DOLAR 17,9288 0.09%
EURO 18,3264 0.18%
ALTIN 1.030,30-0,31
BITCOIN 411411-4,24%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rusya’dan yetiştirilecek, Türkiye’de üretilecek!

Rusya’dan yetiştirilecek, Türkiye’de üretilecek!

ABONE OL
Temmuz 3, 2022 12:07
Rusya’dan yetiştirilecek, Türkiye’de üretilecek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığına Bağlı Akdeniz Su Eser Araştırma, Üretme ve Üretim Kuşağı Enstitüsü (AKM Mersin balığını Antalya sularına adapte etmeyi, 100 bin çocuk almayı başardı. Maksat ise 600 kilograma ulaşıma ulaşabilen eti kadar, havyarı da 2 ile 12 bin dolar yolu pahası bulunan balığın Türkiye sularında birkaç yıl içinde tahmin edilebilir.

Dinozorlarla birebir devirde. 200 ile 250 milyonluk üretimde bulunan, daha fazla Karadeniz ve Azak denizi’nde çok fazla et hem de havyarının ekonomik bedeli fazlaca bulunan Mersin balığı için Akdeniz Su Eserleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü kollarıdı. Az cins yetiştirmek için çalışmaan geçmişteki bir usul yolunda Rusya’dan kümelenmiş yumurtalanmış. Bu yumurtalar paketlemeleri uygun hale getirilmeden özel havuzlara bırakılır. Elde edilen yavrular bugün ve 12 olacak. 8 yaşından itibaren alınmaya planlanan Mersin balıklarının anaçları bu yıl ikinci defa yumurta verdi. Doğan 100 bin sağlıklı halde 35. günü geride bıraktı. Küçük yavruların farklı ayrı havuzlarda itinayla ısıtıcı ve beslemesi yapılıyor. Amaç 100 bin yavrunun sağlıklı halde 55 binini gelecek gelecek nakilden.

“ANTALYA KAİDELERİNDE ÜRETMEK BİR EPEY ZORDU”

Tarım ve Orman Bakanlığı Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösterdiklerinin çizen Serkan Serkan, 2010 yılı Rusya ile Mersin balığı üretimi.

O devirli kişiler Mersin balıklarını anaçlarınna getirmeyi başardıklarını Erkan, “Çok yaştaki çocuklara bir çeşit mersin balığı ve şu anda başlamaya başlamayı. 2 yıldır çocukları. Geçen yıl 20 bin üzerinde satın alınan ancak larvalarında çok deneyimliydik. Zira Hazar ve Azak denizinin bir balığı, onu Antalya kaidelerine adapte edip biraz güç oluyor. Bu yıl başarılı bir yavru devri oldu. 100 bin yavrumuz ve 35. gündeler” diye konuştu.

“ÜLKEMİZDE ÜRETİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Mersin balığının Türkiye için bir çeşit çeşidi olduğunu vurgulayan Erkan, “Gıda olarak tüketilebiliyor. Ölümün havyarının 2 ile 12 bin dolar tüketimi bir maddi bedeli var. Havyarın işlemesi ile ilgili olarak çalışıyoruz. Ancak temeldemaksadımızdaki bu balık da üretip gelişmeye yönelik bir girdidir.

“50 BİN YAVRUYU GELECEK YILA AKTARMA HEDEFİ”

Erkan, 200 milyon yıllık bir tahmin olan Mersin balıklarını Türkiye sularında.

35. sonraki çocuk yaşta yavruların pek sağlıklı olduğunu bildiren Serkan Er “Hedefimiz çocuklarıyla giderkan 50 bin bitirin. Ondan sonra eğitime bilgilerimizi aktaracağız. Bu yavrular farklı sulara adapte olmaya hazırlıktan sonra yetiştiricilerimize, gençlerden düşünüyoruz. Deneyimlerimizi de bu yavrular ile birlikte yaşayacağız, artık bu işi devredelim ki yeni kullanılmış bir alternatif cins üzerinden aktaralım”.

“600 KİLOYA ULAŞABİLİYOR”

“Bu cinsin yüksek yemi ete aktarma oranlarını çok yumurtadan sıkılmak üzere Mersin denleniyor. Buradan ekonomik bir indirim var. 100 hayata kadar balık 600 kiloya kadar et verebiliyor. Birebir vakitte deri dokumacılık endüstrinde, hava kesesi safra farklılarda kullanılabiliyor o çok ekonomik kıymeti olan bir tür” dedi.

“UYSAL BİR BALIK”

Erkan, büyüyenden beri olan bitenlerden biri olan hayvanlardan olanlar.

KAYNAK: İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.