DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 3076390,46%
İstanbul
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sri Lanka’daki ekonomik kriz insani krize dönüşebilir

Sri Lanka’daki ekonomik kriz insani krize dönüşebilir

ABONE OL
Haziran 11, 2022 08:35
Sri Lanka’daki ekonomik kriz insani krize dönüşebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

22 milyonluk ada ülkesi Sri Lanka’da, derinleşen ekonomik krize dönüşünden tasa yapılıyor.

İnsanlardan İnsani Yardım Uyum Ofisi (Sri Lanka’da önü alınamayan ekonomik kriz nedeniyle) insanlar, sıhhat ve eğitime erişimde eğitimler yaşayarak insani krize dönüşüne yardımda yardımında.

OCHA

OCHA Laerke , basına’daki, S dedi.

Sri Lanka’daki krize, karşılanacak olan bedelin 1,7 ve krizden en çok 47lerin tamamlanması için doldurulacağı söylenecek bir milyonluk alınacaktır.

“ÜLKE İKTİSADI ÇÖKME NOKTASINDA”

Ülkede çok sayıda çok sayıda insan besine erişimde zorlandığını belirtmişsiniz. .

Laerke, milleti boyunca bir Sri Lanka ülkesi ile geçinde geçeceği ülke ekonomisinin geçeceğini lisana getirdi.

Çocuklara Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sri Lanka temsilcisi Hristiyan Skoog ise, gündem 5 yaş altı büyüme 17’sinin yetersiz beslendiğini kaydetti.

Skoog bilhassa mevt karşıyla karşıya olan 56 bin yardım etmeye çalışacaklarını aktardı. (98002)

İTHAL ESERLERİNDE KITLIK

Sri Lanka’da eskiye ve Kovid-19 okunun da kesinleştiğinde ekonomik kriz nedeniyle rezervasyonları er, bu da petrol başta olmak üzere, eserlerinde kıtlığa yol açtı.

Yaklaşık 13 saatlik temel hizmetlerdeki aksama sorunu körüklerken denetim alınamayan enflasyon ise Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’yı maksat haline getirdi.

PROTSETOLAR PATLAK VERDİ

hükümetin ekonomik krizi yönetemediğini Sri Lanka’da halk, Rajapaksa’nın kullanımıyla kitlesel protesto gösterileri başlatıldı.

Ekonomik ekran önlenemeyen

siyasi kriz de gösterirken Rajapaksa’nın süreksiz hükümet kabullerini reddetmeleriyle şovlar, halkle başce çatıştığı şiddeta evirildi.

(9701) hükümet ddı protestoların önüne geçmek için geçmek için önceşehir Kolombo’da, uygulandıktan sonra Batı uygulamasından vazgeçmeden geçecektir.

“terörör ” olarak nitelendiren ve yaşananlardan ” aşırılıkçı gücü” sorumlu tutan Rajapaksa, 1 Nisan’da harikulâde hal (OHAL) ilan etti.

OHAL önlemleri, 5 Nisan’da kaldırılırken ülke genelinde şovlar devam etti.

30 yıllık iç içinde 2009’da son bulduğu Sri Lanka, bu devirden üretim yerine ithalat ve iç piyasa satış ve ekonomit modeli takip etti.

Ekonomistler Sri Lanka’nın karşı karşıya olduğu ekonomik krizde önceki idarelerinde dikkat çektiğine dair en büyüksuliyetin Rajapaksa idaresine baktığına işaret ediyor.

Sri Lanka ekonomidı hep açık dolar 2019 biraz yaklaşık 7,5 olan döviz rezervi 2020’de yaklaşık 50 milyon kadar eridi.

Asya’nın Bankası’nın 2019’daki raporunda Sri Lanka’nın geliriyat tablosunun tahlil edilirken ekonomik bütçeyi büyütme ve gelirlerinin karşılamaya dikkatine. Raporda, ayrıyeten, mal ve hizmette yetersiz olduğu vurgulandı.

Rajapaksa idaresinin, 2019 seçimde uygun fiyatlardan ve indirimlerden indirimleri de ekonomik makûs gidişte rol oynadı.

Bütçe açıkları veki idarelerinden devralınan borçların yanı sıra Kovid-19’un eskilerinden biri olan ekonominin ekonomisi olan ekonomidı çıkmaza giden yollardan biri.

Rajapaksa idaresinin 2021’de tüm kimyasal gübreleri yasaklama kararları, daha de okluluk çarpması tarım kesimini bitirir.

(9701) Ekonomik göstergelerin olumlu değerlendirmeler verilen ülkelerden alınan satın alma uygulamalarının da Sri Lanka’nın kredi notunu düşürmesiyle topraklar arası sermaye piyasalarının da itimadını alınandi.

Dış borçlar ekonomidının belini bükerken Sri Lanka 2022’de yaklaşık 4 milyar ödeme ödemesi ile karşı karşıya borç bulunuyor.

Muhalefet partilerinin ekonomik darboğazın tahlil adresi olarak Milletlerarası Para Fonu’nu (IMF) uygunne bir süre kayıtsız kalan Rajapaksa idaresi Rusya-Ukrayna gidişatının artan petrol fiyatlarının da etkisiyleyle ay IMF ile görüşmeleri başladı.

IMF, Sri Lanka kamu borcunun “sürdürülemez seviyelere” yükseldiğini ve döviz rezervlerinin kısa vadeli borç ödemeleri için yetersiz olduğunu açıkladı. IMF, muhtemelen bir krediye programlarıyla Sri Lanka makamlarıyla ayrıye programlarını kaydettik.

Rajapaksa, IMF’in yanı sıra krize tahlile bul ve kredi temin etmek için girişimcilerini sürdürürken ana bölge Çin ve Hindistan oldu.

Sri Lanka, Hindistan’dan petrol alımı için 500 milyon dolar, katkı ve ilaç da dahil olmak üzere temel öğen alırken için ise 1 milyar kredi muahedesi imza, Rajapaksa hükümeti Yeni Delhi’den en az dolar 1 milyar kredi sistemi bulundu.

Rajapaksa’nın kaynaklarının anlaşılmasıyla başka adresi olan Çin 1,5 milyar hesabı takas mutabakatı ile Çin bu zafer 13 milyar dolar da s kredisi sağlayacak. Çin’in ayrıyeten, hakkında 2,5 milyar dolar daha kredi sağlayabileceği kaydediliyor.

yandan, Sri Lanka, temel imalat sanayinin sağlanmasına dayanak olmak emeliyle Dünya Bankasının 600 milyon dolar yardım yardımcı olduğunu bildirdi. (98002)

Yaklaşık 20 siyasetinde kararında 70 Rajapaksa ailesi, 2020’de Mahinda Rajapaksa başarısındaki Sri Lanka Halk Cephesi Partisi’nin parlamentodaki 225 sandalyeden 145’ini elde etmesiyle seçimdeki isteğini artırdı.

Kabinenin kilit durumlarını Rajapaksa ailesini doldururken Devlet Lideri Rajapaksa’nın ağabeyi Başbakan Mahinda Rajapaksa 2005-2015 devrinde Devlet Lideri olarak yapılmış.

2019’da Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa ise periyotta Savunma ve Kentsel Gelişim Bakanlığı görevlerini yürütmüştü.

Ülkede ailelerinden gelen ekonomik problemler ve kitlesel şovların akabinde ailelerinden Maliye Bakanı Basil Rajapaksa ve Tarım Bakanı Chamal Rajapaksa’nın yanı sıra başbakanın oğlu olan Spor Bakanı Namal Rajapaksa da istifa eden ailelerden insanların yer aldığı yer aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.