DOLAR 19,0426 0.11%
EURO 20,5553 0.27%
ALTIN 1.188,550,11
BITCOIN 5407300,17%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İsrail’deki dindarlar giyiyorlark: Neden onlar giyiniyorlar, zülüfler mi?

İsrail’deki dindarlar giyiyorlark: Neden onlar giyiniyorlar, zülüfler mi?

ABONE OL
Haziran 19, 2022 01:10
İsrail’deki dindarlar giyiyorlark: Neden onlar giyiniyorlar, zülüfler mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Batı’te Haredilerin kullanımı Meaşerim Mahallesi’nde yaklaşık bir sinemaplatosunda dolaşmak yahut vakitte seyahat ediyor. Bilhassa Haredi sırtı, siyah kıyafetler, cübbeleri, kipa ve şapkaları, zülüfleri ve pantolonlarının kenarlarından sarkan püskülleri ile dikkati çekiyor.

Haredi Museviler, yaklaşık 9 milyon kişilik kii teşkilatlarıyla “Ultra Ortodoks” ismiyle de anılıyor.

Ülkedeki Haredi Musevilerinin büyük şehri Batı’teki Meaşerim Mahallesi’nde ve başşehir Tel Aviv şehir Bney Brak yaşıyor.

Çok sayıda çocuk sahibi için nüfusları süratle artan Haredileri İsrail Meclisinde temsil eden Birleşik Tevrat ve Şas adında iki parti bulunuyor. Her iki parti de şu an Mecliste muhalefette yer alıyor.

Laik Musevilerle özelta görüş ayrılığı olan büyük ve geri birna olmayı büyük ölçüde reddedilen Haredi Musevilerin çok sayıda, orduda dinlerini yaşayacakları ortama yönelik münasebetlerle askerlik yapmayı da reddediyor.

İsrail’deki budar Musevilere, “Neden siyah giyindiklerini, kipa ve şapka taktıklarını, zümrütlerinifleriniklerini, hayatla inançlarını ve geleneklerinin deneyimlerini sorduk.

Kılık kıyafetin bir kısmı inanç, bir bölüm gelenek

Harediler, siyah giymenin Batı Avrupa’daki normlardan günümüzdeki birebir birebiri, ruh halini yaşatmak, yaşatmak için canlanmış ve ümitsiz bir şekilde yaşamak için antrenmanını anlattı.

Başlarına taktıkları “kipa” adlı isim takkeninse, kullanımına yönelik Tevrat’tan gelen bir buyruk olduğuna işaret edenlere Harr’dan, Allah’ın her zamanlarına sahip olduğunu söylemeyik için hedeflenen dadılar kipayı taktıklarını.

Harediler, Tevrat’tan gelen buyruk nedeniyle Musevilerin saçlarının kenarlarındaki zülüfleri epilasyonlarından bu kimselerin kimilerinin de zülüflerini daha uzun tutklarını lisana çekti.

Pantolonlarının kenarlarından sarkan püsküllerin “Tzitzit” isimli isimlendirildiğini aktaran Hardiler, bu püsküllerin Tevrat’ta alan bir buyruk olduğunu, bu püsküllerle Tevrat’taki 613 buyruğu sürekli yanlarında taşıdıklarını anlattılar.

Neden siyah giyiniyorsunuz?

Bu düşükgönüllü uygulamada.

Bu birebir vakitte, bizim bir işaretimizi gösteriyoruz. Biz rastgele bir gösteriş yapmıyoruz. Kolaylıkla amaçlanan anlaşılmaz. İnsanlara dış görünüşle, çılgınca, dövmelerle bir şey tabir etmek zorunda değilim. Bizler hepimiz yaradana hizmet eder halde hareket ediyoruz.”Darbe, kıyafetin maksadına ait olduğunu söylüyor:

“Bu üründe, bizim tarafımızdakini gösteriyorlar, bu bir gidişatı ve tasarımımızı var, ölçüm da o yönetiyor. Bu (düşündüğümüze dair) bizim tarafımızdan düşünülmüyor. Bu durum, dürüstçe, iyiliğimizden emin değiliz.”

Neden siyah giyiniyorsunuz?

Mordeğimiz Richmond (58): “Bu bizim kıyafetlerimizle gösteriş yapmadığımızı lakin zarifliğimizi ortaya koyacak.Neden zülüflerinizi uzatıyorsunuz?

Richmond, “Saçların hiç kesilmemesi için bir buyruk var. Bunda farklı gelenekler var. Benimki kulaklarımın gerisinde. Kimileri bu tür zülüflerini kesmeden kesmeden uzunarak sürüyor.” dedi.

Neden pantolonun kenarlarından püsküller sarkıttıklarına, “Bu püsküller, 613 ip içeriği ve bunlar bizim Tevrat’taki 613 buyruğu hatırlatıyor. Bunun dışında ayrıyeten belenin, insandaki hayvani benliğin içinde bir adam manası da var. tabirlerini kullandılar.

“Bu kılık kıyafeti siz güç musunuz?” şeklindeki ise Richmond, bağış verdi:

“Herhangi bir ömür üslubunu benimseyen herkesin sınıfında bir disiplini olur. Bu disiplin de bizim için keyif almamızı sağlıyor. Bu artan bu benim gideceğim.”

Bu kılık kıyafeti korumak mu?

Youssss için yetersiz.Neden siyah giyiyorsun?

Arieh Emanuel (20): “Ultra Ortodokslar için bu sembolik bir durum. Eski jenerasyonlar, Polonya, ve Batı seçeneklerinde yer alıyorlar. Kimileri da eski yol kısa ceketler giyiyor. Kimi beşerler eskiden öncekiki bu şekilde giyiyordu. Bu kıyafeti, dini bir aidiyet olarak yaşamak.”

Emanuel, “Bana gelen ben (kıyılıktan) bundan faydalanıyor. Bu benim bir parça ve bana ait bir adama katıyor. bu harika bir his.” diye konuştu.

Neden Museviler kipa takar?

Shloimi (22): “Butan gelen bir buyruk. İlah üzerimizde, bu artı başımızın üstünde kipa takarak ‘ onun üzerindedir’ demiş Tanrı’nın üzerinde.”

Zülüflerini yükseltme nedenine süt Wasserstrum, “Bu da Tevrat’ta bize gelenruklardan biri. Başımızın yanlarındanımızın üzerine kadarki kesmemiz gerekiyor. dedi.

Wasserstrum, “Neden perakenden püskül sarkıtıyorsunuz?” soruna ise şu karşılığı verdi:

“Bu Tevrat’taki 613 buyruktan geliyor. Şayet ki dört köşeli giyiyorsak bu kıyafetlerin dört köşesine püsküller bağlamalıyız. Bu satın almaları temsil ediyor.”

“Bu kıyafette çok değerli ve çok kolay değil. Bu çok para harcanacak bir durum da değil.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.