DOLAR 16,6465 -0.26%
EURO 17,4529 -0.68%
ALTIN 972,73-0,33
BITCOIN 334638-2,43%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fenomenlere vergi istisnasının nasıl olacağı belli oldu

Fenomenlere vergi istisnasının nasıl olacağı belli oldu

ABONE OL
Haziran 14, 2022 05:59
Fenomenlere vergi istisnasının nasıl olacağı belli oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gelir Yönetimi, medyadan elde eden içerik üreticileri için elde edilen kampanyayı gezinir. Fenomenlerin vergisinden faydalanmak için Türkiye’de bütçeden yararlanda hesap açması, bütün hasılatını bu hesap aracılığıyla geçiş yapması gerekiyor. Bu yıl için karları 880 bin lirayı alıştırma yapmasıyla elde edilmesinden gelirinden muaf olacak olan olacak olan vergiden, bu krediye yatırılan dövizin transfer tarihlerindeki kur üzerinden alınacak.

Rehbere, yalnızca bir medya platformu üzerinden 15 bin içeriğin 5 milyar liraya yakın elde edilen hesaplandı. Toplumsal medya üzerinden paylaşım yapmak gelirden 880 bin lirayıyan yararlarda yüzde 15 stopaj onaylayın. İstisna kapsamındaki kullanımlar, elde edilen karlar için vergi beyannamesi verilmeyecek.

(98001) Sabah gazetesi haberine 70, fenomenlerin bu istisnadan yararlanmaması için Türkiye’de şurasıda hesap açması gerekiyor. platform üzerinden elde edilen reklam, İnternet, sponsorluk geliri, vergisinden istisna olacak. İstisnadan yararlananlar diğer ticari faaliyette bulunuyorsa farklı bir hesap açacak. (9708003) (980070

(980070İSNA EVRAKI ZORUNLU

İstisnadan, sağlayıcılar üzerinden, görüntü, ses, görüntüleyiciler yollaan içerikte gerçek olabillele akıllı telefon, tablet üzerinden Araçlar için uygulama geliştiren gerçeklerden yararlanabiliyor. İstisna ücretinde mükelleflerin tam yahut dar olmalarının bir bulunmuyor.

İkametgâhın bulunduğu yerdeki vergi dairesi başvurularak istisna evrakı alınabiliyor. İstisna kapsamında her biri birden fazla hesap alabiliyor. Bankalar, transfer tarihi prestijiyle gelir vergisi ödemesi yapacak.

HLAL EDEN BEYANNAME VERECEK

İstisna’dan elde edilen karların tamamı için vergi beyannamesi verecek. Bu hesaplara tahmin edileceklerin yatırılması durumunda, hesaba yatırılan dövizlerinin transfer işlemlerindeki kur (işlem alışki döviz alış kuru) Türk lirası ödenekleri dikkate alınmayacak süre matrahı alınacak.

Bir takvim yılında elde edilen hasıldede tutulacak meblağı durumundaki durumda geçerli olacak. İstisna yerin farklı 4. gelirinde alan fiyatın (Bu yıl için 880 bin lira) aşılıp aşıldığı, yıllık yılı sonu onun bir yıl için ayrı kıymetlendirecek.

YOUTUBE’DA SİSTEM FARKLI

Youtube gibisi platformlar üzerinden yayın yaparken eser yahut hizmeti alırken elde etmek için uygulama farklı işleyecek. Tahsilatta mal yahut hizmetin tahsilat tarihi rayiç bedel gelirin kullanılarak elde edilen ay içinde bankadan nakil yapılacak.

Ayın oğlu 7 gün içinde yaşlı durumda ise takip eden ay içinde rayiç bedel bankaya yatırılacak. İstisna içeriğindeki dükkanlar tutmayacak. Ancak yan faaliyette bulunup çıkar elde edenlerin defter tutması zor olacak.

KAYNAK: SABAH

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.