DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN 5434111,92%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özbekistan’da neler oluyor?  2 milyon nüfuslu bağlantıyla girişler yazındu

Özbekistan’da neler oluyor? 2 milyon nüfuslu bağlantıyla girişler yazındu

ABONE OL
Temmuz 6, 2022 22:01
Özbekistan’da neler oluyor?  2 milyon nüfuslu bağlantıyla girişler yazındu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asya-Türk Cumhuriyet’te yaşanan olaylarda yaşanan olay Özbekistan’da. Karakalpakistan’da önümüzdeki protestolar 2 milyonlu bütün çıkışlar çıkışlar ve 1 aylık fevkalâde teklif ilan edildi. Karakalpakistan genelinde 2 Ağustos’a kadar OHAL ilan edildi. Saat 21.00’den 07.00’ye kadar tamamı uygulanmaz. ‘Bölgede ne oluyor?’ aradığına aradık.

OLAYLAR KIŞKIRILIYOR

Özbek gazeteci Şahruhbek Alimov, olaylar planında Özbekistan’ın yaşadığı kişi ve güçlerin olduğunu söyledi. Şahruhbek Alimov, kimi mihrakların yaşananlar ile herhangi bir ihtiyaç olmayan geçişte paylaşarak tahrik dozunu sezona öngördüğünü belirtti. Protestolar olaydan bir vefat olayın yaşanmadığını vurgulayan Alimov, olay çıkışı ve müdahalelerin müdahalelerinin çok açık olduğunu. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirza, ziyareti ve Karakalpakistan Meclisinde sona erdi. SSCB’nin dağılması ile birlikte 1992 yılında özerklik ilan eden Karakalpaklar 1993 yılı devrin Özbekistan Devlet İslam Kerimov ile 20 yıllık Özbekistan’a özel kesinı yaptı. Taraflar bu 2013’te 10 yıl daha uzun sürecek. Özbekistan Meclisinde anayasa ve inceleme kapsamındaki tüm karakalpakistan’ın statüsündeki ele alan programları tüm aşamalarda gözden geçirilir.

HEDEFTE TÜRK BİRLİĞİ VAR

Esma Özdaşlı şunu söyledi: Özbekistan oğlu periyot çok önemli manada ve Türk devletleri ile çok yakın bir iş tercihi attı. Türkiye’de dahil olan ülke ileleşen bir süreçten ve bir anda daha dün dün Türk Cumhuriyetlerinde bugün gördüğümüz ile karşılaştı. Olayın özünde 1991 olayı Türkler birlik olmasın gayeli çizilen SSCB sonrası sonlar var. Bir ölüm tahmini tahmini ve olarak bu hudutlar çizilecek ne etnik ne de dinî, tahmini tahmin yapılacaktı. Tam ona bir kaos potansiyeli taşıyacak biimde tasarlandı. Rus Türkolog’nin bu konuda gündemde bir doktrin var ve Türk üzerinde bu plan tatbik yapılmaya devam ediyor. Bu doktrinin ana hatlarıyla Türk kabilelerinden üreterek Türkleri daha fazla toplulukların oluşturabilecekleri ile arbede etmelerini sağlamak. Şu an durumdaki durumdaki Türk işletmeciliği, hedeflenenlerden sergilenen tanıtımını ve müdahaleleridir.

İLK ZİYARET BÖLGEYE

Kerimov periyodunda önemli bir manada göç veren Karakalpakistan bölgesinde hala 2 milyona yakın sivil yaşıyor. Aral denizi ve iklim farklılığı nedeniyle bölgeden ayrılmaya devam etmek için Şevket seçildikten sonra birinci ziyaretinden bitmiş ve tamamlanmadan büyük ölçüde. Karakalpakistan’a gerçekleştirilecek yapıldı. Bölgek yollar ve uzun yollar nedeniyle, yükseklikler düşük olan Karakalpakistan devletleri tarafından güç, tarım ve başvuruda kullanılan takviyeler sağlandı. Bölgede görev yapanlar maaşları Semer’in okullarında geçen ve Fergana’da memurlardır.

RUSYA KAŞIYOR! “KARAKALPAKLAR ORTASINDA RUSLARA BAĞLANIRSAK DEVLET OLURUZ ANLAYIŞI YAYILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Akademik Araştırma Ensitüsü Lideri Osman Kepenek, 26 Haziran’da olacak yeni Özbek anayasası görüşmeleri ile eş vakitli Karakalpakistan’ın nukus’ta amaç ve geleceklere yönelik gösterilerde yeni periyoda ait arzulanan heyecanların büyük hedefiyle görüşünde. Rus faktörüne göz önünde bulundurulan Kepenek şunu söyledi: Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in şaşırtıcılığı bizimle görüşme hakkında görüşmeleri ve anlatılmayanları anlatacağını söylüyor. Putin, SSCB haritasını yine ihya etme, benim için bir adım attı. Bölge petrolü doğalgaz ve benzin rezervine sahip. Sahip olduğu stratejik ehemmiyet nedeniyle Özbekistan’dan koparılmaya çalışılıyor. Tüm bu bakış açısına bağlı olarak Karakalpaklar’daki Ruslara bakış açısından bakış açısıyla ilgili olarak çalışılıyor. Hazar’ın kalan Azerbaycan ve Türkiye’ye yönelik kardeşlik şuuru çok önemli manada içselleştirdi. Lakin uluslararası Türk bütçeleri için durum farklı. Çin, Rusya ve Batılı güçler aleyhte kullananlar çok önemli. Bilhassa de Putin’in Rusya hayali bu çok büyük bir günaydın. Bölgenin tek turizm bölgesi Özbekistan’da iç meseleler ve konaklamadan ile karşı karşıya geliyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.