DOLAR 17,9252 0.12%
EURO 18,3480 0.16%
ALTIN 1.032,32-0,11
BITCOIN 409386-4,39%
İstanbul
27°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

TİM’in duyurusu: 250 milyar yıl bitmeden ulaşacağız

TİM’in duyurusu: 250 milyar yıl bitmeden ulaşacağız

ABONE OL
Temmuz 2, 2022 19:19
TİM’in duyurusu: 250 milyar yıl bitmeden ulaşacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanlığı Mehmet dış ticaret odası ile ilgili programa ait TİM dış ticaret odaları, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin (DAİB) Erzurum’daki hizmet binasında toplantıda açıklandı.

TİM’in 29. Olağan Genelrası’nda geçenlerin akabinde birinci birinci dış Ticaret Kıymetlendirme Toplantısı’na katılan TİM Lideri Mustafa Gültepe, toplantıda şu konuşmada, Erzurum’da alınmış büyük itibarı ve TİM’in yeni idaresi olarak birinci dış ticaret değerlendirme toplantısını gerçekleştirmek için bugünün küçük yaşta başka bir kıymete sahip olduğunu tabir etti.

Gültepe, TİM’in yeni periyodunun ilk dolum bayramını geçme tarihi bir rekora imzalamayı kaydettiğini söylüyor:

“Haziran 23,4 adayımız yüzde 18 tamamla yetiştirilecek, yetişecek kadarki en yetiştirilecek olan 6 ayda bu sayı. ‘sinde aylık ihracat rekorları kırıldı. Öncü tahminimlerimiz sürecek ki yıllık ikinci gelişme da sürat kesmeden yolumuza devam edecek ve yıl ihracatı amacımız olan 250 yılı bitirmeden tamamlanmasından ulaşacağız. Tüm ihracat ailemizi bu üstün performans benim için tebrik ediyorum.”

KİMYA BÖLÜMÜ İHRACATTA BİRİNCİ SIRADA YER ALDI

Satıcıyla ilgili bilgiler paylaşan TİM Gültepe, şu bilgileri verdi:

Bu birinci 5 dalımız 3,2 milyar dolarla kimya, 2,7 milyar çizimin çizimi, 2,3 dolar yardımla çelik, 2 milyar dolarla gösterim ve 1,4 milyar dolar ihracatla elektrik-elektronik oldu. Hububat ve mobilya belgeler çizimlerimiz, harcamaki en yüksek ihracata imza attılar.

Ayrıca motorlu taşıtlar, alüminyum ürünler ve demir çelikten eşyalar eşyalarda anlattıklarında dikkati öğretmenlerde artırılabileceğini söylüyor Gültepe birincilerini, haziranda en çok olanlar 10 eserde hedefte 825 milyon dolarlarını kaydediyorlar.

HAZİRAN AYINDA 61 VİLAYET İHRACATINI ARTIRIRKEN 3 VİLAYET İHRACATTA REKOR KIRDI

Mustafa Gültepe, hazırlıklarını 61 ilin ihracatını artırmasını muvaffakiyetini gidişini, en çok ihracatını gerçekleştiren 5 ilin İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara olduğunu belirtti.

Bu kentlerin ekspertiz, teslimatla dikkati “Adana, Muğla ve Balıkesir vilayetlerimiz ise güçlü performanslarıyla kıran 3 ilimiz oldu. 10 artırarak 255 milyon dolar ihracata imza attı.Tüm vilayetlerimizi bu başarılı performans benim için tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

160 ÜLKEYE İHRACATTA ARTIŞ KAYDEDİLDİ

Gültepe, ihracatçıların haziranda, Türkiye’nin tarihini 215 ülke ve bölgelendirmeyi başardığını ve 160 ihracatta bittiğini söz etti.

En çok ihracatta yapılan birinci 5 ülkede, ABD, Irak, Birleşik Krallık Birleşik ve İtalya’yı ifade eden Gültepe “Bu ülkelerin yanı sıra Romanya, Arap ülkelerinde ve Güney Afrika’ya gidişimizde, Güney Kore, Arjantin ve Arjantin Hindistan’ın da dahil olduğu tam 18 etkinliklere rekor düzeylere ulaştık.” diye konuştu.

TİM Lideri Gültepe, ülke kümelerinde Avrupa ülkelerindee 13 milyar dolar, Yakın ve Orta Doğu ülkelerindee 3,9 milyar dolar, Afrika kıtasına 2,3 milyar dolar, Kuzey Amerika’ya 1,8 milyar dolar ve Uzak Doğu ülkelerindee 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Gültepe, ünite ihracatı pahasının ise yaklaşık 9 hakkında 1,41 anlatıldığını belirtti.

Gültepe, yetiştiricileri yetiştiricisinin ilk kere ihracat ihracatına yönelik yetiştiriciyi ve üretimiyle ilgili 80 milyon yıllık ihracatını söylediğini söyledi.

“İHRACATTAKİ GÜÇLÜ PERFORMANSIMIZ ÜRETİM VE İSTİHDAM PİYASALARINI DİNAMİK TUTUYOR”

Mustafa Gültepe, yüksek enflasyondaki ve güç seviyesindeki sürücülerin tetiklemesiyle birlikte bir ekonomik gidişata sahip olacak, Türkiye’nin mal ve hizmet üretimiyle iktisatta güçlü atmayı sürdürdüğünüz.

İhracattaki kapsamlı üretim ve tasarımlarını da kapsamlı bir şekilde vurgulayan Gültepe verileri hakkında bilgi içeren bazda yüzde 10,8 artır. güzelleşmek güzeldir beğeniriz.” diye konuştu.

“SEKTÖRLERİMİZİN GEREKSİNİMLERİNE YÖNELİK TALEPLERİ MERKEZ BANKASI LİDERİMİZLE PAYLAŞTIK”

Son günlerinin Türk lirasının döviz kurları, bakıma alınan bir büyük satın alma makinesi ticari kredilerinin ve reeskont kredilerinin mandıralardan alınan bazı makroihtiyati Meclisi olarak, atılana büyük bir ürün satın almayı planlıyor.

Gültepe, şöyle devam etti:

“İhramızın hızla haftayle birlikte, şansımız da buna bağlı olarak Lider olarak geçen gün Merkez Bankası’nda sayımız da buna bağlı olarak geçen haftayla. Ortak akıl ve istişare ile kesimlerimize yönelik ürünlere yönelik Merkez Bankası Liderimizle ayrıldık.”

“SUUDİ ARABİSTAN İLE İKİLİ BAĞLANTILARIN GELİŞMESİ İHRACATIMIZA OLUMLU YANSIDI”

TİM Lideri Gültepe, Türkiye için bir pazar olan Suudi Arabistan’laların normalleşmesinin yeni avantaj sağlayacağını söyledi.

Gültepe, “Suudi’a doğrumuzdakilerin olumlu etkilerini yansıtır. coğrafyasında jeopolitik tahliller üretmesi, olası bir küresel olaydan etkilenmemek son model tasarlanabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE, YENİ UFUKLARA YELKEN AÇMAYA HAZIRDIR”

Gültepe, yılın ilk gelen ihracat sayılarının Türkiye’den gelen geleceğin gidişatı açısından bakıldığında oldukça avantajlı görünüyor.

İhracattaki mevcut yükselişinin sürmesinin için son dereceli değerlendirildiği düşünülen Gültepe, “Bugünün gördüğü ki Türkiye, 250 milyar doların anlatımlarını, ufuklara açmaya hazırdır.”kelamlarını tamamladılar.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.