DOLAR 23,3578 1.06%
EURO 25,2285 0.32%
ALTIN 1.472,450,79
BITCOIN 618242-0,17%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk SİHA’ları mühimmat çeşitliliğinde de ‘zirvede’

Türk SİHA’ları mühimmat çeşitliliğinde de ‘zirvede’

ABONE OL
Haziran 14, 2022 11:11
Türk SİHA’ları mühimmat çeşitliliğinde de ‘zirvede’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin yerli ve ulusal SİHA seyahati, elde ile çok farklı bir yere yerleştirildi. Libya, Libya, Kara’da pazarla ilgili olanla bu alanda en zorlu platformlarından biri olan Türk SİHA’ları mühimmat çeşitliliğinde de doruğa oynuyor.

Her ne kadar öte ülkelerin SİHA’ları da çok farklı mühimmatları amaca atılabiliyor. Türk SİHA’ların mühimmat genişliği ise farklı coğrafyalardaki operasyonlarda rüştünü ispatlanmış durumda ve bu SİHA’larımızı pek çok özel kılıyor.

TÜRK SİHA’LARI HANGİ MÜHİMMATLARI ATABİLİYOR?

Türkiye bir yandan iç güvenlik operasyonları yürüten, başka yanda dünya, dünyada hudut ötesi harekatlar icra edip, Ege ile Doğu Akdeniz’de önemli bir müşahede varlığı olan ülkeler için en kritik bölgelerden hava tesisine binen olabilir olabilir biri kadar azaltabilmek. Yük azaltılırken bir güvenlik bölümü, neden olunmaması bir başka hassas kısmı.

İşte bu inceleme SİHA’ların üstlenebileceği misyonların yalnızca geyleri yok etmekle hudutlu kalmadığı ve çok daha geniş bir bakış açısına sahip olabilecekleri gibi görünüyor.

Pekin tarafından üretilen silahlara sahip olan Türkiye’nin farklı hava araçları atılabiliyor mu? Yakın hangi mühimmatların bu platformlardan atılması planlanıyor?

MAM-L VE MAM-C SÜRECİN BİLİNMEYEN KAHRAMANLARI

Mühimmatlar konusunda ilk küçük küçük bir parantez bölümta yarar var. Türkiye’nin yalnızca SİHA’ları üzerinde değil üzerinde mühimmatları da yerelleştirilebilecek şekilde oluşturulabilir. Milli savunma sanayii mezrasıyla bu eserler geliştiren Ankara’nın tam anlamıyla bu araçların kullandığı araçlardır.

çok farklı uygulamalarda, benzer şekilde tecrübe edilir. Kullandıkça eksikleri görüldü, üzerine çalışıldı, geliştirme ve hatta sonra da mükemmelleştirme evresine geçildi. Artık parantez kapatalım ve Türk SİHA’larını kullanan mühimmatlara daha ileride bakalım.

Hem Bayraktar TB-2 hem de ANKA için en çok kullanılan mühimmatın MAM-L ve MAM-C yanlış olmaz. Küçük Akıllı Mühimmat (MAM) olarak kabul gören bu kategoride Türkiye’nin eli güçlü. evi

Roketsan tarafından MAM-L Türkiye’nin birinci SİHA mühimmatı olarak öne çıkıyor. Azami 15 km menzili içindeki mühimmatın üst versiyonları için çalışılıyor. Hali hazırda MAM-L hem Bayraktar TB-2-ANKA sınıfından hem de Akıncı-Aksungur sınıflarından atılabiliyor.

MAM-C ise CİRİT saldırısı olması bir eser. Yaklaşık 6,5 kilogram tartısıyla bilhassa anti-personel misyonlarında başarılı imtihanlar veriyor. Türkiye’nin en hafif SİHA mühimmatı olan MAM-C’nin platformlara atıldığı Bayraktar TB-2, ANKA, Akıncı ve Aksungur bulunuyor.

Ailenin en son ve en gelişmiş üyesi ise MAM-T… yaklaşık 94 kilogram tartıya sahip MAM-T bilhassa ağır zırhlı gayeler için oluşturma. Hatırlanacağı Akıncı’nın birinci atış denemesi MAM-T ile yapılmış ve muvaffakiyete ulaşmıştı. MAM-T şimdilik yalnızca Akıncı’dan atılabiliyor.

TB-2 İLE BOZOK BİRLİKTELİĞİ ÇEKİCİ

Bayraktar TB-2 her ne kadar MAM-L ve MAM-C ile özdeşleşmiş olsa da BOZOK ile bu fotoğrafın daha farklı bir hal alması bekleniyor. TÜBİTAK-SAGE tarafından BOZOK Lazer Güdümlü Minyatür Minyatür SİHA Mühimmatı’nın 15 km menzile sahip olması bekleniyor. Test atışlarının akabinde seri üretime geçen BOZOK’u şimdilik sadece TB-2 atabiliyor.

ŞİMŞEK VE KGK’LER DE DENKLEME GİRİYOR

Türk SİHA’ ları tarafından mevcutta kullanılan mühimmatlardan bir oburu de ŞİMŞEK. ŞİMŞEK en kolay anlatımla Yüksek Süratli Maksat Uçak Sistemi olarak tanımlanıyor. TUSAŞ tarafından yapılan birkabinde ŞEK, GPS güdümlü otonom uçarak, kısa mesafelerde uzayan fırlatmak geldi. Şimdilik yalnızcaANKA’dan atılabiliyor.

SİHA’lar üzerinden üzerinden atılan mühimmatlardan biri de Kanatlı Güdüm Kiti olarak tanımlayabileceğimiz aile… MK serisi bombaları akıllı hale getirilen KGK’leri yerli ve ulusal bizimla üretiliyor. KGK’nın mühimmatlar AKSUNGUR’un maksada olduğu tahmin ediliyor.

YAKIN VAKİTTE HANGİ MÜHİMMATLAR EKLENECEK?

Buraya kadar saydıklarımız Türk SİHA’ları tarafından ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılan herek test atışları tamam mühimmatlardı. Yakın vakitte SİHA’lara entegre olacak çok sayıda sınıf mühimmat da var. Bu sitelerin tasarımına yönelik tasarımlar Türkiye’nin planlı şehirleri olacak.

ANKA ile AKSUNGUR’dan KUZGUN atılacak. Akıncı’dan yapılacak NEB-84, Çakır, SOM-J, Sungur, Gökdoğan ve Bozdoğan atışları dalın merakla gelmekten kimileri.

Her ne kadar netlik kazanmasa da TRG-122 ve TRG-230 güdümlü topçu roketlerinin SİHA’lara entegrene günlük yorum da yok değil. Ayrıyeten Türkiye’de gereklilik halinde TAS olarak kullanımda TİHA’lar kullanılacaktır.

KAYNAK: TRT HABER/SERTAN AKSAN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.