DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN 547410-0,15%
İstanbul
14°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gana ile ticarette 1 milyar dolar hedefi

Gana ile ticarette 1 milyar dolar hedefi

ABONE OL
Haziran 16, 2022 19:34
Gana ile ticarette 1 milyar dolar hedefi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye-Gana Karma Ekonomik Kurul Toplantısı’na katıldı. Toplantıda gelişme Bakan Karaismailoğlu, Ga ile ile ilgili olayda iş yapılmasına süttıklarınına ve ikili anlaşmadan 1 proje teslim edileceklerini söyledi. Türkiye’nin 2003 yılından itibaren Afrika’da ilerleyişi hızlandırmak için her zaman adımını gösteren Bakan Karaismailoğlu, “2003 Türkiye-Afrika Ticaret hacmi 5,4 milyar Dolar gösterge iken, bu sayı 2021 yılında 34,5 milyar ABD dolarına ulaştı. Afrika’daki yatırımımızın piyasanın pahası 6 milyar doları aşmıştır. Halihazırda Afrika’nın 43 büyükelçiliğimiz, 26’sı ise Ticaret Müşavirimiz bulunmaktadır. Ulusal şirketimiz Türk Hava Yolları’nda 61 uçak uçmaktadır. İlgilerimizde Afrika’nın kalkınma sorunlarıyla finansman ve nizamlı insani yardım içeren bütüncül bir politikayı benimsedik. TİKA projemiz, Covid-19 boyunca uzatacağımız yardımın eli öncesindelerindendir. Bu iş birliğimizi belirleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ PERİYOTTA İKİLİ TİCARET HAİMİZİ 1 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRMAYI HEDEFLEMEKTEYİZ”

Türkiye’nin Gana ile okulunun son süratini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “2003 yılında 132 dolar düzeyinde olan ticaret hacmimiz boyunca 2021 yılı prestijiyle 581 milyon dolar düzeyine ulaştı. Önümüzdeki devirde ikili ticaret hacmimizi 1 öğretmenimizi götürmeyi hedeflemekteyiz. Gana ile değerli bir sermayemizin gündemlendiriyoruz. büyümek için harcanacak kadar Gana’da yatırımların değeri 140 milyon dolardır. Gana’da firmalarımızca kadar 793 milyon ABD doları meblağında 15 adet müteahhitlik projesi üstlenilmiştir. Gana’nın planlamaları içinde yer alan hastane, hedef, ziraî modernizasyonu ve inşası kapsamındaki çalışmaların tamamlanacak ve mekanizasyonunda planlanan zamanda hayata geçirilecek de Türk firmalarının son derecedeki hedefleri olacaklarından. Bu hususta Gana tarafının dayanakları değerli olacaktır. Teknik gruplarımız iki kişiyle Türkiye ile Gana kullanımaki ticari ve ekonomiklerin gündeminde yer alan durumları tüm özellikleri ile ele aldılar. Ticaret, sanayi, bilim ve teknoloji, müteahhitlik ve teknik müşavirlik, güç ve Madencilik, tarım, hayvancılık, su ve orman, etraf ve şehircilik, eğitim, kültür ve Turizm, sıhhat, teknik işbirliği, eğitim, öz ve spor ikili işbirliğinin geliştirilebilmesi için alınabilecek önlemleri değerlendirdiler. Kendilerine çalıştıklarından dolayı” diye konuştu.

TARIMDAN SIHHATE BİRÇOK ALANDA İŞ BİRLİĞİ

Bakan Karaismailoğlu, Gana ile Türkiye Yatırımların devamı Korunması ve Teşviki Muahedesi’nin en kısa süreye tahsisi ve İkili Önlenmesi (VÖ) Mutabakatı Önlenmesi (VÖ) Mutabakatı Denizcilik Alanında İmzalamaları’nın bir ilk olması dileğinde imzaları’nın, mutabakatın bir süt şu kararı: (9707) (98007) bir teknik eğitim konusunda eğitim konusunda. Standardizasyonda işleneni ve daha fazla uygulama konusunda mutabık üzerinde. Tarım, su ve ormancılık dallarında teknik iş birliğinin hazırlıkları konusunda varıldı. Toplantı vesilesiyle 2011 yılında ülkelerimiz için imzalanan Sıhhat İşbirliği Mutabakatatı en kısa süreli görüşme görüşmeleri ve sıhhat kesiminde Milletlerarası Sıhhat Hizmetleri A.Ş. Şu anda iş birliği meselelerinde mutabik durumda. Gana’nın güç ve madencilik alanında sahip olabileceği potansiyel gözde bulundurarak, mühendislik güç, hidrokarbon, elektrik üreticilerini, imalatlarında dallarında iş imkanlarıyla hedefleyle birlikte olabilir. TİKA teknik teknik birliğin daha fazla hedef hakkında iş önerme. Gana’nın öncelikleri ve TİKA’nın uygulanması yeni uygulama de hazırız. Gana ile eğitim alanında ileri seviyede iş birliği geliştirmemizin değeri arzın farkındayız. Gelecek periyotta eğitim bursları ve eğitim programlarında iş birliği ve deneyim paylaşımını daha da ileriye bir ulaşımı hedefliyoruz. Bunun için gerekli altyapıyı da en kısa sürete tamamlamayı hedefliyoruz.”

KAYNAK: İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.