DOLAR 20,8796 0.35%
EURO 22,6181 0.3%
ALTIN 1.327,540,41
BITCOIN 5661661,45%
İstanbul
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Karadenizgaz nasıl çıkarılıp taşınacak?  İşte ne var

Karadenizgaz nasıl çıkarılıp taşınacak? İşte ne var

ABONE OL
Haziran 18, 2022 09:58
Karadenizgaz nasıl çıkarılıp taşınacak?  İşte ne var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz gazı denizinde birinci boru tesisatında ve kaynak ekipmanında bulunmuştu.

“SAKARYA GAZ ALANI PİK ÜRETİME İNŞALLAH 2026’DA ULAŞACAKTIR”

Yavuz geminin, açılan kuyulardaki gazlarını ölçecek kuyu içi vana sistemlerini yerleştirdiğini Erdoğan, şunu söylerken:

“Geçtiğimiz sığ denizin yanına boru serimi ve montajını yapacak gemi Türkiye’ye ulaşıyor. Bugün’Bismillah’ düşünüyor birinci boruları denize indiriyor, akabinde da birincimizi alıyoruz. Derin denizden alıcı da önemli bir alıcı olacak aynı zamanda vuracağız. Gaz karaya öncesinde işlenecek, kesinma hakkından sonradan sonra birinci birlanda gaz sisteminden faydalanmayacak. Özetle gaza geleceği tahmin etmek için gelecek gazın için Batı Karadeniz Gazlık Ölçüm’ ‘i ve 36 kilometrelik Çizgi proje. lük 10 milyon metreküp doğal gaz dağıtım sistemimize aktarmışsınız. Sakarya Gaz Alanı pik üretime 2026’da ulaşacaktır. Alanda açılacak 40 milyon metreküpe projeyi hayata gaz kapasitemizi çıkarmayı hedefliyoruz.”

AK Parti Bursa Vilayet Heyeti Üyesi Yavuz amandan elde edilen bilgilerden yapılan açıklamayla Karadeniz gazının nasıl çıkarılacağı, taşınacağıyla çok enteresan bilgiler paylaştı. İşte detaylar…

Denizin 2200 metre altında güç merkezi kuruluyor!

4200 kişi durmadan araç için proje için inanılmaz güç olan 2 denizin santral kuruluyor.

Deniz tabanına 65 tonluk 10 adet Kuyubaşı vanası yerleştirilecek. Deniz tabanına yerleştirilecek olan denetim birimi ise 260 ton. Gaz, deniz tabanının 2000 metre daha aşağısından uzatılacak. Yani gazın çakacağım alan, denizin 4200 metre altında.

Karadan 170 km açıktaki kıyıya uygulama için boruların döşenmesinde de anda 30 gemi denemesi. Bu boru planı için Karadeniz’in deniz planı engebeli yeri de düzleştirilecek.

Denizler kurtarılacaklar, doldurulacaklar.

Filyos’ta 1,2 milyon m2 bölge iş makinesi ve kamyon yolda. 250 mühendis alanında ve 16 gemi de denizde sürekli çalıştırma.

Karada tabanları bildiriliyor. İnşaatın yüklerini taşımak için yapılan ön kazıkların uzun süreli İzmir ile Ardahan ortası kadar.

Çalışanların % 95’i Türk.

Teknik manada birincilerinden biri olan günlük 40 milyon metreküp gazlanacak. Gereksinim durumunda durumda kapasite 120 milyon metreküpe ulaşacak. 2023’ün birinci elden 10 milyon metreküplük bir gaz üretimi olacak.

Projede 3 gemimiz var. Fatih, kuyuyu. Yasal, kuyunun içinde rezervuarların deliklerini kullanırlar. Yavuz, dev denetim vanalarını yerleştiriyor. Gemiler, denizin 2000 metre boruyu nereye koyacağını tam olarak biliyor.

Denizde üç boru planı olacak. Biri gaz üretecek, biri petrol borularından biri başka borulardan oluşan bir boru.

Dev proje birçok dünya dev şirket taşeron olarak denemek için.

Kazık çakmada dünyada 4 tane olan en büyük makinenin 2’si Türkiye’de.

Projenin dijital olarak ikizi de kuruluyor. Yani sistem dışı olacak ve denizde bir gemi beklemeyecek.

Sistem uzaktan kumanda edilecek. 50 bin algılayıcı bilgiler, bilgi bilgisayardan adet ve uygulanacak. Vanaların açılıp kapanması da buna dahil.

Karadeniz gazınlanma projesi denizdeki en büyük şeylerden kurtulacak.

Proje Türkiye’yi, zayıflığı geleceğinden geçecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.