Sokağa çıkma kısıtlaması başladı, sokaklar boş kaldı

Koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle yeniden uygulanma kararı alınan sokağa çıkma kısıtlaması 81 ilde saat 20.00 itibariyle başladı

21:25:32 | 2020-11-21

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan karar doğrultusunda  İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile koronavirüs tedbirleri kapsamında bu hafta sonunda yeniden uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması yurt genelinde saat 20.00 itibariyle başladı.

Kısıtlama 21 Kasım 2020 Cumartesi günü saat 20.00’dan, 22 Kasım 2020 Pazar günü saat 10:00’a, 22 Kasım 2020 Pazar günü saat 20.00’dan, 23 Kasım 2020 Pazartesi saat 05.00’a kadar sürecek.

Yeni tedbirler arasında yer alan sokağa çıkma kısıtlaması halk arasında farklı anlaşılırken, bazı vatandaşlar yasağın 20 Kasım Cuma günü başladığını düşünerek, evlerinden çıkmadı. 

RESTORAN VE KAFELER PAET SERVİS HİZMETİ VERECEK

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda 20 Kasım Cuma günü saat 20.00'dan itibaren alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri kepenk kapattı. Söz konusu işletmeler hafta sonlarında sadece 10.00 ile 20.00 saatleri arasında hizmet verecek.

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerleri 10.00- 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel­-al" hizmeti verecek şekilde açık olacak. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilecek. 

İl ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme ­içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutuluyor. 

Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak. Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulama devam edecek.

65 YAŞ VE ÜSTÜ İLE 20 YAŞ VE ALTI FARKLI ZAMANLAR SOKAĞA ÇIKABİLECEK

Yurt genelinde uygulanan yeni tedbirler dahilinde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında, belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı. 

İş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar ise bu uygulamadan istisna tutulacak.

DÜĞÜN VE NİKAH TÖRENLERİ NASIL YAPILACAK?

2 Eylül tarihinde yayımlanan genelgedeki düğünler ve nikah merasimleri ile ilgili getirilen esaslar çerçevesinde, nikah törenleri/merasimleri, maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulması, asgari düzeyde katılım ve her nikah töreni arasına en az 20 dakika süre şartıyla gerçekleştirilecek.

Düğünlerin oturma düzeni, maske, mesafe ve temizlik kuralları ile nikah merasimi şeklinde en fazla bir saat süre içerisinde yapılacak.

Ayrıca 30 Temmuz'da yayımlanan genelge çerçevesinde toplu taziye yapılmamasına ilişkin hükümler eksiksiz uygulanacak.

HAFTA SONLARI ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK DA YOK

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirler arası seyahate çıkmamalarının esas olduğu vurgulanan genelgeye göre, İçişleri Bakanlığına ait "e-Başvuru" ve "Alo 199" sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler ise şöyle:

"Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen." 

Genelge ile belirlenen kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem yapılacak. 

Tedbirler yeni bir karar alınıncaya kadar devam edecek
ETİKET :   KORONAVİRÜS SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGE YASAK

Tümü