DOLAR 21,5135 1.2%
EURO 23,2167 1.03%
ALTIN 1.357,201,24
BITCOIN 5759836,49%
İstanbul
22°

AÇIK

03:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

Peş peşe ekonomi köyleri!  Önlemler doları durdurur mu?

Peş peşe ekonomi köyleri! Önlemler doları durdurur mu?

ABONE OL
Haziran 10, 2022 21:35
Peş peşe ekonomi köyleri!  Önlemler doları durdurur mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

son gün saat serisinin akabinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, BDDK ve SPK’dan kritik atılımlar geldi.

Habertürk Muharriri Abdurrahman Yıldırım, gerçekleşene tek tek değinerek etkinliklerde görülür.

Abdurrahman Yıldırım’ın şu şekilde;

Son günlerde70 kuru ve Türkiye’deki ölçümlerle kendini gösteren yüksek ekonomik bir bütçe Ankara dün gece bir makro ihtiyati tedbir aldı. Hazine, Merkez Bankası, BDDK, SPK’dan gece arkası gerisine eğitim geldi. Evvel vuruşun üzerinden geçelim, sonra yorumumla.

YABANCIYA TAHSİSLİ SWAP

BDDK’nın kararıyla olasıya teslimli takas edilebilir. Daha önceki günlerin günlerine ait günlere, belirli olarak bağlı olarakesnetilecek. Karar Türkiye’yi sermaye akımını ve döviz girişini artırmayı hedefliyor.

Yabancının devlet içte gündendeki hissesi yüzde 26’da bitmişken, azalışla 1.8’e kadar. Payındaki hissesi da yüzde 66’lık yüzde 34.77’ye şişti.

Yabancıların net bazda kısa plan yatırımlarından 2018’de devam edecek.

Yılın 5 aylık periyodunda DİBS ve ödemeden 4.2 milyar dolar, takas kanalından da 7.6 milyar dolar çıktı gerçekleşti. Arabayı yetiştiren bir meblağ. (9709)

TÜKETİCİ KREDİLERİNE SINIR

Kredi liranın vade seçimi için buradamak için kredisine vadesi verilmiş, 100 kredilerin üzerinde kredilerin geri ödeme süresi 12 aya indi. 50 bin liradan 100 bin liraya kadar olan krediler için ödeme süresi 24 ay.

Kredi kartlarında ödenecek aylık taban fiyat da artırdı. Limiti 25 bin lira ve altı olan kredi kart asgarî ödenecek fiyat aylıklarının bakiyelerinde % 20’si. Daha yüksek limitli kartlarında aylık ücretinin asgari yüzde 40’ı ödenecek.

GELİRE ENDEKSLİ SENETLE PARA ÇEKİLECEK

Hazine’nin gelire Endeksli Senetleri (GES) KİT’lerin gelirlerine endeksli olacak. Doğumla birlikte GES için 15 Haziran’dan itibaren toplanacak.

(980070) 50-100 milyar lira maaşı tahminim alınan gelire endeksli büyümenin getirisinin 25-30 yaş görünümünde olması bekleniyor. Mevcut risk faizlerinin üzerinde bulunan devlet kurumlarında piyasadan üzerinde bekleyenyan bir oranlarda.

emel ise TL sıkılaştırmasına gitmek ve 50-100 milyar lirayı iyin çekmek. Birebir vakitte çekilecek fiyat kadar paranın dövize satın almak, kuru yükseltici baskı yapılacakta önlenecek.

ŞİRKETLERİ HALKA ASIL DA YABANCIYA ARZ ET

SPK halka arzlardan indirimde indirimde gitti. Bu iki da koldan farklı farklı yapıldı.

Yurt dışı borsalarda halka arz için işletmeci SPK’ya yapılacak bedel ödemeyecek.

Yurt içinde halka arz olacaktır. Halka arzlarda SPK fiyatın yüzde 0.2’si kadar kayma fiyatı alıyor.

Getirilen avantajlıla satış arzı, bilhas de yurtdışına halka arzı yapılıyor ve bu yoldan dışarı kaynak giriş amaçlanıyor.

KREDİ MECBURÎ KARŞILIĞI ARTIRILDI

ticari kredilere yüzde 10’dan gönderilen satış aracı oranı yüzde 20’ye gönderildi. Krediler artırılıyor. Önlemlerin makro ihtiyati sıkı takipçilerinden biri.

Önlemler uygulaması sonlu değil yapılacaklar bunlar ve biz burada keselim. Gelelim tahlil ve yorum kısmına.

Salı günü faiz artırmayacaklarını gideceklerini açıklayacak. Merkez Bankası’nın siyaset faizi de yüzde 14’ü. Bu orandana para veriyor. Devlet başkanının kelamını olduğu faiz bu.

Bankalar ayrıyeten topluyor. TL faizlerinin faiz oranı 3 Haziran faizi 15.79. Geri ödeme kredi faizinin ortalama yüzde 23.68. (98009) (98001) Yurte bankaların yerel krediler 5 için 838 lirayı buldu. 5 haftalık yüzde 25.4, son bir yansıma yüzde 57.9 oranında.

ARTAN DÖVİZ İHTİYACI

yaşanan kredi kredisinin ve faizin yüzde 14’te tutulmanın ölüm ödemesi talep edildi. Bir yandan artış arttı, ithalat yukarı ve kargo taşımacılığına doğru ilerledi.

Diğer yandan tasarruf etmek için büyümeklerin önemini artırabilecek olan yatırıma yönelmeyi şiddetlendirdi. Döviz, altın, gayrimenkul, yat, araba alternatif dahil.

Bankalardan kredi alanlarından bu sık denetimlerin de bir kapsamlı olarak birinci derecedende çabucak alışverişi satın alındı. Lakin o kredilerle iş ve ödemede bulunuyorlar ikinci, şirket ve kuruluşlar için tahminen de döviz alımlarında bulunuyorlar. Bunun için çok az ve masrafsız.

Ya da iş, üretim ve yatırım yapan satın alma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Az bilenen bir ziraî üretimin yarı yarıya ithal edilmektedir. dişler için üretilecek paraya muhtaçlık vardır.

Hatta üretebilmek için daha fazla. Zira düşünülmekte olan yüzde 55’i güçten. Güçte eğitim yüzde 75 oranında.

büyüme olacaksa ithalat, dış açık ve dövize muhtaçlık artacak.

KUR MUHAFAZALI MEVDUATTAN 6 AY ​​

güç fiyatlarındaki sert yükselişle 3 ayda cari açık 18 milyar çıktı çıktı. Yılın geri kalan kısmı.

Ancak bu türlü bir durum beklenmez. Çocuklara kandırmak için en iyi turizmleri hedef alacaklar. Yıllık bazda 40 milyar dolar eşit bir açık ortaya çıkabilir.

Hem ithalat ihtiyacı ve finansmana uygun hem de alternatif yatırımdan piyasadan talep arttı. Bu da kurları hızlandırıcı yaptı.

20 Aralık’ta yaşamlı ile yaklaşık 6 ay idare edebilir. Artık bunu terk etmek üzere kurun bitirmesini durdurmaya yetmiyor artık.

dolayısıyla makro ihtiyati inceleme kapsamına alınmamış ve muhafaza edilmeyecek şekilde saklanamaz.

RESMEN ARTIRAMAYINCA FİLEN

İşe fayda mı? Evet, kur muhafazalı kullanımda, makro ihtiyati de işletmetsine belirli bir kullanım süresi. Çünkü onun için güvenliğe güvenecek ve ona göre geldi.

Yapılan müdahale ve günü gününe ekonomikttaki büyümeyi sınırlayan ve düşürenen. Bundan sonra büyümek sürat kesecek. Büyümek aşağı geldikçe ithalat talebi emsal bir seyir izleyecek. Dövize talep de sürat kesecek.

Önlemler mali yöndenyi, krediden yararlanmani kısıyor, krediden zorlaştırıyor. Resmen yapılamayan faiz artırımı ve işlemleri yapılıyor.

Yurtiçine döviz ticaretini de uyguluyor.

Bir süre ekonomik yol bu türlü devam edebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.