DOLAR 20,0965 0.64%
EURO 21,5264 0.68%
ALTIN 1.255,750,48
BITCOIN 5567171,96%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TL krediler propagandası yapıyorlar

TL krediler propagandası yapıyorlar

ABONE OL
Temmuz 6, 2022 07:55
TL krediler propagandası yapıyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomide bir varlıktan geçiyoruz. TL’nin kullanılmadığı, çağın teknolojisinde kullanılmaz. Buna göre liretleşme şekil düzen tarafından iletilebilir TCMB ve BDDK tarafından var. Bu nasıl numaralandırılır?

Pandemi dönüşü biraz sakinliğin gerisinden süratli bir toparlanma girdik. Bu biraz doğal yurt dışının etkisiyle birlikte, gerisinden Ukrayna-Rusya ister savaşın güç fiyatlarında, emtia fiyatlarında bir gelecek yansıdı. İçerdeki kurslardaki hareketli ürünlerde nakliyeden yana yansı ve patlamada beklenenin üzerinde bir patlamaa yol açtı. Kur Muhafazalı Mevduat’ın girişine girişin temel amacı kurdaki hareketliliği uygulanmak üzere dizginledi. Ve Türk Lirası, liralaşma dediğimiz bir yeni bir bizi bize büründürdü. Bankacılık dalı alıştırıcıların içerisinden TL’nin içinde bir şekilde iyileşmiş durumda. Bu alışılmış vadelerin yollarına da imkan verdi. Akademik yapımızın kullanımı KKM ile birlikte gelen bu basitimizin hem TL’nin kapsamı, hem de vadelerin münasebetiyle manada birye yol açtı. beraberindeki büyümedeki hareketlilik beraberinde bir grup desteği alma ihtiyacı hissettirdi. Enflasyonist kredi kredisi tarafından ilk önce Merkez’nın gerisinden BDDK’nın çekimlerile hem kontroller gözlemler hem de bu manada kurdakiliği hedefine çok bir adımdı. Bunun üzerine olaylarını gördüğümüz durumda, yakın bir zamanda kendilerine gösterilen frenlemiş durumda. 6 aylık bir büyümenin bundan daha büyük ilerleme ilerlemesini öngörüyorum.

KREDİ KULLANDIRIMI OLAĞANA DÖNDÜ

BDDK tedbiri konu dalda ve üretimde baş müstehcenliği yapıldı. Bu karışıklık tam olarak giderildi mi?

Cuma akşamı gözden geçirildiğinde bir gözden geçirmek. Gerisinden bir şekilde yayınlandı. Kredi için kullanılabilir bir ön açıklama var. Ve pazardan itibaren tüm bizim kendi bankamız olmak üzere içine girecek olan işletmelerin durumlarını tespitle geçti. Evvel alışılmış büyüktüyle birlikte bir aradaki hazırlıktan başlayarak. Şu anda kredi kullanımları artık okul eğitiminde devam ediyor.

BDDK’nın kapsamının kapsamı dışında kalan kişilerin bir kredi kullanımında bir kısmı hakkında yaşanacaktır. Hedefe yönelik hedefler olarak hem daha sağlıklı tasarımlar, hem de belirlenmiş/ yapılandırılmış dallara yönelik olarak üretime, ihracata, istihdama yönelik olarak bu kredilerin projelendirme çalışmaları. Bilhassa bu döviz alımınaen bir kredi kullanımı varsa da bunu asıl gayesine üretime, istihdama yönelik olarak tasarlanmak üzere yönlendirilmek üzere yönlendirilir. Bundan sonra banka artık önlemini aldı. 300’e yakın ilgilendiriyor. Münasebetiyle çalışılan firma adedi olarak uygulanabilen bu yönetilebilir bir durum. Hasebiyle bundan sonra vaziyette sıcaklıktan yüksek sıcaklıktan, herkes tarafından tekrar uygulanmakta ve Merkez Bankasının öngördüğü koşullarda uygulanmaktayım.

KREDİYİLİCE KULLANDIRIYORUZ

Kredi kullanımından dövize talep ne kadar pekala? Ve krediler yavaşladı dediniz, kredi bu yıl ne olacak?

İstek burada bir yavaşlama kelam konusu ziraler de artmaya başladı. Merkez’in zarurî’nin karşılayacağına ilişkin bilgi bankası eğitimine yansımış durumda. Kredi maliyetlerinin gelişmediği süreç TL krediler çok sayıda olan vaziyette. Bundan 1 ay önce yüzde 20’ler olan durumda olan TL kredilerin şu anda yüzde 30’ların şeklinde ortaya çıkıyor. Hasebiyle bu da yarışmak eski çekiciliğini kaybediyor, daha fazla dikkatli olunuyor. Bankalar tarafından kullanılan da buna yönelik olarak kullanılacak, burada kullanılacak ayrıntılı bir tercihler için amaç için kullanılacak, burada ayrıntılı bir şekilde kullandırım için tasarlanacak. Bu hedeflere yönelik bir ölçülüyor. Elinde olan yüzde’lara varan bir trendiydi, bu yılsonuna doğru büyümekte olan bir büyümeyle kapatabilir, kredi manasında.

KKM’DE İŞTİRAK BANKALARININ HİSSESİ YÜZDE 15-16

Faizsiz yanmalar nasıl muhafaza ediliyor? Altına emanet kiralama, altın koleksiyonlarının yeni eşyaları çıktı. Talep nasıl oldu?

Katılım bankalarının esas itibarıyla klâsik olarak müşterisi biraz dövizi ve benzeri, madeni yedi bir yapı var. Bizimnden önceki bankalarının vergilerinin, döviz fonlarının toplam yüzde 70’in üzerinde’lere kadar, 74’in üzerinde fonlarına kadar. Lakin bu Km’a katılma fonu gelmeyle bir arada tekrar lira bizde de müspet olarak tesirini sağladı. Bizim şu an sahasında 1a yakın KKM’ye hacmi. Bizim de yüzde 15-16’lık bir hissemiz var. Bankacılık kesimindeki hissesi yüzde 16 yaklaşık işte 160-200 milyarlık bir fon paralı hesaplardan TL hesaplara döndü. Birebir yeniden satın alma ve satın alma amaçlı, altın fonlar ortak katkılardan tercih edilen uygulamalar. Bu son ürünle birlikte de bilhassa yastıklama amaçlı kullanıma kazandırılmaya yönelik araçlara yönelik araçlara uygun seçenekler sunan burada bir hareketlilik oluşturmuş durumda. Hasebiyle iştirak bankaları müşterilerinin görünümünde ve bu işlere yönelik bilhassa tercih eden bir yatırımları var ama KKM’yle birlikte burada olumlu tarafı biz görüyoruz. TL’ye kayma, liralaşma etkisine bağlı bankalarında da mevcut. Şu anda bankalarında bunu görebiliyoruz. Yani yılda yüzde 75’e yüzde 25 bir şeydi ekipmanıdaydı. Bu muhasebe bankalarını da müspet olarak dağıtın. Türk Lirasındaki bu manada yetiştirme yetiştirmek, kurtarmalarını korumaktır.

YURTDIŞI BORÇLANMALAR CAZİP DEĞİL

Tabii büyüme için dış kaynak kullanımı. Sukuk nasıl şu ortalar?

Katılım bankaları olarak esas kaynakta sorundan kaynaklanan lakin kaynaktan çok büyük maliyetler oluyor biraz da. Bilhassa bu CDS’lerin yükseldiği, risk primlerininartığı, Fed’in artırımıyla bir arada orta vade yüzde 4’lere şansının beklendiği bir risk primi de eklendiğinde şu anda Türkiye’de yurtdışından çok okuldakiler. Cazibesini için, yeni planını şu an teslim almış durumda. Münase bizim yurt dışından kaynaklanabilen bu insanlarla ilgili bizleri de manalı değil. Bugün için sukuk piyasayı hareketli değil lakinler periyotta iştirak bankalarımda Yeşil Sukuk de dahil olmak üzere tüm faaliyetler oldu. Burada sukuk, değerli bir hisseye ahibi. Bu sukuk piyasasındaki toplam hacim aslında hazine’nin sukuk’larını da sayarsak… 200 milyara ulaşmış durumda. İştirak bankalarının yüzde 10’luk hissesini, 18 milyarlık bir sukuk hacmi var. Yurtta devam ediyor sukuk’lar ancak TL olarak devam ediyor. Yurt dışında bu orta orta daha fazla piyasanın oluşmasınısını, risk priminin temel hedeften düşülmesi.

KATILIM BANKALARININ 2022 BÜYÜMESİ YÜZDE 50

Katılım bankaları bu devri nasıl geçirecek? Yılsonu işletmesinden ne olacak?

Katılım bankaları oğlu konvansiyonel bankacılığa yönelik daha fazla süratli büyüme trendi sergiledi. Bizim 2021 yılında baktığımız zaman yüzde 64 olarak satın alınan bankalarında büyüyor. Bu yatırım puanı 54 seviyesindeydi, yıl ki nihai yeniden katılım bankaları üzerinde bir büyüme trendi izliyor. Hala daha birebir halde devam ediyor. İştirak bankalarının puanları 50’ler düzeyinde olacak şekilde ben iddia ediyor. Yapıları uzun mesafeli büyüklükleri biraz daha uzun vadelileri ve büyüme trendleri konvanellere daha fazla. Ben bu yıl da bankacılığı dalının konvansiyonelin üzerinde bir büyüme gerçekleştirmesini bekliyorum.

KAMUDA SERMAYA ARTIŞLARI BÜYÜMEYİ HIZLANDIRDI

Katılım bankalarının 2025’te yüzde 15 hisse maksaydınız. Alınan bu örnekte akabinde bu amaçta gecikme olacak mı?

2019’da yanımızda olacak bir 10 senede 4’ler düzeyinde olan bölümündeki hissesi, 2019’da yüzde 6’ydı, bu yüzde 8’e, faal gelecek hissesi yüzde 8’e yükseldi. Toplanan fonlar arazileri ise yüzde 10’ların üzerinde bir tesis geldi bankaları. 2025’te yüzde 15’e ulaşmak üzere bir stratejik hedefliyoruz. Şu anda aslında biz maksadımızdan taviz ile ilgili, o maksada uygun bir büyümemiz devam ediyor. Şu anda altı tane üye banka var. Üç özel bölüm ve yabancı sermayeli, üç tane de kamu sermayeli. Kamu kurumlarında hareketlenme. Biliyorsunuzdur sermaye demek, ne kadar uzunsunuz olsa da ne kadar büyümeniz olsa da sermayeylesiniz burada. Kamuların bu manada üretici, bankacılığındaki sermayeyi artırma manasında bir katkı sağladı. Bankamda, Vakıf İştirak Bankası da bu manada ödenmiş sermayesi en güçlü destek bankasında. Hasebiyle bu denemeyi sürdürdüğü surece iştirak bankaları büyümelerini hem dalın üzerinde gerçekleştireceğiz.

BANKALAR VADELERİ BİR ÖLÇÜ KIŞILAR

Kredi vadelerinde nasıl bir takıldı?

Tabiki eğitimde bir arada kalan müşteriler için orta ve uzun vadeli çok fazla alım satımını yapacaktı. Bankalar da sanat geleneğinden gelenlerden sonra biraz daha temkinli olmak ismine vadeleri bir ölçü kıstılar. Bu da alışılmış krediye olan talebi bizatihi bir oto fren görevine başladı. Şu anda ortalama bir yıl vadeyle ve bir günlük özelliklerde daha çok amaç. Uzun vadeli planlar hakkında eğitim planlarını görmek için henüz ayrıntılı bilgi edinmek için bu yeni araçlardan yararlanabileceklerini tespit etmek için bu devirde daha çok kısa vadeli kredilere yönelmiş.

KAYNAK: DÜNYA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.