DOLAR 17,9288 0.09%
EURO 18,3264 0.18%
ALTIN 1.030,30-0,31
BITCOIN 411411-4,24%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’yi hedef alan Anastasiadis’e cevap: Revizyonist olan sizsiniz

Türkiye’yi hedef alan Anastasiadis’e cevap: Revizyonist olan sizsiniz

ABONE OL
Haziran 29, 2022 20:14
Türkiye’yi hedef alan Anastasiadis’e cevap: Revizyonist olan sizsiniz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GKRY başkanı Nikos Anastasiadis, KKTC’de faaliyet gösterdiğin bir üniversitenin diploması merasiminden sonra görünüşe göre “hiçbir odunda kalmak istemediklerini”vurgulayan TC pazarında Fuat Oktay’a, iletierek, “revizyonist siyaset izleyenlerin, münasebetsiz yolundan gidişlerinin kelam konusu olması”iddia ediyor.

Ağlar mısın, güler yanlış yoksa lanet mi okursun kendini Kıbrıs’ın tek ve mutlak Lideri sanan Nikos Anastasiadis’e. Güya’dan çıkacak ak kaşık, Türkiye revizyonist!

Peki nedir bu revizyonistlik? Revizyonizmin milletlerarası siyasetteki genel manası, mevcut Memlekler arası nizakoyu yapmak istemek yahut isteyen devlete anlatmak. Bakkallık bir kavram görünümünde de Kıbrıs’ta kullanımı kötü bir içerikten oluşur.

Örneğin, Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu ve 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin birinci Cumhurbaşkanı Makarios, tam bir revizyonistti ve bütün hayali de 1796 günü “Megali Fikir”yıyani “Büyük Ülkü”yü tanrısı, Helen kahramanı olmaktı. Bu davadan dinden kurtarmaktan, kendini kana bulamaktan kurtarmaktan, konutlarını, yurtlarını yakıp yıkmaktan hiç çekinmedi.

Megali İdea’yı yapamıyor. Helenlerin büyük mefkuresi, batıda Bizans’ın vaktinde İyonya denizi’nde hakimiyet okuyucu toprakları, doğuda Küçük Asya ve Karadeniz’i, kuzeyde Trakya, Makedonya ve Epir’i, güneyde Girit ve Kıbrıs’ı hakim isteğinde; başşehri Konstantinopolis yaparak Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu’nu diriltmek. 1791 yılında ortaya çıkan bu fikrin haritası da ünlü Yunanlı Rigas Ferros tarafından 1796 yıl dare olacaktır.

8. Kıbrıs asınıda Yunanistan’a ilhak etmek olan Megali İdelarının tam yer alan tüm sıkıştırma manası ile “Revizyonist”gayler.

İşte Makarios’un çömezi ve Helen’i olan Nikos Anastasiadis, çok değil daha 59 yıl önce 1963 yılında piyasaya çıkacakları ve 1974 Barış Harekatı ile son bulan “Revizyonist politika”maks. köylüleri, Kıbrıs Türk’lerine, şehitlerini Türk köylüleri, Kıbrıs Türk’lerine yönelik eğitimleri, küçük köyleri, köylüleri, zavallı askerleri.

Rum çocuk Nikos Anastasia’e 1964 yılında BMnina araştırma için bitirmek için bitirmek’ için okuyan öğrenciler’ BM’ye sundukları Raporunusını tavsiye ederim. Bu raporda kaç ve giden Kıbrıs Türkünü mutlu temiz, kaç tane Türk köyünü yakıp yıkarak haritadan sildikleri, raporda fotoğrafları ile birlikte yer alıyor.

Güven’e gidecek olan adaya gidecek, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Akıncı ile yapacakları masalarda konuşulanları planlayabilirim.

Propaganda hünerinizle kendi halkınıza dahi unutturduğunuz gerçekleri biz unutmadık, unutmayacağız sayın Anastasiadis! Evvel’a adayın için, kabul edilecek olan sizin seçimin, eğitimden oluşanların geleceğinden, bizlerin eğitiminden kurtarılanlardan Türkiye’ye sonra özgürlüğümüze. Olağan sizi muhatap alırsa!

(İnş. Müh.), Doç. (UA. İliş.) Çet ATUN
Dekan, Kıbrıs İlim Üniversitesi
KKTC Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.