"Türkiye'nin üreteceği aşıyı, insanlığın hizmetine sunacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi'nden aşı ile ilgili dünyaya açıklama yaptı. Erdoğan, Türkiye’nin üreteceği aşıyı tüm insanlığın hizmetine sunacaklarını söyledi

18:28:32 | 2020-11-21

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi’nde konuştu. Erdoğan, "Salgın sürecinde dayanışma ve yardımlaşma konusunda dünya, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, maalesef iyi bir imtihan veremedi. G20 platformu aşıya herkesin uygun maliyetli ve hakkaniyetli erişimini güvence altına alacak mekanizmaları hazırlamalı ve işletmelidir. Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü'nün temel ilkeleri çerçevesinde adil bir küresel ekonomik büyümeden ve refah paylaşımından yanadır. Türkiye’nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgınla mücadeleyi iş birliği ve dayanışma olmadan başarıya ulaştırmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türkiye olarak 156 ülke ve 9 uluslararası kuruluşa yardım sağladık. Almanya’daki iki Türk bilim insanının ürettiği aşıya dair ümit verici haberleri sevinçle takip ediyoruz. Ancak burada bir hususa dikkat edilmesi gerekiyor. Geliştirilen aşılar mevcut adaletsizlikleri daha da derinleştirmek yerine insanlığın ortak malı olarak kullanıma sunulmalıdır. Bu çerçevede G20 Platformu aşıya herkesin uygun maliyetli ve hakkaniyetli erişimini güvence altına alacak mekanizmaları hazırlamalı ve işletmelidir. Türkiye olarak biz de toplam 16 aşı çalışmamıza bu anlayışla yaklaşıyoruz. Türkiye’nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız."
ETİKET :   CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN G20 LİDERLER ZİRVESİ KORONAVİRÜS SALGIN AŞI DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ

Tümü