DOLAR 23,3705 0.48%
EURO 25,4270 1.88%
ALTIN 1.478,241,90
BITCOIN 6227681,64%
İstanbul
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Reşat altın 104 yıl sonra yeniden basıldı

Reşat altın 104 yıl sonra yeniden basıldı

ABONE OL
Temmuz 7, 2022 19:01
Reşat altın 104 yıl sonra yeniden basıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Reşat altının 104 yıl sonra yine bastığı ait Darphane’nin Beşiktaş’taki genel müdürlük binasında toplantıda cismanı Darphane ve Dam Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, Darphane’nin 1467’de İstanbul’un fethinden sonra geniş kapsamlı tasarımıyla tasarlamak maksadını maksad Mehmet tarafından yıllarnu, 555 yıllık kadim bir devlet onayı verdiğini söyledi.

Darphane’nin tanımının parası, çizilen kağıt velara ait bilgiler veren Şahin, Reşat altı 1909-1918’den Osmanlı’nın padişahlık makamında bulunan Sultan Reşad’ın tahta çıkışını gösteren Darphane’nin 5 farklı gramaj paha sahip olarak basıldığını anlattı.

Şahin, tarafından istekler nedeniyle talep edilmesinden dolayı ilgi duyulan isteklerden gelen satınalmaların tekrar başlatıldığı bildirildi.

KAÇAK ÜRETİM YAPILIYOR

Abdullah Yasir Şahin, hakkı olan Darphanede’de olan bu tarihli belgesiz kişilerca yurt içi ve yurt dışında üretilip, kaçak olarak yönlendirmek olarak izlenmelerini, şu şekilde sürdürdüler:

“Güvenlik güçlerinin farklı zamanlarda olduğu gibi kullanılırlar. Adapsız üretimi yapılan bu altınların ayar ve tartıları standart olmayan, durumlarında görülmemek için çok büyük ziyan da değerlite ve kaza yapılır. kontrollü olarak kabul edilir.

ASLINA UYGUN ÖZELLİKLERDE TEKRAR ÜRETİLMEYE BAŞLANDI

Darphane ve Damga Matbaası Genel Şahin, adı geçen altınlar nedeniyle haklı olan Darphane’de olan Reşatların, ayar, yük ve güvenlikli bir standartla uygun teknik özelliklerde, tekrar üretilmeye başlanmış.

Şahin, 5 farklı gramda, 22 ayar(916,6 milyem) olarak uygun bu altınların, uygun şekilde ayar ve tartı ayarlarının binde iki olarak üret ve bugün prestijiyle uygulanma arz edilmeye başlandığını bildirdi.

ALTININ ÖN VE ART YÜZÜNDE BULUNANLAR

Abdullah Yasir Şahin, tekrar üretimine başlanılan Reşat altınların ön cephesinde V. Mehmed Reşad’ın tuğrasının, çapraz iki meşale ile defne yaprağından çelenk yer aktardı.

Tuğranın alt kısmında Mehmed Reşad’ın cülusunun kaçıncı yıl dönümünde temellerinin yazıldığını lisana getiren Şahin, şu bilgileri verdi:

“Tuğranın yanında ise’reşad’ muharrir. Yeniden ön yüzün üst alım da 7 tane aydın vardır. Sikkelerde yer alan meşale, yapraklı defne kollarından oluşan çelenk, gösterima gösterimi, sabrı, bilgeliği ve barışı temsil etmektedir. Art İstanbul’da bastığını belirten ‘Azze nasruhu duribe fi Konstantiniyye’ yönetimi, çabucak altında ise Mehmed Reşad’ın tahta çıktığı Rumi ‘1327’ tarihi yer alır. Etrafında ise ön kısımda defne yaprağından çelenk yer alır. Üstte ise bir adet yıldız yer alır.”

REŞAT ALTIN ​​ALACAKLARA KIYMETLİ UYARI

Darphane ve Damga Matbaası Genel Şahin, kelam konusu eserler Darphane tarafından basılmasının verdiği garantiye ek olarak, gözle görülemeyecek ölçülerde bulunan metinle ek güvenlik özelliklerinde kayıterek, şu trafiklerde:

“Vatandaşlarımıza, kuyumculardan satın alınan satındaşlarımızdan, Darphane satın alınmış satın almalarından satın alınan Darphane, satın alınmış olarak satın alınmalarını uygun şekilde yeniden tasarlanmış olarak seçilmişlerdir. güvenlik ögeleri yüksek çözünürlükte rahatteki akıllı telefonların kameralarıyla ve kolay bir halde denetim yapabilme olanağına sahiptir.

Önde bulunan meşalelerden soldakinde ‘yuvarlak’ işaretler,daki meşalede ise açıları Darphane tarafından özel araçlarla ölçülebilen makul açılarla ‘dörtgen’ yer alıyor. Art isene yapraklarından oluşançelenkteki usül defne tasarımında ölçüleri tekrar Darphane özel ölçülebilen ve üretim yılını ifade eden Arapça ‘2022 (٢٠٢٢)’ ibaresi yer alıyor. Bu güvenlik ögeleri her yıl olmayacak.”

8 BİN 300 ADET ÜRETİLDİ

Basın mensuplarının yanıtlarını veren bu altınların 1918’den sonra üretilmediğini lakin sipariş-satımının kaydettiğini kaydettirek, ağır talep üzerine üretime çalışmalarını söylediklerini söyledi.

Kuyumculardan üzerinde üretime devam edeceklerini aktaran Şahin, 1918 öncesi üretilip de şu anda tamamlanmadan kaç adet sütten birinden gelen lakında çok fazla sayıda ve taklit eserin dolan yaptığını bildirdi.

GÜVENLİK ÖĞELERİ HER YIL DEĞİŞECEK

Abdullah Yasir Şahin, şu anda 8 bin 300 adet özgün Reşat altın ürettiklerini kaydederek, şu bilgileri verdi:

“Bunlarıumların kullanıcıları tarafından tahmin edilir. bizim bastığımız altınlarla ilgili bir güvenlik ögesidir. Güvenlik ögelerimizi tedbir olarak her yıl değiştireceğiz.”

Şahin, Reşat altının ücretine ait soru üzerine, “Şu anda 6 bin 6 bin TL’ye kadar gün kapsamında yetersiz. Alım-sa’dan ucuza giden anda 70-80 liralık bulunuyor.” olduğu

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.