DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 440171-0,78%
İstanbul

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlk kez Yozgat’ta başladı, üretime başladı

İlk kez Yozgat’ta başladı, üretime başladı

ABONE OL
Haziran 14, 2022 05:47
İlk kez Yozgat’ta başladı, üretime başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlk süt işletme üniteni Yozgat’ta hizmete yönelik çalışmalara yönelik hazırlık çalışmalarına başlamaya başlama. Veteriner tabiplerin denetiminde kasaplık hayvan satın alma ve eklerini planlamak, toplumsal cinsiyetlerini şekillendirmek için kombina faaliyete Et ve süt ürünleri üretimine başladı. Yozgat’tan geçenlerden gelenlerden gelen sütler, teşhis, ve beyaz peynire dönüşüyor.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA SATIŞA SUNULACAK

90 tonluk günlük elektrikli fırın, 1500 metrekare kapalı alana Et ve Süt Kurumu süt işletmesi Türkiye’nin dört yanında satışa sunulacak. (9701) İklim dataları, durum, Çayır ve mera potansiyeli olan süt ürünleri için olan bir hava potansiyeli olan Yozgat’ta hedefleniyor. Ayrıyeten eğitimden geçmekte olan süt sığırcılığının yetiştirilmesi bekleniyor.

ÜRETİME BAŞLANDI

Ülke müdürünün ilk süt olacağı zaman Yozgat’ta açıldığını ve üretime başlayabileceği söyleniyor Et ve Süt Genel Mustafa Kayhan, “ Et ve Süt Kurumu Kombinamızın, genel müdürlüğümüzün birinci konaklama tesisi yatırımı yeni bitti. Şu an 3-4 eserde üretime başlıyor. Kaşar, lor ve beyaz peynir ayrıyeten üretimimiz de başladı. Yozgat süt sığırcılığında faydalı bir potansiyel sahibie. Bakanlığımızın kalkınma yatırımlarından, IPARD programlarından bir çiftlik yatırımına girdi ve şu anda üretim yapıyor. Yaklaşık 10 tane çiftliğimiz var, 7 adedinin de onay süreci devam ediyor. Yüklü simental çiftlikleri ve süt kalitesi çok uygun. Yozgat’ın da bir hayvancılık potansiyelinin olabileceğini görmüşk ve yerinde de gördük. Burada değerli işleyicilerinden çiftçilerimizi, işletmelerimizi gezdik. Biz Yozgat’ta bu mevcut olan tesisi, ful kapasite nasıl çalıştırırız, Yozgat’a orijinal bir eser Türkiye nasıl örnek üzerinde ona yöneliktir. Hasebiyle eğitiminin çok önemlileri var, yetiştiricilerimizin de çok önemli uğraşları var. Bir ortaya çıktığında sinerji ortamında bir marka eseri çıkarmayı inceleme. Bu eser hem bizim eserinde lokomo eserimiz olacak hem de lokal bir lezzet olarak Türkiye’nin her alanında sofralara gidecek” dedi.

(9701) ÜRÜN YELPAZESİNİ GENİŞLETECEĞİZ

Sütün yetiştirdiği 90 ton eser yeteneğinde olduğu da Kayhan, “Tesisimizde şu anda 30 ton üretim yapılıyor. Lakin 90 tona kadar işleyebiliyoruz. Çok irtibatlı çiftliklerimiz var. Yozgat yatırıma satın alan süt işletmeleri için inançlı bir liman. Biz ona sütlerini hazırlamak için hazırlayabilirsiniz. Olağan yeterli bir fiyat ve kalite aslıyla. bir kalite üretimle, mevcut ulusal fabrikanın fiyatı ve ağırlık ve protein üretimi için uygundur. Tesiste 4 eser bir de yöre eser için çaba sarfedilir. Şu an için bunları kapsamlı bir şekilde içeremez.

KAYNAK: İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.