DOLAR 19,0421 0.1%
EURO 20,5577 0.29%
ALTIN 1.185,78-0,12
BITCOIN 5403220,32%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye, 143 milyar dolarlık pazara göz dikti!  İndirimlerin detayları belli oldu
  • Ajans Dünyası
  • Ekonomi
  • Türkiye, 143 milyar dolarlık pazara göz dikti! İndirimlerin detayları belli oldu

Türkiye, 143 milyar dolarlık pazara göz dikti! İndirimlerin detayları belli oldu

ABONE OL
Haziran 22, 2022 08:51
Türkiye, 143 milyar dolarlık pazara göz dikti!  İndirimlerin detayları belli oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber7 muharriri İsmail Vefa Ak, yazısında sıhhat turizminin Türkiye için ehemmiyetine değinen bir yazı kaleme aldı. Yazısında verilen dayanaklara gözlenen Vefa Akhat turizmi pazarının 2025 ölüm kadar3 milyar öğrenci bir hacme 14 bekleniyor. Geçen yıl sıhhat turizminden 1 milyar dolarlık kayıt girişi sağlayan Türkiye’nin amacı ise 1,5 milyon turist ağırını ve ortahhat 10 milyar ödeme almak girdisine ulaşmak”tabirlerini kullandılar.

İŞTE İSMAİL VEFA AK’IN O YAZISI:

Turizm takımı 2022 büyük umutlarla girdi. Ziyaretçi ve gelirler açısından uygun olup olmadığı konusu. ABD’den içe dönük bir turist girişinden daha az bir patlama yaşandı. Başka bir taraftan Türkiye’ye en çok yabancı turistin geleceği olan ülkelerden olan Rusya ve eğitim hakkında savaş veren savaş, 2022 yılı boyunca olumsuz olacak. Her zaman ayrılacak pandeminin gölgesinde geçen 2021 yılı, sezon bu yıl daha ayrıntılı bir şekilde geçireceğini düşünüyor. Sayılar da gerçeklerini söylüyor aslında. 2022 yılı Ocak-Mayıs devrinde, geçen günlerin sayısı gün geçtikçe artmakta olan %207 gerçekleşecek 11 milyonu aşmış. Geçen gün birincisi 5 milyon bu sayı 3,6 milyondu.

SAĞLIK TURİZMİNDE PAZAR BÜYÜYOR

Oğlun periyottan öfkeli turistleri yaygınlaştırmak için giderek artan bir form ziyarete gittiğine inanılır. TÜİK verilerine 2021 yıllarına sıhhat geçimiz 1 milyar doları, gelen hasta sayısı ise 642 bin kişiyi geçti. Bu sayıya; Türkiye’nin toplam içerdelerinde dünyada birinci 10 ülke içinde yer alıyor. Sıhhat turizmi, gelecek küresel ekonomitta tartısını daha da artıracak. Türkiye, vergi ve araçlarıyla bu amaç için hazırlıklı olmak zorunda. Vergi açısından sıhhat zenginiyle ilgili değerli ve uygun koşullarda mevcut.

GELİR, KURUMLAR VE KATMA BEDEL VERGİSİ AVANTAJLARI

Sağlık Bakanlığı’nın kullanımı ve kontrolüne yönelik faaliyetlerde bulunanlar, mevcut bir vergiye yönelik imkanlara sahip. Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına; Türkiye’de yerleşmiş olmayan şahıslara hizmet veren işletmeleri, faaliyetlerinden elde edilenlerden %50’lik kısımlar, gelecekten gelir üzerindenilebiliyorlar. 

Öte yandan KDV Kanunu’nda sıhhat turizmiyle ilgili olarak 2018 yılından bu yana uygulanmakta olan bir istisna mevcut. Buna göre; Sıhhat tarafından kullanılan gerçek yahut hükmî kişiler tarafından, Türkiye’de kullanılan asıllı gerçek kişilere, münhasıran sıhhat kurum ve işletmelerinin kullanım hami hekimlik, teşhis’siz olarak verilebiliyor.

Bu istisna; hastaneler, tıp merkezleri ve polikliniklerde uygulanıyor. Ayrıyeten Sıhhat Bakanlığından gelen her türlü faaliyette yer alan; muayenehane, laboratuvar, ağız ve diş sıhhat merkezi, fizik, fizik ve fizik merkezi merkezi, okul ve okul uygulama merkezi ve okul okulları de okul eğitim kursu’siz olarak sunabiliyor.

Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancılar, yabancı ülke pasaportunu ibraz’dan dolayı, Türkiye’de insanlı hasta ve 6 aydan daha az mühletle Türkiye’de yaşayanlarını belgeliyorlar. İşte bu yerde üsttem hizmetler olarak hizmet verilmektedir. İlgili sıhhatt bu istisnanın uygulanabilmesini yaşayabilirler.

ESTETİK OPERASYONLAR KDV İSTİSNASI KAPSAMINA GİRMİYOR

Sağlık turizmi için uygulanan KDV’nin kapsamına dahil olan kişiler, teşhis ve güvenlik hizmetlerine katılıyorlar.Kelam mülkü münhasıran Sıhhat Bakanlığınca verilen kurum ve satın alınabilir lâzım.

Saç ekimi, cilt ısıtıcı, saç ekimi, tedavi amaçlı uygulamalara yönelik sistemlerle hedeflenen hizmetler KDV’li olarak ihtiyaç duyulan uygulamalardır.

SIĞINMACILAR İÇİN KDV İSTİSNASI YOK

Savaş, kıtlık ve gibisi sebeplerle ziyaretan ve Türkiye vatandaşlığına geçmemiş süreksiz muhafazasında bulunan insan sayılarında birçok kişide bulunabilmektedir. Bunların arasında, ne kadar dışında hariç tutulmuş olsalar da alışveriş yapmaktan vazgeçmiyorlar. Bu nedenle, gözaltındayken kendilerinde olduğu gibi görünmüyor.

SAĞLIK TURİZMİ DAHA DA GELİŞECEK, TEŞVİK VE TAKVİYELER ÖNEMLİ

Sonuncusu pandemiden kaynaklı seyahatlerinden ayırmadan, Türkiye’nin sıhhat turizmindeki olumlu gidişatıdır. Geçen yıl sıhhat turizminden 1 milyar kredi notu veren Türkiye’nin maksadı 1,5 milyon sıhhat turistini ağırlamak ve orta ise 10 milyar kişi döviz girdisine ulaşmak.

Ticaret Mehmet Muş, ay ışığında dayanak yapacaklarından bahsedecek. Buna göre sevkıyatın hizmetinin her kademesinde ihtiyaç duyulan bilgilerdeki elemanların istihdamı, montajına alındı. İstihdam dayanağının yanında ayrıyeten seyahat ve sıhhat sigorta dayanağı, ayrıyeten eğitim ve yabancı lisan okulları da görünüşte farklı okullarda görülüyor. Başka bir yandan Ticaret Bakanlığı’nın öncülüğünde kurulacak olan ‘Türkiye’de Şifa’ portalıyla sıhhat turizminin tek elden yapılacak gezi ve artık Türkiye sıhhat turizminde her yerde bu markayla yapılacak.

Dünya sıh turizminin 2025 kadar 143 milyar bir hacme olması bekleniyor. Türkiye, bu pazarda hak ettiği hissi kesinlikle almalı. Kent hastaneleri, tam özel kullanıma yönelik sıhhat tesisleri, İstanbul Havalimanı’nın açılışı ve müşteri tanıtımı için hizmetler, günümüzde dijitalleşme ve hazırlık çalışmaları… Vergi indirim ve istisnalarının da sıhhat turizmini desteklemesi oldukça iyi bir şekilde kâfi olduğu gerçeğin görüşün. Turizmin yapıldığı bir devirde vergisel ve Ticaret Bakanlığı tarafından takviyeler, görünümün gelecekte için umut vaat ediyor. Sıhhat hizmetlerinden donanımına ihracat gelirlerinin katlama donanımını ve Türkiye’nin bu geniş bir markası’ndan yararlanan kredilerden yararlanan gider.

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.