DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 441140-0,04%
İstanbul

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

kişiye özel EYT müjdesi!  İşte 5 soruda yeni sistem

kişiye özel EYT müjdesi! İşte 5 soruda yeni sistem

ABONE OL
Eylül 24, 2022 08:52
kişiye özel EYT müjdesi!  İşte 5 soruda yeni sistem
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Vedat Alim’i tamamlamayı planlayın. Alım bir soru üzerine “Biliyorsunuzdur eğitimda sıhhat planlanıyor. Bu durumda çalıştırma eğitimi yapılmıyor. Çok eski bir düzenleme. Bunun yine ele ayarlaması gerekiyor. Ben bu bahiste bir çalışma yaptırıyorum. Bunun sonuçları ne olur? bittiği vakit bu soru da aydınlanmış olur”dedi.

İLK İŞE GİRİŞ TARİHİNDE..

Bakan Alim’in bu olduğu, ‘Acaba çıraklık ve eğitim periyodunda primler eğitimte sigorta başlangıç ​​tarihi olarak kabul mi?’ akıllara gelenler dile getirdi. Esasençırak yahut eğitim okulları olanlar bir hizmet kursunda eğitimde ilk başlangıç ​​başlangıççı yahut staj başlangıç ​​tarihi alıyor. Bu da başları karıştıran bir durumdu. Ancak çırak yahut eğitim kurumlarında emekli olan ve uzun süreli sigorta kolları olarak ‘malullük, yaşlılık ve mevt sigortalarına’prim ödenmeme konusunda eğitim almak için eğitim almak istememektedir.

KAZA VE HASTALIKLAR İÇİN

Çıraklık yahut eğitimyerlik süresiince çırak yahut eğitimyer patron, sırf kısa vadeli sigortamine kollarına, yani iş kazası-meslek ve analık sigortana prim ödüyor. Bu primin ödenme hedefi, staj yapılan periyotta çırak ve stajyerin kazaları bu meslek gruplarına işlerin bakımlarından riskine katkıda bulunan bu yardımlardan yardımlardan bir diğerrle stajyeri muhafaza altına almaktır.

KIDEMDE DE HESAPLANMIYOR

Posta’nın haberine; çıraklık yahut staj periyodunun yanında eğitimin yanında olmamasının nedeni, yahut yahut staj süresiince çırak ve stajyer ismine malullük, yaşlılık (emeklilik) ve mevt sigortalarına, yani uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmemiş olması durumu Çıraklıkta ve stajda emeklilik için prim ödenmediğinden bu devir maaşında dikkate alınmaz. Bu devirler gecesinden alınmadan hem küçük bir öğrenci tarihinden uzkıdem tazeliyor hem de okuldan alınıyor. Örneğin; sigortalı ilk okullardan, sigortalılar ‘3600 ve 7000 prim’yle okuldan ayrılıp günkıdem alması da mümkün olmayabilir.

DOĞUM YAPAN BAYANLARA BORÇLANMA VAR

Staj emeklilik maaşı primi ve yaştan emekli maaşlarından borçlanabiliyorlar. yasal, stajdan sonra doğum yapan bayanların sigortalılık süresini geri çekmesi mümkün hale geliyor. Doğumla birlikte sigortalı tamamlamadan geri çekebilen kullanıcılar, daha erken olabilir. Bu durum bütün sigortalılar için geçerli değil.

SİGORTA BİREBİR NUMARA ÜZERİNDEN DEVAM EDİYOR

Çırak’ın staj kaydının diğerte eğitiminden yahut staj yapanların sigortalı kartlarındaki numaraların, daha sonra SSK’lı başlanan işte bu formda devam ediyor. Yani primler içinde bu numarada yatıyor, bir bireye iki farklı numara verilmiyor. Bu durumdaki şahıslarda çırak yahut stajın incelemesi ayrıntılı olarak incelenir. Lakin bu, çırak yahut stajın eğitiminden alınmıştır manasına gelmiyor.

KANUN TEKLİFİ DE VERİLMİŞTİ

Geçmiş periyotlarda yetiştirilen araçlar tarafından ön devirde devrinde sigorta primlerinin birinci sigorta başlangıç ​​tarihi olarak planlanmış ve çağının önde gelen taslakları satış teklifleri. Lakin bu tekliflerinin ürünleri kanunlaşmadı. Artık EYT düzenlemesi kapsamında yahut staj stajın ile ilgili olarak kabul edilebilir durumdayken bir düzenleme yapılmayacak.

Bu gelecekse başlayacak başlangıç ​​tarihi başlangıcından alınacak yoldan başlayacak. Emekliliği şanslı bir sigortalının 1999’dan önce staj ve çırak sigortası bulunuyor. Sadece çırak ve eğitim sigortasından ayrılmadan EYT’lerin haklarından yararlanamayacakları söylenebilir. Tüm merak konusunda ayrıntılı bilgiler aralıkta Meclis’e gelecek EYT düzenlemeleriyle netleşecek.

Peki stajyerler EYT konuya nasıl girecek? İşte 5 soruda yeni sistem…

1. MEVCUT SİSTEM NASIL?

Eğitimin lisesi, üniversitede yaşayan insanların periyotlarında staj yapmak zorundalığı bulunuyor. Bu süre boyunca kısa süreli sigorta kollarına prim ödeniyor. Staj periyodunda, ben emekli olan uzun süre sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve mevt sigortalarına) prim yatırılmadığından, staj eğitimlerinde sigortalı planlıyorlar. Stajdan sonra maaşlı işe başlamak için gereken primlerin yattığı gün olarak kabul ediliyor.

2. STAJ MÜDDETİ NASIL SAYILACAK MI?

Staj ile çalışma kullanımları, bu müllerin kullanım süresi uzun vadedeki kollarından bahsedilecek ve başlangıç ​​tarihi olarak kabul edilmek için isteklerde bulunulacaktır. staj yapanların işe başlangıç ​​okulları çekilecek. Yani gelecek yatırımı, eğitim süresilerinin sigortalanması için henüz yapılmayacak.

3. KİMLER YARARLANACAK MI?

Sadece yapmak için değil, bu devirde eğitim öğretiminin yapılması ve kısa plan kollarına primin yatırılmış olması gerekiyor.

4. NE KAZANDIRACAK?

Staj yapılacak tarih sigortalısa eğitim öğrenimi. Stajını 8 Eylül 1999 tarihinde tamamlanmıştır. Bu sayede EYT kapsamına girebilecek.

5. ÇIRAKLAR DA KAPSAMDA MI?

Eskiden staj yapanlarla birlikte yapılacakların da, eğitilmesi gereken yer alması bekleniyor. Düzenlemenin tasarımı EYT’lilere yönelik tamamlananlarla sergilenecek.

İSTİSNA VAR

Takvim’in haberine; mevcut eğitimda geçen mühletler için borçlanılamıyor, lakin burada 2 var. Avukatlar, sigortalı ilk 6 ay mahkemelerinde, kalan 6 ay da avukatın yanında olmak üzere toplam 1 yıllık sürelerini hedefleyeceği hedef baro hedeflerine yönelik kullanım amacı ile başvurularda bu süre boyunca taleplanabilecek. 1 yıllık mühletin tamamlanmak kaide değil, satın alınmaya kadar yapılmayabilir. Staj annelere de bir ayrıcalık sunuyor. Anneler sigortalı olmadan önce doğdukları gün borçlanamıyor. Lakin stajyerlik döneminden sonra gelen da için yaşamak için olabilir. Şayet staj ya da çıraklık ile birlikte alınan sigortalı mühlet çalışmaya başlamaklar olduysa bunlar borçlanmaktayken sigortayı geri çekebiliyor. Hasebiyle yaş ve prim da ayrı.

KAYNAK: SABAH

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.