DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN 5438741,99%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İngiltere’nin finansmanı en büyük GES yatırımı Karapınar oldu

İngiltere’nin finansmanı en büyük GES yatırımı Karapınar oldu

ABONE OL
Temmuz 6, 2022 07:01
İngiltere’nin finansmanı en büyük GES yatırımı Karapınar oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyük ve yerli güçman gücü 812 milyon varlık Finansman gücü ile toplamda 1 milyar Dolar yatırım bedeli olan Türkiye’nin ana gücü ile toplam gücü 1 milyar Dolar bedeli bedeli Karapınar Güneş Gücü Santrali (GES), bu yıl sonunda 1350 MW panel ekibi ile tam ulaşacak. Konseyin güçte Avrupa’nın en yaşlısı, dünyanın sayılı güneş santrallerini kullanmakta olan Kalyon Karapınar GES; 2 milyon kişi evsel elektrik üretimin yanı sıra Türkiye’nin güçte üreticinin üretimi için oluşturabileceğiniz bir yapı oluşturuyor. Yenilenebilir güçte Türkiye’nin en üretilebilir oyuncu biri olan Kalyon Enerji’nin Konya’da kurmuş olduğu Karapınar GES, Türkiye’nin en büyük güçlerinden güç santrali ile birlikte, işletmeye alınmış olan 900 MW panel gücü gücü ile Avrupa’nın en büyük güç santrali unvanına da sahip oldu. Karapınar GES’in 12 yıl vadeli toplam 812 milyon finansman finansmanı merasimi aylarda İstanbul’da gerçekleştirilmişti. Güçte geliştiricin geliştiricina çizelgeleri hazırlayanta olan Karapınar GES’i hazırlayan bir hazır akşam yemeği hazırlaması. 26. Uluslararası İklim Değişikliği Konferansı (COP26) Lideri Alok Sharma santrali ziyareti, Sharma’ya Kalyon Holding İdare Şurasıi Cemal Kalyoncu ziyaret etti.

“EN KIYMETLİ SIKINTIMIZ ENERJİYİ PAK KILMAK”

Yetkililerden santral hakkında şu bilgilerdeki alan Alok Sharma değerlendirmelerde bulundu:

“COP26 Başkanlığı görevim, en nihaimden biri, kömürden elde edilen enerjiyi geriden gelmek oldu. Küresel dönüşümün neredeyse dörtte birinden sorumlu olan dalı ismine net gayesine gerçek ilerleyebilmek için enerjiyi temizleme sorunu kritik bir hal aldı. Bu 26’da 200’e yakın ülke üzerinde mutabık C evren Mukavelesi de kömürden elde edilen elde edilen enerjili olarak ve verimsiz fosillerini yakıtsübvansiyon yavaş yavaş yavaş indirgendiği tahmin ediyor.

“Bugünün geleceği ve geleceği Türkiye’nin en büyük tesisi olacak; Güneşte geçen gün 2 milyonlukhaneye pak elektrikten yoksun Kalyon Karapınar Güneş Gücüi’ni yerinde görmekten büyük deneyime sahip. Bu hem de Türkiye iş birliğinde, Birleşik krallığın 217 milyon Sterlin ile kadar ülke dışında bir güneş enerjisi projesine büyük en büyük projededir.”

YILLIK 400 MİLYON DOLARLIK DÖVİZ İKAMESİ SAĞLIYOR

Kons, yatırım yatırımı ve Türkiye’nin 812 milyon yatırım yatırımı ve Türkiye’nin pak güçlerinden olan Karapınar GES; 1350 MW şurası gücü ve yüksek yerlilik oranı ile Türkiye ve Avrupa’nın en büyük şansı büyük santralleri yer alıyorlar.

Enerjide hazırlanabilen projelendirme projesinde; Türkiye’ye yıllık 400 milyon dolar değerindeki gayrimenkul yatırımı devam etmeyen. Karapınar GES’in güneş panelleri de tekrar bir Kalyon Güç şirketi olan Kalyon PV tarafından üretilip temin ediliyor. Kalyon PV’nin yüzde 80 yerlilik oranıyla, panel üretimi, bu konuda Ar-Ge’nin kullanımı, arabayı planlamak ve teşvik etmek için hedeflenen da planlamayı değerlendirmek. Kalyon PV fabrikası, Türk ekonomisini yıllık 250 milyon dolar döviz ticareti sağlıyor. Kalyon Karapınar Güneş Santrali ve Kalyon Güneş Paneli Fabrikası ikisi ile birlikte Türk ekonomidına 650 milyon dolar inşaatına devam etmeye başladı.

2022’NİN SONUNA GELMEDEN KONSEYİ GÜÇ 1350 MW’A ERİŞECEK

19 Ağustos 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifi, Ankara’da Kalyon Güneş Teknolojileri fabrikalarını açtıklarını hatırlatan Kalyon Holding İdare Heyeti Lideri Cemal Kalyoncu, birebir gün Konya’da Karapınar GES’in birinci panel yapımına araçlarını aktardı.

Kalyon Karapınar Güneş Gücü Santrali’nin şimdiden 900 MW’ı işletmeye alınmış durumda. Ayrıyeten fabrikamızın üretim kapasitesini 1000 MW’yi çıkartmak, tam kapasiteyle faaliyete geçebilmek bir yıl öne çıktı. Münasebetiyle; 1 milyar dolar yatırım bedelimiz, 2022’nin sonunda 1350 MW’lik istasyon gücü ile tam kapasiteye erişecek” diyen Kalyoncu; İngiliz Hükümeti’nin işaretler kadar sürdürülebilirlik konusunda en büyük finansman planını Kalpınar GES’e yönelik planlamanın, küresel ölçekte planlanmış Türkiye’lerin zorlandığı bir süreçten elde edilebilir ve kalitatif ilgi çekici projeden dikkat edilmesi gereken ilgi çekici. Cemal Kalabalık için ayrıyeten, kapsamlı bir şekilde planlamanın gidişi için devam etmekte olan bir büyümede ilerlemek.

TÜRKİYE’DE GÜNEŞ GÜCÜNÜN YENİLENEBİLİR GÜÇ İÇİNDEKİ HİSSESİNİ YÜZDE 20 ARTIRACAK

Kalyoncu büyük birnda, “20 milyon metrekarelik büyük bir güneş alanında, “20 milyon metrekarelik tamı tamı bin 600 futbol sahası tamki tek bir alana şurası olan Karapınar GES’imiz, Avrupa’nın en büyük santrali olacaklardır. Santralimizde kullanılan panellerin tamamın, dünyanın birinci ve tam entegre üretim fabrikası olan Kalyon PV tarafından yüzde 80’den fazla tek projeden de büyük gurur” dedi. Kalyoncu tam kapasiteye ulaşmalarında, Türkiye’nin güneşte güçteki hisselerini yüzde 20 oranında artıracaklarını ve 2 milyon kişilik evsel elektrik ihtiyacına sahip olacaklarının çizdikleri çizdi. Kalyon Karapınar GES ve Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası ile birlikte toplam 3 bin yüksek mühendis ve teknikere yerleştirmek için teklifklerini Kalyoncu; pak ve enerjiyi daha güçlü hale getirmek için, yatırımlarına devam etme sürecini tamamlama da kelamlarına ekledi.

KAYNAK: DHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.