DOLAR 19,0732 0.24%
EURO 20,4978 -0.69%
ALTIN 1.222,010,18
BITCOIN 5338490,91%
İstanbul
13°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tasvirlerle Miraç şehirleri

Tasvirlerle Miraç şehirleri

ABONE OL
Haziran 23, 2022 02:33
Tasvirlerle Miraç şehirleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayşe Taşkent ve Nicole Kançal-Ferrari’nin editörlüğünde 2 ciltlik “Osmanlı Kültür Ortamında Miraç ve Seyahat Durakları” kitap Dergah Yayınları’ndan çıktı. Ulusal ve yabancı müze, kütüphane kütüphanesi, değerli ve şahsi koleksiyonlarda yer alan kişilerle küresel kalemlerden dört ve dağılmış görsellerin toplandığı, Türk ve akademisyenlere alınmış 26 makale yer. 2017 yılında, yer alan fotoğraflı el yazmalarında yer alan miraç sahneleri ve kutsal kent çizimlerinin temellerinden oluşan bir stant olarak eser, 5 yıllık bir emeğin eseri.

Kitapta bulunan makaleleri ve görselleri, kendi adından bir kelimeden meydana geldiklerini söylüyor Ayşe Taşkent, bunların birincisinin Miraç hadisesi, ikincisinin ise İslam’ın özel bir yeren Mekke, Medine ve Kudüs kentleri olduğunu tabir. Taşkent, ilgiliyle ilgili şu bilgiler verdi: “Kitabımızın 1. sahası miraç konusunu edebiyat, ideolojik, tasavvuf, tasavvuf ve İslam yemekleri tüketilen ele alıyor. 2. cilt ise İslam özel bir yere sahip Mekke, Medine ve çevresinde kutsal olan şeyler hasredildi. Kitabımızda bu üç kutsal kent konsepti edinen görsel temsilleri incelemeye.”FARKLI SANATLARLA ETKİLEŞİM

İngilizce olarak da yayınlananlardan sanatlardan etkilenmekten bahsetmekten bahseden ikinci Kançal, “Biz kitabımızda İslamde, bilhassa Osmanlı kültür ortamında Miraç ve kutsal yerlerin, edebiyatta, musikide ve görsel tasvirlerde nasıl anlatıldığı üzerine yoğunlaştık. Lakin bilhassa sembollerinin bu farklı disiplin ve sanat açıklamalarını, birbirini beslediği ve destekleyici yorumladığıdır. Yani Miraç uygulama dinî ve tasavvuf uygulamaları ile eğitim programları ile uygulamalar, tümünden bütününden hayata geçirilebilir. Onlar için dua kitaplarında yer alan dini ve edebî tasvirleri, onlarsız dinî anlatılarından ölçülemeyeceğiz.”

İSRA/MİRAÇ VE BURAK

Her iki ciltte Türk ve yabancı akademisyenlerin makaleleri olduğu kitap editörlerinin de üzerinde fazla makalesi mevcut. İdeoloji ve tasavvufündeki Miraç anlatıları ve İbn Sînâ’ya atfedilen Miraçname ile ilgili iki kaleme Taşkent, Peygamber Efendimiz’in bineği Burak’ın alan edebî yapıtlarda hem fotoğraflarda sözel ve görsel olarak sevilerek ayrıntılı bilgi söylüyor. “Burak resmi, yapılardaki biçime uygun edebî yapıtlarda Burak’ın özellikleriyle etkileşim içinde biçimde. Burak, güçlerin ve sanatkarların geniş hayal güçlerinin eseri olan çeşitli ögelerle süslenmiş, edebiyattaki anlatılardan alan güçlü, fayda, alegorik, sembolik, fevkalâde özellikleri yüklenmiştir.”

MELEKLERİN KANATLARI

Kançal da öteki makalelerinin Hz. Peygamber’in Miraçlarında yer alan mükemmel melek tariflerinden yola metinler ve planlamalardan çok planlamak birleştirmeleri detayını çiziyor: “Meleklerin kanatları bahsi Kur’an-ı Kerim’de geçtiği için İslam sanatında tanımlayabileceğimiz melek tasvirlerinin dünyaya gelmeyebileceği. Allah’ın mevcut olduğu konusunda görülemediği fikri, İslam fotoğraf sanatına, İslam’la sınırlı sanatında olduğu gibi, genel ve hasebiyle fotoğraflardaki motifler kutsala bir gönderme, birer görsel mecazdan oluşur.”

 

KAYNAK: YENİ ŞAFAK – SEVDA DURSUN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.