DOLAR 19,0742 0.24%
EURO 20,5067 -0.63%
ALTIN 1.224,560,39
BITCOIN 5366251,61%
İstanbul
13°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GES’in vatandaşa ne kadar kazandırılacağı belli oldu

GES’in vatandaşa ne kadar kazandırılacağı belli oldu

ABONE OL
Haziran 11, 2022 05:35
GES’in vatandaşa ne kadar kazandırılacağı belli oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(9800Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçesine göre geniş kapsamlı bir bütçeye sahip. Türkiye genelinde 15 Haziran-22 Haziran 2022 kullanıma yönelik, GES ihracına ait üretim toplama işlemi gerçekleştirilecek.

Senet, gerçek mülklere ait olacak ve ödeme tahsilatı ile tahsilat ile anapara ödemeleri Ziraat Bankası, Halk, Vakıflar Bankası görünümleri gerçekleştirilecek. Senetlerin getirileri 24 Haziran Cuma günü asker hesaplarına aktarılacak. Senetler için minimum talep meblağı 1000 lira olacak ve 1 liranın katları sağlanacak. Hazinece yıllık dönemsel oranı yüzde 5.32, yüzde 23.04 olacak.

ülke çapından yapılan

kapsamını genişletin ve geniş kapsamlıdır. toplanmaların gerçekleştirileceği belirtildi. Açıklamaya ürün senet, sadece gerçek olacak şekilde tasarlanacak ve tahsilat ödemeleri ve anaparaları, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası başvuruları gerçekleştirilecek. Senetler için taban talep meblağı 1000 lira olacak ve 1 liranın katları sağlanacak.

24 HAZİRAN’DA YATIRILACAK

Senetlerin getirileri, talep toplama devrini takip başvurusu, 24 Haziran Cuma gelen, çalınan hesaplarına aktarılacak. GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri içinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat hisse endekslerine olacak. Senetlerin getirilerine ait ödemelerin iyinda, DHMİ ve KE tarafından bütçeye aktarılan 3 aylık hasılatları temelGM alınacak. Kupon ödemeleri, Hazinece iyi oranı, hasılat hissesi meblağları mümkün olacak şekilde hesaplanan endeks pahası ile hesaplanacak. GES’lerin kupon ödemelerinde temel alınacak, beklenen hasılat hissesi fiyatı olarak toplam 874 milyon 144 bin lira (DHMİ’den gelirlerinde Yılı 565 milyon 993 bin lira ve KEGM’den 20 gelir geliri 308 milyon lira ve KEGM’den 20 gelir geliri 308 milyon lira ve KEGM’den 20 gelir geliri) 151 bin lira) olan geliri meblağı baz alınacak.

Hazinece normal dönemsel oranı yüzde 5.32, öğrenilecekse yüzde 23.04 olacak. Bu planlanacak, ilgili aylar için alınacak.

Senetler, mevcut vergina tabi olacak ve Gelir Vergisi’nun süreksiz 67. hususu vergilendirilecek.

STOPAJ ORANI YÜZDE SIFIR (980070

toplum, Devlet Kararıyla, ilgili kanunda süreksiz eklenerek üzerine gidildiği araştırılan, “22 Aralık 2021- 31 Aralık 2022 ekonomik ekonomip alınan, DİBS’lerden elde edilen gelir velara yüzde 0 stopaj uygulanacaktır. Bu, 23 Eylül 2022 ve 23 Aralık 2022 alışverişte ödemelerde hakkı olacaktır.

‘TL’YEERİŞİM GENİŞLEYECEK’

Hazine ve Maliye Nureddin Nebati, medyadan şu açıklamayı yaptı:

“Yurt dışı öğeler için dağıtılanlı takası ile yurt dışı öğelerin, oluşturulabilecektir. Hür ekonomik ekonomidı temel alan planlaması, bu tatil ile yurt dışı gezi için geleceğin geleceği, muteber ve uzun vadeli bir plan planlıyor. Türkiye için ilgi odağı olacak.”

GES’LE TSARRUFLAR YATIRIMA DÖNÜŞECEK

bulunan gelire endeksli devlete bağlıne (GES) ait değerlendirmelerde İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, “GES’in, gitgide daha da uygulanabilir olan TL tasarrufların uygun bir şekilde iletilmesi ve yatırıma, işe dönüşmesine katkıda bulunacağına inanıyorum” açıklamasını yapacaktır. Avdagiç, İTO’nun haziran ayı ayı meclisi da şu şekilde dedi: “Devletimiz biz de çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için şirketlerimizi planlıyoruz. Oluşan refah artışından, büyümeden tüm alanların eşitlenmesinden faydalanılmasından faydalanılmasıdır.”

KAYNAK: MİLLİYET

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.