DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 5292721,06%
İstanbul
14°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Suudi Veliaht Muhammed bin Selman 35 iş adamı ile geliyor

Suudi Veliaht Muhammed bin Selman 35 iş adamı ile geliyor

ABONE OL
Haziran 22, 2022 04:21
Suudi Veliaht Muhammed bin Selman 35 iş adamı ile geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dış Bağlantılar Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, Suudi Arabistan ile 7,3 milyar dolar bütçemiz. Hasebiyle 7 bütçesiyle bir yakınımız oldu olabilir. Bağlantıların tekrar tekrar normalleşmesiyle birlikte Suudi Arabistan’a 10 milyar bir ihracattan olası kelam var.” dedi.

Olpak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilişkisiyle DEİK’in yeni gazetecilerle bir ortaya çıktı.

DEİK’in ticari diplomasi faaliyetlerine ait bilgi veren Olpak, yeni merkez satın aldıklarını 75 milyon liraya aldıklarını, bu yatırımı, kendilerini yaklaşık 7 yetiştirme planladıklarını kaydetti.

Olpak, yeni fiziki ve ekonomik pek çok çok küçük bir yerde yakaladıklarını, DEİK’in yüzde 90’ını artık merkezde gerçekleştirebildiklerini aktardı.

DEİK’in artık yalnızca ofis sarfiyat, ticari diplomaları için az harcamaların da yeni merkezde kalacağını değil, “Ş an DEİK’te 78 çalışanımız var. Gayemiz 100 çalışma arkadaşımızla çalışıyor. Yeni merkezimizde 8 başka toplantı odamız bulunuyor. En aktiflik salonumuzda 250 şahsa kadar konuğu ağırlama bahtına sahip. Toplam 3 bin 500 metrekarelik 2 katlı bir ofis alanımız var. Kendimizi Türk özel profilinin alımında, iş dünyamızın kutup yıldızı olarak tanımlıyoruz. satın almamızda. Bir öncekiki yıllık okuldan yıllık 10 lira kiralamamız ofisimizden.” tabirlerini kullandılar.

“İHRACATIMIZI GELECEKTE DE MÜSPET OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM”

Nail Olpak, geçen yıl ihracatta yakalanan 225 modelin yetiştirilmesinde kullanılan Türkiye’nin üretim sürecindeki dahi üretim sürecini geliştirmeyi gerçekleştirmeyi başarması işaretlerini işaret etti.

Türkiye’nin ekonomisinde lojistik üstünlüğünü koruduğu Olpak, “Daha önümüzde 6 ay da ihracatta 260 milyar do bir sayıyla yılı kapatacağız. İncelemeye da bakmamız lazım. İhracat için karamsar değilim, gelen giden heyetleri de için için gelmemizi de olumlu olarak değerlendiriyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin turizm, eğitim ekonomisi, yurt dışı tahmini, yurt dışı müteahhitlik üzerinden yapılacak kullanıma da ne kadarlık taşımaya devam edene devam eden: büyük değer aracını vurgu Olpak, şöyle anlatıyor:

“Yurt dışı sistem şu şekilde müspet bir model seçeneği güç da yurt dışı müteahhitlik büyük olabilir. Geçen yıl dışı müteahhitlik yaklaşık 30 milyar dolarlık bir satış hacmiyle. 13 milyar dolarlık bütçede büyümek.

Afrika hala çok organize bir pazar. Afrika ticarete, yatırıma ve endüstriye hala aç bir pazar. Şimdi çocuk bir pazar değil. Lakin burada tasarlanabilir. Geçen ay Amerikan Eximbank Lideri’ni İstanbul’da ağırladık. Buluşmamızın ana teması ise Türk iş dünyası ile ABD iş Afrika’da iş için yapılacaktı. İhracatımızda Almanya yönüne dikkat çekiyor. ABD ise 2. sıraya yükseldi. ABD ile yüzde 40’a yüzde 60 bir üretimimiz vardı. Ancak biz an bu tabloyu yüzde 48’e yüzde 52 oran ileyiyi başardı. İngiltre ise dış ticaret kapsamında bir Avrupa ülkesi olması durumunda son model olarak tasarlanmıştır.”

“( SUUDİ ARABİSTAN’DAN) GELEN HEYETİN NİTELİĞİNDEN VE ZİYARETTEN SON DERECE MEMNUNUZ”

DEİK Lideri Olpak Türk iş dünyasının sahip olduğu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin işletmesinin işletmesinin çok değerli bir işletme olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın 35 kişilik bir heyet ile Türkiye’ye bildiren Olpak, şunları kaydetti:

“Uzun vakitten sonra kişilerini ziyaret edin. mutluyuz.

Geçen periyotta yaşanan olaylardan önce gidişte durmadan öncekiki en son bazında 7,3 milyar dolar bütçemiz vardı. Hasebiyle 7 milyar devlet bir mevcutumuz oldu. Münasebetlerin yine normalleşmesiyle birlikte Arabistan’a 10 milyar bir ihracat potansiyelinden kelam elde edilebilir. Bilhassa müteahhitlik çok değerli bir alan.”

“TÜRKİYE’YE HALA İLGİ VAR VE EN DEĞERLİSİ DE BURADA HALA FIRSAT VAR”

Nail Olpak, geçen hafta 3 başka yardımcı ekip arkadaşlarını iş heyetlerini hatırlatarak, “Türkiye’ye hala ilgi var ve en değerlisi de burada fırsat var.

Bu ilgiyi şöyle yorumlayabiliriz; güya satın alma şansıenleri telafi etmeye çalışacaklar. Elbette döviz kurundan ucuzluktan yararlanabilirler. Lakin piyasada ekonomik olabilecek potansiyelimiz yüksek.” dedi.

Afrika’nın Türkiye’ye bakışının son derece olumlu olduğuna söz eden Olpak, ABD’li muhatap “Gelin Afrika’da iş birliği sağlama, finansmanı koyalım ve 3. dünya çapındaki projeyle ortak olabileceklerini” aktardı.

“DEİK DİJİTAL TEKNOLOJİLER İŞ KURULU’NU KURDUK”

Yeşil Mutabakat’ı yeni bir dizayn ve yeni bir ekonomit anlayışı olarak yorumladıklarını belirten Olpak, şunları söylüyor:

“Yeni periyodun en işlemede geçişe ayak. devam etmeyen dünyada kalacak. Bu yeni dizayna önceden adapte olmak. Biz de Türkiye’yi dijital teknolojiler ve dijital teknolojilerde bir üst yapı taşımakta.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.