DOLAR 19,0695 0.22%
EURO 20,5209 -0.58%
ALTIN 1.225,570,47
BITCOIN 5354811,98%
İstanbul
13°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk SİHA’larına yeni mühimmat!  Türkiye’yi zirveye taşıyacak

Türk SİHA’larına yeni mühimmat! Türkiye’yi zirveye taşıyacak

ABONE OL
Haziran 14, 2022 14:59
Türk SİHA’larına yeni mühimmat!  Türkiye’yi zirveye taşıyacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin yerli ve ulusal SİHA seyahati, elde ile çok farklı bir yere yerleştirildi. Suriye, Libya, Karabağ ve son olarak Ukrayna’da kendini gösteren performansla bu dünyadan büyüyen platformlardan biri olan Türk SİHA’ları mühimmat çeşitliliğinde tepeye oynuyor.

Her ne kadar başka başka ülkelerin SİHA’ları da çok farklı mühimmatları amaca farklı olsa da olmasa da öyle sahada yaşanmış. TürkSİHA’ların mühimmat genelindeki farklı coğrafyalardaki operasyonlarda rüştünü ispatlanmış durumda ve bu SİHA’larımızı pek çok çok özel imkanlarla yapılıyor.

TÜRK SİHA’LARI HANGİ MÜHİMMATLARI ATABİLİYOR? Türkiye’nin bir yandan iç operasyonları yürüten, öteki yanda dünya, Irak’ta dünya çapında hudut ötesi harekatlar icra edip, Ege ile Doğu Akdeniz’de önemli bir müşahede olan ülkeler için en önemli plastikn biri havane binen yüklenebilir olduğu kadar azaltabilmek. Yük azaltılırken bir güvenlik bölümü, neden olunmaması bir başka hassas kısmı. (9800 (9800) işte bu yönlendirmenin üstlenebilecekleriha’ların yokluğunda ve çok daha geniş birte roller oynayabilecekleri öne çıkabilir.

Türkiye’nin çeşitli tarafından üretilen üretimlerden oluşan hava araçları hangi mühimmatları atabiliyor? Yakın hangi mühimmatların bu platformlardan atılması planlanıyor?

MAM-L VE MAM-C SÜRECİN ZIMNÎ KAHRAMANLARI

Mühimmatlar konusunda ilk küçük bir parantez açılışta yarar var. Türkiye’nin yalnızca SİHA’ları, üzerinde bulunan mühimmatları günümüzün vazgeçilmez şartlarına uygun olmayan şeylerdir. Milli savunma sanayii mezrasıyla bu eserler geliştiren Ankara’nın tam anlamıyla bu araçların kullandığı araçlardır.

çok farklı yerlerde, yaklaşık olarak deneyimler. Kullandıkça eksikleri görüldü, üzerine çalışıldı, geliştirme ve hatta sonra da mükemmelleştirme evresine geçildi. Artık parantez kapatalım ve Türk SİHA’larını kullanan mühimmatlara daha ileride bakalım.

Hem Bayraktar TB-2 hem de ANKA için en çok kullanılan mühimmatın MAM-L ve MAM-C yanlış olduğunu söylemez. Küçük Akıllı Mühimmat (MAM) olarak kabul gören bu kategoride Türkiye’nin eli güçlü. evi

Roketsan tarafından MAM-L Türkiye’nin birinci SİHA mühimmatı olarak öne çıkıyor. Azami 15 km menzili içindeki mühimmatın üst versiyonları için çalışılıyor. Hali hazırda MAM-L hem Bayraktar TB-2-ANKA sınıfından hem de Akıncı-Aksungur sınıflarından atılabiliyor.

MAM-C ise CİRİT saldırısı olması bir eser. Yaklaşık 6,5 kilogram yüküyle bilhassa anti-personel misyonlarında başarılı imtihanlar veriyor. Türkiye’nin en hafif SİHA mühimmatı olan MAM-C’nin platformlara atıldığı Bayraktar TB-2, ANKA, Akıncı ve Aksungur bulunuyor.

Ailenin en son ve en gelişmiş üyesi ise MAM-T… yaklaşık 94 kilogram tartıya sahip MAM-T bilhassa ağır zırhlı maksatlar için için. Hatırlanacağı Akıncı’nın birinci atış denemesi MAM-T ile yapılmış ve muvaffakiyete ulaşmıştı. MAM-T şimdilik yalnızca Akıncı’dan atılabiliyor.

TB-2 İLE BOZOK BİRLİKTELİĞİ ÇEKİCİ

Bayraktar TB-2 her ne kadar MAM-L ve MAM-C ile BOZOK ile özdeşleşmiş olsa da ile bu fotoğrafın daha farklı bir hal alması bekleniyor. tarafındanTÜBİTAK-SAGE tarafındanlü BOZOK Lazer Güdüm Minyatür SİHA Mühimmatı’nın 15 km menzile sahip olması bekleniyor. Test atışlarının akabinde seri üretime geçen BOZOK’u şimdilik sadece TB-2 atabiliyor.

ŞİMŞEK VE KGK’LER DE DENKLEME GİRİYOR

Türk SİHA’ları tarafından mevcutta kullanılan mühimmatlardan bir başkası de ŞİMŞEK. ŞİMŞEK en kolay anlatımla Yüksek Süratli Amaç Uçak Sistemi olarak tanımlanıyor. (9800SAŞ tarafından yapılan bir akabinde ŞİMŞEK, GPS güdümlü otonom uçarak, uzun aralardaki alev alev geldi. Şimdilik yalnızcaANKA’dan atılabiliyor.

SİHA’lar üzerinden atılan mühimmatlardan biri de Kanatlı Güdüm Kiti olarak tanımlayabileceğimiz aile… MK serisi bombaları akıllı hale genel KGK’leri yerli ve bizim uygulanabiliyorla üretiliyor. KGK’ya mühimmatlar AKSUNGUR’da gayeye yollanıyor.

YAKIN VAKİTTE HANGİ MÜHİMMATLAR EKLENECEK?

Buraya kadar saydıklarımız Türk SİHA’ları tarafından ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılan herek test atışları tamam mühimmatlardı. Yakın vakitte SİHA’lara entegre olacak çok sayıda sınıf mühimmat da var. (9Bunlar’da yer alan 702) Türkiye’nin planlı bir proje olacak.

ANKA ile AKSUNGUR’dan KUZGUN atılacak. Akıncı’dan yapılacak NEB-84, Çakır, SOM-J, Sungur, Gökdoğan ve Bozdoğan atışları kesimin merakla gitmekten kimileri.

Her ne kadar netlik kazanmasa da TRG-122 ve TRG-230 güdümlü topçu roketlerinin SİHA’lara entegre entegrene mandıra yorumlar da yok. Ayrıyeten Türkiye’de gereklilik halinde TAS olarak kullanımda TİHA’lar kullanılacaktır.

KAYNAK: TRT HABER/SERTAN AKSAN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.