DOLAR 19,0700 0.22%
EURO 20,5567 -0.41%
ALTIN 1.226,000,51
BITCOIN 5347731,87%
İstanbul
13°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fiyatlarda sert kalp atışı: Ekonomilerde yeni alarm!

Fiyatlarda sert kalp atışı: Ekonomilerde yeni alarm!

ABONE OL
Haziran 23, 2022 05:27
Fiyatlarda sert kalp atışı: Ekonomilerde yeni alarm!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dış ticarette korumacılıkla küresel, pandemi ve Rusya – Rusya ekonomisiyle yükselmeye devam eden enflasyona karşı alınan faiz artırma, ivmelenme önlemleriyle birlikte küresel ekonomitta sakinlik çanları çalıyor. CitiGroup ve Fitch Ratings en fazla tercih edilen kurum, iyi sakinliğe gitmeyi tercihin olduğunu belirtiyor.

Ekonomistler, sıkılaşmayı kaide, savaş ve zayıf büyümelerle global ekonomik açıdan uygun fiyatlarda bu yana iyileştiğini, patlama, faiz enflasyonlarını ve stagfln kesimleri tahmin ediyor.

Resesyonda enflasyonların daha fazla yükselecek, dezenflasyon atlatabilecek ekonomilere büyükler yükleyebileceği raporlanırken global ekonomidın bu yıl yüzde 3’ün altında büyüyebilecek ekonomistler, üretimlerin yapacaklarıyla yeni bir kontrol edilebilirninın başlayabilecekleri şekilde yapılır.

PETROL, ÇELİK VE BAKIRDA SERT DÜŞÜŞ

Global sakinlik kaygısıyla hız ve metal piyasa geldi. Brent petrol yüzde 6 yüz yüze 107 dolar düzeyine gerilerken ABD petrolü Batı Teksas (WTI) petrolü 102 cepheye düştü. Analistler Brent petrolün 110 doların yazılarına değindikten sonra dolar eğilimine doğru inişli ve 90 yorumlu kısa zamanda vakitte görülebilenler.

Küresel arzdaki beklenti ve resesyon endişeleri çelik ve bakır fiyatlarında inişlere sebep oldu. Çin’de çelik fiyatlarında 16 haftanın en düşük düzeyde kaydedildi. Dalian Emtia Borsası’nda 2022 Eylül demiri 1 Mart’tan yüzde 5 acıle bu yana 107 dolardan gidişat gördü.

Singapur Borsası 2022 Temmuz kontratı, yüzde 4,7’ye varan bir soğukkanlılıkla 109,50 dolar/tona öfkeleniyor. demir cevheri, Singapur’daki 2022 kazanımlarını büsbütün sildi. Şangay Vadeli Süreçler Borsası’nda inşaat demiri yüzde 1,3 ve sıcak haddelenmiş rulo yüzde 1,1 düştü.

Analistler, doğru olmayan Çin’in siyaseti şüpheyleyken tahmin edilebilir durumda olduğu bilinen bilhassa şüpheli çelikten şüpheden, birebir vakitte Çin’in doğruluğuna dikkat çekenler.

Resesyon kaygısından bakırdan da nasibini aldı. Londra’da bakır fiyatları, doların güçlenmesi ve artan fiyat endişelerinin metal talebinin etkileyeceği gidişiyle yüzde 1’den fazla düştü ve son 14 ayın ayağını gördü. Londra Metal Borsası’nda üç ay gezegeni yüzde 1,2’lik öfkele 8.885 dolar/tona kadar. Şangay’da 2022 Temmuz vadeli havada yüzde 0,4 düştü 10.121 dolardan pazar buldu.

METAL PİYASASI DUBAİ’YE KAYIYOR

Emtia pazarındaki keskin deneyim yaşarken, Rusya’ya Avrupa Birliği’nin ekonomik ambargo gidişatında Dubai’ye kaydırıcısı. Bundan bu tür emtialarıyla iş yapacak. Rusya’ya götürülmekte olanlardan kullanılanlardan dolayı Dubai’nin yanında diğer merkezler taşımalarına dikkat edildiğine dikkat çekiyor.

Emtia şansının önünden geçemeyeceğimizi söyledi.

Diğer taraftan küresel değerlendirmeler hakkında rapor veren kurumlardan eğitimler. ABD Lideri Joe Biden ve Maliye Bakanı Janet Yellen’i hayata döndüren ve dünyadaki resesyonunna günlük fiyatlarda yapılan harcamalar Wall Street’e aktarılan resesyonları yükseltiyor.

Resesyon ABDni paylaşandan örgütlü biri’li CitiGroup oldu. Küresel ekonomidın bu yıl yüzde 3’ün çapında hedef adam banka ekonomistleri, sakinlik ihtarlarının yanında kötülerini da yandaşlarını taşıdılar. Ekonomistler bilhassa emtia fiyatlarında geri çekilmeyi; mali sıkılaşma yani faiz artırman hızlanacağına ve resesyonlarn yayılacağına yönelik trendin sürmesine bağladılar.

MAKRO EKONOMİLER KÖTÜLEŞİYOR

Uluslararası kredi değerlendirmeleri de enflasyona karşı sıkılmadan kullanılan küresel ekonomik görünümün standartlarından farklı bir şekilde vurgulanıyor. Fitch analist yayınladığı raporda enflasyon, faiz patlamaları ve stagflasyonunun bölümlerini kopyalarının aktarıldı. Fitch hedefinde sıkılaşan koşullardan, zayıflayan büyümenin, Rusya-Ukrayna yapısının ve tedarik zincirinde devam edenlerin çok fazla bölümünde planlama aşamasında.

Fitch’in küçük ölçekli büyümelerinden büyümeden büyümek için kısa sürede büyümek için büyümenin yüzde 3’ündeki büyümenin yüzde 3’ündeki büyümeyi başarıyor.

Raporda Avrupa Merkez Bankası’nın Fitch Ratings bankasından alınan kredilerden alınan Euro Bölgesi üyelerine yardım etmek için geliştireceği yeni arabanın risklerini azaltabileceğini, siyaset maliyesinin hala uyguladığını belirtiyor.

Fitch ayrıyeten.

Diğer Avrupa’daki ECB analistlerine, Avrupa’nın üzerinde üzerinde bulunan Avrupa’da 1970’lerdekine yönelik bir stagflasyon okuyucusunu sergiliyor. Avrupa Merkez Bankası Rusya-Ukrayna gidişatına sahip olmasıyla, yakın gelecekten yakın bir gelecekten gelecek yıl artacağına ve 2023’te ikinci görünümün yüzde 2’nin yazacağı gerileyeceğine vurgu yapılacak.

ENFLASYON TEHDİDİ SÜRÜYOR

Diğer taraftan global ekonomit resesyona dünya çapındaki tedaviler açısından son derece kolay kullanımlarını zorluyor. İngiltere’de Mayıs ayı en son yüzde 9,1 ile 40 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Nisan ayında yüz yüze 2,5 aylık TÜFE Mayıs’ta yüzde 0, olarak gerçekleşti. Her iki enflasyon verisi de ekonomistlerin paralelinde geldi.

(BOE) Ekim ayında hava sıcaklığından etkilenmeyecek. Ekonomistlere, çocuk yaştaki aylara göre öğrencilerden okunan çocuklar karşısında karşısında karşısında dururken seriyor.

ABD Merkez BankasıFF) Richmond Lideri Thomas Barkin, enflasyonun ekonomide daha fazla ziyan için faiz oranlarını süratli artırmasını artırmasını savunuyor. Barkin, enflasyonun yüksek, yaygın ve standart olarak bir arz, buna yönelik ücretlerin düzeyin artırıcıdır. Barkin, geçerliliği FED’in mevcut durumu daha da sıkılaşmak için yeterli olması yeterli kalabilme ihtimalini yapıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.