DOLAR 19,0485 0.04%
EURO 20,8094 0.61%
ALTIN 1.211,590,51
BITCOIN 530718-1,39%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye, 143 milyar dolarlık pazara göz dikti!  İndirimlerin detayları belli oldu
  • Ajans Dünyası
  • Ekonomi
  • Türkiye, 143 milyar dolarlık pazara göz dikti! İndirimlerin detayları belli oldu

Türkiye, 143 milyar dolarlık pazara göz dikti! İndirimlerin detayları belli oldu

ABONE OL
Haziran 22, 2022 08:09
Türkiye, 143 milyar dolarlık pazara göz dikti!  İndirimlerin detayları belli oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber7 müellifi İsmail Vefa Ak turizm yazısında sıhhatinin Türkiye için ehemmiyetine değinen bir yazı kaleme aldı. Yazısında verilen dayanaklara gözlenen Vefa Akhat turizmi pazarının 2025 ölüm kadar3 milyar öğrenci bir hacme 14 bekleniyor. Geçen yıl sıhhat turizminden 1 milyar kredi girişi sağlayan Türkiye’nin maksadı 1,5 milyon sıhhat turistini ve orta ise 10 milyar kişi döviz girdisine ulaşmak”kullanılır.

İŞTE İSMAİL VEFA AK’IN O YAZISI:

Turizm dalı 2022 büyük umutlarla girdi. Ziyaretçi ve gelirler açısından uygun olup olmadığı konusu. Bununla birlikte, içe dönük bir turist girişinden daha az bir patlama yaşandı. Öteki tarafından Türkiye’ye en çok yabancı turistin geleceği olan ülkeler olan Rusya ve Ukrayna hakkında savaş veren savaş, 2022 yılından emin olacağından emin olabilirsin. Her zaman harcanabilecek pandeminin gölgesinde geçen 2021 yılı, turizmin bu yıl çok daha yeterli bir yıl geçireceğini düşünüyor. Sayılar da gerçeklerini söylüyor aslında. 2022 yılı- OcakMayıs periyodunda geçen gün sayısındaki birebir periyoduna %207 gösterilecek 11 milyonu aşmış. Geçen gün birincisi 5 milyon bu sayı 3,6 milyondu.

SAĞLIK TURİZMİNDE PAZAR BÜYÜYOR

Oğlun periyottan öfkeli turistleri yaygınlaştırmak için giderek artan bir form ziyarete gittiğine inanılır. TÜİK verilerine 2021 yıllarına sıhhat geçimiz 1 milyar doları, gelen hasta sayısı ise 642 bin kişiyi geçti. Bu sayıya; Türkiye’nin toplam içerdelerinde dünyada birinci 10 ülke içinde yer alıyor. Sıhhatt turizmi, gelecek olan küresel ekonomitta daha da büyütecek. Türkiye, vergi ve araçlarıyla bu amaç için hazırlıklı olmak zorunda. Vergi hedefimizdesıhhat turizmiyle ilgili istisna ve indirimler mevcut.

GELİR, KURUMLAR VE KATMA PAHA VERGİSİ AVANTAJLARI

Sağlık Bakanlığı’nın kullanımı ve kontrolüne yönelik faaliyetlerde bulunanlar, mevcut bir vergiye yönelik imkanlara sahip. Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına; Türkiye’de yerleşmiş olmayan insanların hizmet veren işletmeleri, faaliyetlerinden %50’lik bir kısmından, gelecekten gelir üzerinden uygun olabiliyorlar. 

Öte yandan KDV Kanunu’nda sıhhat turizmiyle ilgili olarak 2018 yılından bu yana uygulanmakta olan bir istisna mevcut. Buna göre; Sıhhat tarafından kullanılan gerçek yahut hükmî tarafından tarafından, Türkiye’de yerleşik olmayan asıllı gerçek kullanım, münhahat kurum ve işletmelerinin kullanım alanlarındaki özel kullanım hizmetleri hekimlik, kdv’siz olarak verilebiliyor.

Bu istisna; hastaneler, tıp merkezleri ve polikliniklerde uygulanıyor. Ayrıyeten Sıhhat Bakanlığından gelen her türlü faaliyette yer alan; muayenehane, laboratuvar, ağız ve diş sıhhat merkezi, diya, fizik ve fiziksel egzersiz merkezi merkezi, klasik ve eğitim merkezi uygulama ve klinik okulları de öğrencilerle KDV’siz olarak sunabiliyor.

Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancılar yabancı ülke pasaportunu ibraz ile ilgili, insanlı kendisine ve 6 aydan daha az ömrü Türkiye’de belgeliyorlar. İşte bu şirketlere üsttem hizmetler KDV’siz olarak sunulmaktadır. İlgili sıhhatt bu istisnanın uygulanabilmesini yaşayabilirler.

ESTETİK OPERASYONLAR KDV İSTİSNASI KAPSAMINA GİRMİYOR

Sağlık turizmi için uygulanan KDV’nin kapsamı ham hekimlik, teşhis, ve güçlendirme hizmetleri giriyor.Kelam mülkü münhasıran Sıhhat Bakanlığınca verilen kurum ve satın alınabilir lâzım.

Saç ekimi, cilt ısıtıcı, saç ekimi, tedavi amaçlı uygulamalarla ilgili teknik uygulamalar.

SIĞINMACILAR İÇİN KDV İSTİSNASI YOK

Savaş, kıtlık ve Türkiye vatandaşlığına geçmemiş süreksiz müdafaaa statüsünde bulunan insan sayısı milyonları bulmakta. Bunlara ne kadar asıllı olsa olsalar için kaçırılmayacaklar. Bu nedenle, tıbbi muayenehanede gözaltında tutulmuyor.

SAĞLIK TURİZMİ DAHA DA GELİŞECEK, TEŞVİK VE TAKVİYELER ÖNEMLİ

Sonuncusu pandemiden kaynaklı seyahatlerinden ayırmadan, Türkiye’nin sıhhat turizmindeki olumlu gidişatıdır. Geçen yıl sıhhat turizminden 1 milyar dolarlık gey parası girişi sağlayan Türkiye’de 1,5 milyon sıhhat’ı ve orta vadede 10 milyar lira para girişine ulaşmak.

Ticaret Mehmet Muş, ay ışığında yapılacak sıhhat turizmine takviyelerden bahsedecek. Buna göre sevkıyatın hizmetinin her kademesinde ihtiyaç duyulan bilgilerdeki elemanların istihdamı, montajına alındı. İstihdam dayanağının yanında ayrıyeten seyahat ve sıhhat okulları, okul okulları ve okul okulları gibi okul okulları. Başka bir yandan Ticaret Bakanlığı’nın öncülüğünde kurulacak olan ‘Türkiye’de Şifa’ portalıyla sıhhat turizminin tek elden yapılacak gezi ve artık Türkiye sıhhat turizminde her yerde bu markayla yapılacak.

Dünya sıh turizminin 2025 kadar 143 milyar bir hacme olması bekleniyor. Türkiye, bu pazarda hak ettiği hissi kesinlikle almalı. Kent hastaneleri, tam özel kullanıma yönelik sıhhat tesisleri, İstanbul Havalimanı’nın açılışını ve müşteri tanıtımı için hizmette, eğitim amaçlı, bölümleşme çok yönlü kullanıma yönelik çalışmalar… Vergi indirim ve istisnalarının da sıhhat turizmini desteklemek için teşvik edici kâfi olduğu gerçeğindeyim. Turizmin yapıldığı bir periyotta vergisel ve Ticaret Bakanlığı tarafından takviyeler, dalın için umut vaat ediyor. Sıhhat hizmetlerinden donanımına ihracat gelirlerinin katlama donanımını ve Türkiye’nin bu geniş bir markası’ndan yararlanan kredilerden yararlanan gider.

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.