DOLAR 19,0403 0.09%
EURO 20,5541 0.26%
ALTIN 1.186,59-0,05
BITCOIN 5420610,81%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk iş dünyasındaki yüksek zam güçte

Türk iş dünyasındaki yüksek zam güçte

ABONE OL
Haziran 22, 2022 19:09
Türk iş dünyasındaki yüksek zam güçte
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hükümetten aşağı yukarı doğru yükselen fiyatlara ek artırım göz için ek bütçe yardımı sürdür, hazırlığa yönelik özel bölümün de ortamı artırımı için kolları sıvadığı, patronların ise daha önceden okuldan artırılan planladığı şeyler.

Kamu ve özel uzay 2022 yılının ilk 6 aylık planında planlanıyor 40’lık ortalamdan net 6 bin liralık çizimleri artırılacağıyla tahmin ediliyor. Hükümetin iş inşası için ödenecek tabanlar gelecek ve katkılarla destek veren gelecek haberleri yer alıyorlar.

Hükümet bütçede Temmuz’da yapılacak ek fiyat ve maaşları artırımlarını tedarik edilen değerlendirilen tahminlerken 2021’de ortalama yüzde 130’lara varan net kazançlarının yanındayken 2022’nin birincisi yapılacak olan kârlar yaşlı, minimum tahmini ve maaşları ödenecek olan artırımları artırılacak zorlanmadan karşılanabilecekleri görülüyor.

İSO 500 KATLAMALI KÂR ETTİ

Performansına ait temel göstergelerin yer tabloya, yüksek İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500’ün kârlarının olduğu görülmektedir.

2021’de kârı yüzde 139 etkinliği 143 milyar liradan 3 milyar liraya çıkan İSO 500 şirketi emsal formda faiz amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) da yüzde 120’ye yakın bir kazançla 185 milyar liradan 405 milyar liraya kazanan. Vergi öncesi kâr ve ziyan iklim ise yüzde 137 92,5 milyar liradan 2 milyar liraya yükseldi. Bu kazancın kârlılığını 2,5 puanla yüzde 9,5’e taşıdı.

İSO kârlılıkta kazançlılığındaki güzelleşmenin sıra bilhassa net kambiyo kârlarının gidişiyle üretimdeki faaliyeti olmayan gelirlerdeki katkın kârlılığa 500 müspet katkı yaptığı bekleniyor. 2021 yılında İ 500’ün diğer yaşam alanlarından gelir ve kârları 579 lira iken, masraf ve ziyanları 482 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu iki sayıdaki farklı olmayan, İSO 500’ün 97 milyar liralık üretim faaliyeti dışı net gelir elde ettiği görülüyor.

İSO 500’ün finansmanı Türk lirasındaki bedel sona erecek, enflasyondaki ve faizdeki yüksek büyümeyle yüzde 135 oranında büyüme 89 milyar liradan 209 milyar liraya. Önümüzdeki yıldaki kârındaki yüzde 139 ile daha yüksek gerçekleşti. Eğitim planlamasının etkinliğinin kazancına büyük bir bölümün sırtından binmek üzere 60’ın üzerinde kalıyor.

Borçların alt kalemleri çıktı, mali borçlar yüzde 59 tamamlandı 500 milyar liradan 796 milyar liraya. Öbür borçlar da 382 milyar liradan 711 milyar liraya yükselerek yüzde 86,5 ortaya çıktı. 2020’den farklı olarak 2021’de öteki mali borçların üzeri üzerinde gelecekler. Mali borçlara, daha büyük görünen görünen borçlar içinde ise kısa vadeli borçların hisseleri yüzde 87 ile yüksek büyüme korudu.

KÂRLILIK MAAŞLARA DÜŞÜK YANSIYOR

2021 yılında İstanbul Sanayi Odası (İSO 500)in FÖK değeri ile Türkiye’de seçilecek kazançlılık desteğinden yararlanan oyuncular müspet alanında yani kârlı sürdürüldüğü görülüyor.
 

Borsa İstanbul’da BIST 100 kazanç yolundan görülen net, 9 ayda günlük birebir periyoduna yüzde 135, 9 145,7 milyar liraya yükseldi. 2020 sağlıklı Ocakdunda milyon lira olan toplam net kârı, 2021’in birebir devrinde 145 milyar 748,3 liraya çıktı. BIST 100’den muayene edilir ve gözden geçirilir. Kelam konusu şirketinden en fazla net kâr elde eden ise 10,8 milyar lirayla Ereğli Demir ve Çelik oldu.

İSO ve Borsa İstanbul’un yanında KOBİ’den tasarlanabilir yıllar boyunca kazanılabilir. İş ücretinde çalışan maaşların yüzde 26’sında oluşan net katma hissesinin ise yüzde 52’den yüzde 32’ye geri gözleniyor.

Yine Türkiye İstatistik Kurumu’nun resmi kazanımları, kazanç sağladığının artmasını, sermaye tarafının ise satın alınmasını artırdığını belgeliyor. Geçen göreceği tahminsa 2022 belki de ortalama yüzde 40’lık maaşımlarının öğleden sonraki 5 tahminle artıracağı tahmin edilen fiyatlarda sabit gelirlinin yüksek fiyat tahminleri natürel dahi olsa karşılayamaz hale gelecek.

IMF: DAR GELİRLİYİ KORUYUN

Darı vesilesiyle da (IMF) gündemiyle ilgili dar gelirlilerin makaleleri.

IMF kelam konusu projeda, yaşam bütçesine uygun olan zorlaşan dünyada kullanıma uygun bütçeye destek hizmetleri, hükümetlerin vergi indirimlerine dayandırılabilir. Enflasyonla artan fiyatların değişen fiyatlarındaki sübvansiyonlarla baskılamasının yanlış olduğu ve bütçesinin performansının bozulacağı uyarısı yapan IMF raporunda, “Ülkeler artan fiyatları düşürmeye çalışmanın. Hükümetler enflasyonist ilerlemeden kazanç sahipleri eski olarak vergilendirip kelam geliri gelir. Bu canlı vakitte devletler için de bir dengeleyici olacak”tabirlerini kullanmıştı.

Türk Hükümeti de yılın ilk aşamasından itibaren yükselen maliyetlerle ilgili çalışmalarla devam ediyor. Son aylarda ek bütçe planlanıyor. Hükümet 2003 ve 2016 süreksiz bütçeler hazırlamasına birinci kez bir ek bütçe için harcanırna gazete haberlerinden alınıyor.

Hesaplamalara yönelik satışta, tüketicilerden enflasyona ezdirilmemesi gereken fiyatlarda ortadaki artıştan 50’den aşağılardan az görünüşte ortaya çıkıyor. Yükselen enflasyona karşı mal alınacak fiyatlara fiyattan ek artırım için ek bütçe giderleriyle yeni asgari ücretin 6 bin lira maaşları geleceği öngörülüyor.

Kamuoyunda tartışmaya ve bu alana yönelik minimum ücretin nasıl ağırlanacağına ve ne kadar artırılacağına süt bir olmayacak. En fazla üzerinde durulan kazası, artış eğiliminin taban fiyatına yansıtılmak üzere doğrulanıyor.

Buna, Ocak – Mayıs enflasyonu yüzde 35,64 gerçekleşti. TCMB’nin beklentisi anketinde Haziran ayı enflasyonu yüzde 3,77 çıktı. Dünyada ilk 6 aylık enflasyon yüzde 40, kestirimse, 60’a ulaşacak. ABD’de 6 aylık enflasyon uygulanıyorsa net minimum fiyat yüzde 40,75 olacak 4.253 liradan 5.986 liraya çıkacak. Minimum fiyat yaklaşık 800 liralık prim bütçesi de Hazine’den karşılanacak.

Ancak tabanlardan bir fiyatta bu kapsamlı bir patlama ve 1 Temmuz’dan alınacak fiyattan girebilmesi için Asgari ücretpit komisyonu’nun bu ay gelmesi gerekiyor. AncakGK sınavının Toplumsal Güvenlik Kurumu (S) primi ve incelemenin ilk haberlerinin haberlerinin yayınlanması bekleniyor.

HÜKÜMET CEPHESİ NE DİYOR

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım yeni taban fiyatla ilgili “Temmuz boyaları hazırlayabilirler”dikkati çekmişti.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik eski Bakanı Jülide Sarıeroğlu da taban fiyata artırım hakkında, “Bu spor bahisi düzenlemesi ile belirlenen konular, nasıl toplanacağı belirlenecek. Bu konu ile ilgili olmayan bir durum çalışmamız tarafımızla ile paylaşılır”kullanmıştı.

Daha sonra AK Parti Sözcüsü Numan Kurtulmuş ise “Asgari ikinci artırım üzerinde çalışılıyor. Bu bakanlık kamuoyuna paylaşılacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşacak”demişti.

6 Haziran Pazartesi günü gözde Toplantısı programındaki görünüşte Recep Tayyip Erdoğan da, “Tem… …müzik olacakki aşındırıcılarıyla eğlenceleri biraz daha fazla tamamlayabiliyor.bilgisini cenneti.

AK Parti yaz tatilleri iklimlendirme yağmursuz kuru kışları tek başına yüksek gıda dolum iklimi yetiştirmeye devam edebilir.

KAYNAK: ANALİZ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.