmenlik eğitimleri, 18 Temmuz-5 Eylül; 18 Temmuz-19 Eylül’de gerçekleştirilebilecek bir eğitim ise.

Yazılı imtihan müracaatları 26 Eylül-3 Ekim’den alınacak. Öğretmenlik Meslek Basamakları İmtihanı 19 Kasım’da 81 vilayet gerçekleştirilecek. İmtihan sonuçları, 12 Aralık 2022’de duyurulacak.

Sertifika almaya hak 2023’te düzenlenecek ve uzman öğretmen/başöğretmen alan öğretmenler, 15 Ocak 2023’ten itibaren bu unvanlardan yararlanacaklar için eğitim eğitiminden alınacak.

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’na kayıtlı imtihana başvurunun oğlundaki çocuk prestijiyle kapsamındaki öğretmenlerde 10 yıl hizmet elemanı, Başöğretmenlik Eğitim Programı’na ise kayıtlı imtihana başvurudan oğul prestijiyle uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmetinde öğretmenden öğrenci başvurudu.

Bakanlığa bağlı resmî eğitimda öğretmen/uzman öğretmen olarak görev yapanlardan Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programı’na başvuruta bulunanların dayanabilen taşıyıp taşıma yaptıkları, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği uygulanan vilayet kurullarınca değerlendirildi.

Uzmanlık için başvuruta yer alacak öğretmenleri/öğretmenler, eğitimde olan okulların eğitim çalışmalarında, Bakanlığa bağlı resmî eğitimde ve özel eğitimde başöğretmen olarak seçilirler. Çalışmaları, İdareye İştirak Çalışmaları ve Araştırma Geliştirme Çalışmaları olmak üzere üç alan olarak belirlendi.

Mill Eğitim Bakanlığına Bağlı resmî eğitim ve özel yetiştirilende kullanıcı yetiştiren öğretmen/uzman öğretmenlerden uzman öğretmenler/başöğretmen hakları için başvuruda bulunan kişilerin ikisinden birer çalışma yapmaları için başvuruda bulunacak kişilerin ikisinden birer çalışma yapmaları için başvuruda bulunacaklardır.

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.