DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN 5436881,94%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Tarımda kredilendirme artık devam ediyor”

“Tarımda kredilendirme artık devam ediyor”

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 20:49
“Tarımda kredilendirme artık devam ediyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ziraat Bankası AŞ ve bağlı iştiraklerinin 2019 ve 2020 yılı hesapları TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komitesi’nde görüşüldü.

Çakar, kurulda sunumuda sunumuda 2020 yıl sonu prestijli bankanın toplam faal büyüklüğünün 943 milyar lira olduğu, “Bugün gelinen gösterge, faal büyük 1,8 liralık sayıya ulaştık.

Ziraat Bankası aktif büyüklük prestijiyle geçen günlerin üzerinde, 15 ayda bir banka daha fazla ek yapabilirsiniz. Zira 943’ün üzerindeki biz etkin büyüklük 869 milyar lira daha koyduk.

Özkaynakları 93 milyar liradan 165 milyar liraya çıktı. 2020 yılında kadar 744 milyar lira olannakdi ve gayrinakdi kredileri, 1,4 milyar liraya çıkmış durumda. Mevduata inanç ise ki bizim ana fonlamamızla savaştırır. Mevduatta 1 katını asan oranda bir etki yaratır kelam konusu” tabirini kullandılar.

Bankanın 1727 mağazayla faaliyetlerini gösterdiklerini lisana getiren Çakar, kredi kartlarında 11 milyonluk sayıya ulaştıklarını anlattı.

Alpaslan Çakar, bilhassa perakendede ve bankalı dünyada son periyodun en son günlerini gün yüzüne çıkarma ve dijitalleştirmeda 29 milyon kişisi olduğunu, Türkiye’nin 352 tek banka şubesi olarak faaliyet gösterdiklerini sana getirdi.

İlçe içinde şube olmayan iki yerde de içinde gösterileceklerini belirtici Çakar, “Coğrafyanın en büyük global şirketiyiz.

Cezayir’de başvuru yaptık, kabulse Cezayir’de yemek yemeyi planlıyoruz.

Bunun dışında Senegal, Mısır, Fas konusunda da Güney Afrika var. Anlaşabilirsek” da mekanda öğle yemeğimiz var dedi.

TR BÜYÜK HİSSE TARIMDA

Çakar, kredi büyümesinden bahsederek, yüzde 81’inin gerçek bölümünden yüzde 19’unun ise ferdî kredilerekonut, taşıt ve önemli) verilen kredilerden tahsilnu bildirdi.

Kredilerin içinde kalmış durumda, tarımın yüzde için 22 ana hisseyle vurgulayan vurgulayan “Tarımı alan devam ediyor. 146 milyar lira ziraî kredi kullandırdık. Dalda tarımalardan 68’ini Ziraat Bankası vermiş. Bu kredilerin yüzde 85’i yani 124 milyar lira süsbansiyonlu kredi.124 milyar liralık kredinin 36 milyar lirasının faiz oranı sıfırdır ve Hazine ve Maliyenca karşılanıyor.

Çakar, Türkiyenin tarım desenine uygun olarak 82’lerin yüzde 82’sinin kredilerinden düşük kredilerini vurguladı.

dönemdeki reformlarda büyümelerinde sorun yaratmanın 5,8 milyar lira kredileri yaptıklarını tabir eden Çakar, şunları kaydetti:

“Bu yıl Ziraat Bankası olarak tarım çok önemsiyoruz. Türk tarımında ölçek prestijiyle küçük işletmelerimiz var. Ayrıyeten ve bayan desenine genç bu kadar küçük küçük çiftçisi ile bayan çiftçi kredisi eldek ve burada değer kazandırabilir. gitmiş.

Çakar, ayrıyeten Türkiye’nin su zengini bir ülke yetiştiren çizerek, bu alanda eğitimler ve kapsamlıklarını söyledi.

“FİNANSMANA ERİŞİM SORUNU YOK”

Milletvekil sorularını yanıtlayan Çakar, “Kredileştirme onlar için bir zafiyet kelam konusu değildir. külfet tarımda finansmana erişim konusunda bir yoktur. Tarımda ona vakit vermemiz ve devam ediyoruz. İmalat yedek kredi kullandırma ikinci kısmındayız. Güç konusunda desteklemeye devam ediyordur. Alınan 900 milyon liralık kredi var.Ayrıyeten, takipten sonra elimizde bir tek traktör yoktur” diye konuştu.

Görüşmelerin akabinde Ziraat Bankası’nın ve bağlı ortaklıklarının 2019-2020 yıllarına ait hesapları genel görüşmelere katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.