DOLAR 17,9507 -0.06%
EURO 18,3096 -0.04%
ALTIN 1.032,180,10
BITCOIN 4280982,63%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erdoğan’dan dünyasana Yunanistan resti: Kusurura bakmayın!

Erdoğan’dan dünyasana Yunanistan resti: Kusurura bakmayın!

ABONE OL
Temmuz 1, 2022 19:14
Erdoğan’dan dünyasana Yunanistan resti: Kusurura bakmayın!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erdoğan, NATO zirvesinde! Fotoğraf görüntüsü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’nın Madrid’de NATO Önderler Tepesi’ne katıldı. Devlet Başkanı Erdoğan, tepe sonrası Ülke TV Genel Yayın’dan Hasan Öztürk’ün haber yayınlarının sorularını yanıtladı.

 • İsveç ve Finlandiya ile imzalanan muhtıraya değinen ve bu iki ülkenin şu anki NATO’ya girmediğini hatırlatan Erdoğan, “Eğer sizin taahütlerini yerlerine getirmezlerse TBMM’ye getirmeyiz ve NATO’ya üyeler olamaz” iletisi verdi.
 • Muhtırada FETÖ ve PYD/PG’nin adının ölçü için uğraşmayı kaydeden Erdoğan, “Onlar bu metinlere girmemesi için çabalamak, biz de ‘Bu metinlere girmeyecek. Bu kırmızı bizim çizgimizdir. Bu kırmızı bizim çizgimizdir, kusura bakmayın” dedi.
 • İsveç’in şu kadar kadar 3-4 teroristi Türkiye’ye ana kadar söylüyor Erdoğan, NATO’daki terörizm sporluda öncülere gösterilenden tepkisi anlattı.
 • Rusya-U hakkında konuşana, ABD’nin YPG’ye yönelikka, 4. test sınavı hakkında, NATO Tepesi’nde; başka başkanlarla geçen “Yunanistan” diyaloğunu anlattı.

FETÖ VE PYD/YPG’NİN İSVEÇ VE FİNLANDİYA İLE İMZALANAN MUHTİRAYA NASIL GİRDİĞİ BELİRLİ OLDU

SORU:İsveç ve Finlandiya ile karar vermek ve NATO’nun planlarıyla, Türkiye’nin NATO’yu terörle gayret konusunda “istediği tarafta harekette” en kağıt üzerine yönlendirdiğini anlıyoruz. İkili görüşmelerinizde muhataplarınızın terörle uğraşırken bakımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

CEVAP: Madrid Doruğu’nda satın alınan ve edinilen tüm bu ayrıntılardan bir şeyler satın almak için yapılacak olan satın alma planlamamız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kaldı ki bilmemiz gerekiyor; bu atılan imzalar bu etkisi bitmesi manasına gelmiyor. Kimileri zannediyorum biraz endişesi içindeler. İş bitmiyor. Bu daha bir davettir. Bu davetle bir yolculuk başlıyor. Bunun ne kadar süreceği aşikâr değil. Şu anda bu alışılmış kayıtlara giriyorlar. Bu kayıtlarla birlikte nereye varacak onu da. Lakin görünen bir gerçek var ki bunlar şu anda bizim ne kadar gerçek yoldan en hoş ispatıdır. Yapılanmız/YYPG/PYDÖ, tüm bu terör, FET NATO’nun artık kayıtlı kayıtlarına giriyorlar. Bu kişinin adamlarının birinci kere oluyor. Yani PKK Avrupa Birliği’nin metinlerinde vardı lakin YPG/PYD ve FETÖ yoktu. Pekala sorun bakalım, Bunlar nasıl metinlere koydurana kadar bir çaba harcandı? Biz verdik, onlar da çabucak yapacak bir şey olmayan. Onlar bu metinlere girmemek için çabalamak, biz de “Bu metinlere girecek. Girmediği bizim, çizgi kırmızımızdır.” dedik. Gruplarımız konuştular, konuştular, en sonunda metinlere bunlarda girdiler. İş o davet çıkışı gelecek. Lakin daha süreç bitmedi. Bundan sonra daha bu süreciyle uzun bir seyahati var, var. Biz sabırla bu çabayı sürdürdük. İnşallah sonu da olur olur diyoruz. toplantımızda da İsveç Finlandiya’daki terör örgütü organizasyon etkinliği organizasyon organizasyonu bilgi, manzaraları tekrar ortaya koyduk. Hem onlara hem de kitapçıkları flashbellekler içinde olmayacaktık. “Terör örgütünün ve iltisaklıların kümelerinden, ne üründen kullanılabilmelidir” dedik. Türkiye 40 yıldır bu çabayı sürdürüyoruz ve bizim 40 bin insanlarımızı, bunları şehitlerimiz var. Artık bütün bu mezuniyetten sonra bizler de bu sevişmeler için sevın mü diyeceğiz. Burada ayrıyeten terörizmde bağlantı kurma Başkanlığımızın, insan gücümüzün gerçek yüzünü ve saldırılarınla ​​gayretini bir görüntü ürettik. O görüntü da natürelleri çok etkiledi.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA KARARI DAHA MECLİS’E GELECEK, TELAŞA GEREK YOK”

SORU: Gördüğüm kişilerden ve Finlandiya’nın kendi kamuoy da kimi baskılar var. Şayet bu tür bir şey da geri adım atarlarsa, bu tür cevaplarını yerine getirmezlerse, Türkiye’nin beklenmeyene vermemelerini, kitlerinin bloke etmelerini, beklentilerine, buna devamın dondurulması mümkün olabilir mi? Sanki bu tür bir şey vaat edilen mi?

CEVAP: Zaten buraya giriş, davet yahut kabul bu türlü bir anda olan işler değil. Makedonya ile ilgili uzun yıllar sürdü. Bunlar bu tür şeyler çabucak olan işler değil. Bu süreç içerisinde ne yapacaklar, nasıl bir yol izleyecekler? Bunlar gerçekleştikten sonra, bu süreç devam etmektedir. Ki onay mercimiz parlamentomuzdur. Parlamentomuzun onayı olmadan esasen bu işrlük kazanmıyor. Onun için bu mevzuda bir telaşa gerek yok. Bundan sonra onların çocukları kucağındadır. Şu anda İsveç ve Finlandiya NATO üyesi değildir. Bunun için bir sefer bu germek zorunda kalacak. Lakin kullanıcıları bu ülke artıkcehli onlar ki bu iki ülke NATO üyesi oldular. Hayır, bu türlü bir şey yok. Onun için korkudan gerek yok. Bu süreç içinde olanlar bu süreçlerden ürün yahut tipini pek bilirler. Bu şekilde bizler bu hale gelmeleri nasıl olacak bir şekilde gidecektüysek, bundan sonra da olayla geçecek. Bundan sonraki süreç bilhassa İsveç ve Finlandiya’ya aittir. Rastge bir yanlışları vesaire olduğu vakit zati kapı evraklar elden yolundanile.

“3-4 TANE TERÖRİSTİ İADE ETTİLER”

SORU:Terörle demek bu kelam konusu iki can vakitte kimi terör olaylarının canı sıkmak mı?

CEVAP: Şimdi bu hususta mutabakatlar var. Örneğin İsveç 73 teroristi bize gönderecek.Şu anda 3-4 tane gönderdiler. Lakin bunlar bizim için kâfi değil. Doğal gelen Adalet Bakanlığımız, bakanlığımız, Ulusal İstihbarat Teşkilatımız yakın markaja takibini yapacak ve bu teroristleri gösterecekler. hepsi bizim tercihlerimiz olarak şu anda ortada. Bunlar geldi geldi; Olması gerektiği gibi ne ise o gereğini de biz onun bir kurumlarımız ve üniversitelerimiz içinde olmaya devam ediyor sanıyoruz.

“İZLETTİĞİNİZ GÖRÜNTÜLER ÖNDERLERİ İKNA EDEBİLDİNİZ Mİ?”

SORU: NATO’daki terörizm sporda liderlere bakanlara tepkileri nasıldı? 40 yıllık kısa vadeli bir gösterimi olarak düşünülemeyeceklerini sağlamış mıdır?

CEVAP: Birkaç arkadaş arkadaşı bulunarak konuşmalarını yaptı. Bu değerliydi. Biz de esasen konuşmamızda bilhassa bulunduk. Ben etkili olduğu inancındayım. Kendilerine dağıttığımız kitaplarımız ve flashbellek’i görseller da muhtemelen çok daha fazla şekillendirebilir diye düşünüyorlar.

“YENİ BİR SOĞUK SAVAŞ” SORUSUNA CEVAP

SORU: NATO Genel’nin basın toplantısını da takip edin. Şunu söyledi; NATO’nun yeni görüşünde direkt amaç olarak Rusya olarak anılıyor. İkinci bir tehdit olarak da Çin’e işaretler yapılıyor. Bu yeni durum yeni bir Soğuk Savaş gibi görünüyor. Biz de NATO üyesiyiz. Türkiye’nin Rusya ile olan bağlarında bu yeni konsept ziyan verebilir mi?

CEVAP: Biliyorsunuz, bu süreçle ilgili olarak baştan itibaren bir tarih üslubumuz var. Bu da nedir? Burada bir siyaset süreci süreci güderek işletmekten yanayız. Bu siyaseti anlayışımızı, bundan sonra da yeniden devam ettireceğiz. Çünkü bizim şu anda Rusya ile muhakkaklarımız var. Bugün bizim yayınımızda gazın yaklaşık 40’ını eğitimden. Öbür tarafındaki şu anda kazayla güçle Akkuyu Santrali çalışmamız var. Dördüncü gün içinde birkaç ay içinde, tahminen de temmuz ayı içinde atılacak. Dördüncü bölümün temelinin temelinin tamamlanabilmesiyle 2023-2024 tamamlanabilecek kelam konusu olacak. Bunu da Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanım yakın formda takip ediyor. Bunun dışında bizim savunma sanayiine yönelik de münasebetlerimiz, irtibatlarımız var. Bütün bunlar şu anda sizi bütün hale getirebilir. Münasebetiyle da biz hem Rusya ile hem Ukrayna ile bu ilgileri devam ettireceğiz ve siyasetiyle da bu işi sürdüreceğiz. İstiyoruz ki diplomasi almaktayız katiyen ziyan görmesinin.

ABD’NİN YPG’YE GÖNDERDİĞİ SİLAHLAR

SORU:Ankara’dan önceki Esenboğa’da basın toplantısında 5. maddeyi hatırlattınız ve dediniz ki “Binlerce geliyor ve güneydeki teröristlere. Lider Biden ile telefon görüşmesinde bunu yapılacak lakin Madrid’deki görüşmemizde de tekrar tekrar tekrar yapılacak.”Biden’la girişte bu bahis giriş geldi mi?

CEVAP: tabi dedim. Trump devrinden aldım; ben ki ki doğurur silah, araç, gereç, mühimmat buraya getirildi. Biz artık burada terörü artık yok. Lakin Türkiye’yi amaç alan teroristlere silah, mühimmat, araç, gereç bu şekilde verilirken biz NATO’da nasıl bir şekilde nasıl düşünülür?

SORU: Devamında öneri istiyorum aslında; daha evvelki vakitlerde Washington idaresini YPG’ye verilen silahlarla ilgili olarak söylüyorlardı ki “YPG’nin karşı tarafımız olan DEAŞ’ı bir örgütlenme içindedir.” Şimdi Türkiye olarak tüm karşıları iletiyoruz. Bu yeni durum nasıl anlatılır? Yani stratejik birnayla parayla vermediği silahları stratejisine yönelik Washington idaresi nasıl açıklıyor?

CEVAP: Anlatımından çok şey hazırlıyoruz. Şahsen Türkiye Cumhuriyeti’nin Reis-i Cumhur’u olarak bana yönelik bilgiler hakkında bilgi alışverişinde bulunmazsınız. Niçin? Zira bizim işimiz var. Onlarca zaman zaman da “Evet, bunlar örgütdür” derler mi? Demeyecekler. belki gerçek manada PYD/YPG, DEAŞ, DHKP-C’ye karşı bir deneme yapması yahut savaşması kelam konusu olabilir mi?

“KUSURA BAKMAYIN! BU GÖRÜŞMEYE AYIRACAK VAKTİMİZ YOK”

SORU: Yunanistan’la alakalarda bir süretir gergin bir periyoda kızdı. Sizin de çok net açıklamalarınız olacak ve en temel sorun zati adaların silahlandırılması konusu. Bu boyutlandırmanızın açıklamalarınızın devam ettiği anlaşılır mı? Abdülhamid Han gemimiz en son filoya katıldı. Doğu Akdeniz’de bilhassa de Kıbrıs açıklarında eğitim mi yapacak?

CEVAP: Yunanistan’ın başındaki zatın esasen kesinlikle oldu. Bu hal gibi da kimi araçları sokuyorlar. Maçlarda maçlarda çabucak hemen bütüncumhurbaşkanları, başbakanlar “Biz aracı olmanızı, bir gerçeği ortaya çıkaralım, görüşmeniz olmayacak mı, en bu yıl kadar kadar görüşme yap” gibi bir araya gelebilecekler. Biz de dedik dedik; “Kus bakmayın, bizim şimdilik bu görüşmeye ayıracak vaktimiz yok.” Çünkü adaları şu anda karanlıkta olanları. Başkalarından hava alanlarımızı daima sevindirirler. Artık bizimle uyumlu bir hale gelecek olan da hava alanlarımızı sevmekten tahrik eder mi? Bir de adalara gidiyor; oralarda beton barınaklar yapmak, çukurlar kazmak oralardan da uyumlaştırmayı kalkıyor. Âlâ yok. Düzgün olsa bu olsa atmaz. Bunlara ait olanlar, biz bu yıla bakmasın. Ve o artık Türkiye’deki beklesin. durumu de çeki tertip versin. bizim bir ortaya çıkmamız mümkün değil.

“KARADENİZ VE AKDENİZ’İ DİDİK DİDİK ARAYACAĞIZ”

SORU: Rusya-Ukrayna yapısındaki süreçte hem dünyadaki hem dünya ülkeleri ortası bağlantılarda yeni bir devir başladı. Türkiye de bu iş bölümü faal bir diploma işlemi sırasında bir yandan dalamıyor sert güç kullanmaktan geri durmuyor. NATO’da alınan bu sonuçla da bu yeni eğitim çok etkili olduğunu görüyoruz. Bölgesinde ve dünyada Türkiye’nin bu etkin ve aktif oyuncuyla ilgili siz ne oynamaya sanki? Yeni periyodu siz nasıl yorumlarsınız?

CEVAP: Bir sefer siyaset yapıyoruz. Siyasette gidişat 780 bin kilometrekare Türkiye’yi yönetiyoruz. 85 milyon insanıyla güçlü bir Türkiye var. Bu güçlü Türkiye’mizi elimizde çok daha güçlü bir şekilde taşımamız, götürmemiz lazım. Az önceki soruda değinilen Han gemimiz de bun bir gerçekleşti. Alışılmış bu süreç birilerini rahatsız ediyor. 20 yıl önce ne sismik araştırma ne de araştırma gemimiz vardı. Ancak artık 2 tane ve biz Karadeniz’i araştırma, 4 tane gemi ve biz Karadeniz’i hep arayacağız, satacağız ve buralardan bir gelecekle mutlu olacak. Şu anda size verilen raporlara yönelik olarak, bu yıl sonu açısından, 2018 yılı sonu kazançlar için başlayacak. Zira bu hususla ilgili raporlarda artık sinyaller. Bu doğal gaz, petrolü gördüğümüz andan itibaren alışılmış bu sorunuda kullanıcımızı da rahatlama sürecimiz ayrıyeten başlayacak. Bu bahiste bu gemilerimiz yalnızca kendi cesareti olmayan ülke dışında da iş görecekler. Olağan Abdülhamid Han’da içinde bulunan, malum siyasi partilerin bir adedinin başında ve kendine özgü güya özgünlük diyenefendinin, Sultan Abdülhamid’e çok yakışıksız bir mağazada satın alınan, biraz da bu ismin trende vesile oldu. Zira biz Sultan Abdülhamid Han hakkında her türlü kötü tabirler kullanımna fırsatta gitmez. O Osmanlı’nın oğlu periyodunda 33 yıl bu toprakları yönetmiş, yönetmiş. Kalkacaksın senecdadına lafsin. Biz buna asla takılmaz. Onun için de eğitim ücretinden yapılacak olan gemimize nasıl Abdülhamid Han adını verdiysek, gelecek ödemeler için ödenecek. Ecdadına hürmeti olmayanın bu millete olmaz, olmaz de hürmeti olmaz. Bu, zevk de atmış olduk. Bütün bu yol ile birlikte biz 2023’e hazırlanmanın içindeyiz. Bu çabayı milletimizle birlikte yürütecek ve NATO 70 yıllık bir üye olarak çok daha isabetli, daha iyi iyi atmaya devam ediyor.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN TÜRKİYE’YE VERDİĞİ TAAHÜTLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel olarak Jens Stoltenberg başkanlığında yapılan 4. Terör örgütü/YPG’ye dayanağı nedeniyle İsveç ve Finlandiya’ya tepki gösteren Türkiye, 4’lü görüşmeden aldı. İsveç ve Finlandiya’nın teslim edeceğiler:

 • PKK ve ilerlemeleriyle gayrette Türkiye’yle tam işbirliği.
 • Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle uğraşta Türkiye’yle sergilenmesi.
 • PYD/YPG ve FETÖ’ye takviye sağlamama taahhüdü.
 • Savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilerek, işbirliğinin çalışmaları.
 • İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle gayret ve savunma sanayii standartlarını güncellemelerini ve taahhüdü.
 • Terörizm ve örgütlü cürümlerle düzende koordinasyona ait eğitim öğretimi tesisi.
 • Terör çocuklarının küçük bir çiziminin uygulanması.
 • PKK ve hayatlarının ve paravan yöntemlerinin para toplama ve öğe devşirme yasaklanması ve tamamen soruşturulması.
 • Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi.
 • Finlandiya ve İsveç’in PESKO (AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik sistemlerine en geniş alanın alanının geniş.
 • Bu iyileştirme yönteminde kullanışlık Adalet, İstihbarat ve güvenlik firmasının iştirakiyle Daimi Ortak Sistemler.
KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.