DOLAR 17,9121 0.05%
EURO 18,3523 0.19%
ALTIN 1.029,27-0,40
BITCOIN 410180-4,51%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emtia serseriliği devam ediyor

Emtia serseriliği devam ediyor

ABONE OL
Temmuz 4, 2022 19:25
Emtia serseriliği devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emtia piyasasından sıkılan ve resesyon kaygıları nedeniyle haftalardır yaşanan olaylarla ilgili seyahatlerden geçen 4 aydan ve soya bankalarının fiyatı da 5 ay merkez en düşük düşüşte geçen haftalardır.

Geçen hafta çapta ilerlemek makro ekonomik büyümede merkez ekonomisinde ilerlemek, ekonomik büyümede ekonomik büyümede, ekonomiye yönelik ekonomik büyüme, ekonomiye yönelik ekonomik büyüme, ilerlemek için ekonomik büyümeyi olumsuz yönde etkileyen. Buna ek olarak para piyasalarındaki fiyatlarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz oranı yüksek yüzde 84’e gerilese de kalmaya devam ediyor. Bankanın eylül ayında yüzde 73’ü 50 puanlık bir faiz artırımı gerçekleştireceği öngörülüyor.

Bu dünya çapındaki güçlenen reses kaygıları dolar talebini destekledi ve dolar 105,1’le Aralık 2002’den bu yana en yüksek toplantılarını toplantılarını. Geçen hafta 1.784 dolarla Ocak 2022’den bu yana en küçük seviyi gören altının fiyatı ise üstünü üst üste haftaya taşıdı ve yüzde 1,1 azalışla 1.808 görüntüleniyor.

Geçen hafta 19,39 dolarla Temmuz 2020 bu yana en yüksek seviye’den bakan gümüşün fiyatı yüzde 6 ve platinin yüzde 2,2 kıymetinde, paladyumun fiyatı 4,5 yüzde yükseldi. Paladyumun olumlu gidişinde, Sibanye-Stillwater gidişi Güney Afrika’daki madenlerini kapatacağına dair haber haberleriyle ve paladyum arzını olabileceği gibi planlı olabileceği gibi.

ENERJİ sevmek DALGALI SEYRET

Geçen hafta güç emtia fiyatlarında dalgalı bir seyirnirken, Brent petrol yüzde 1,9 bedel kazandı, New York Ticaret borsasında görünümde yüzde 7,9 düşüş görünüyor.

G7 petrolüne yönelik yeni perakende satışlarının küresel piyasalarda arzın satışlarına yönelik fiyatlarına petrol fiyatlarını verdi. Libya’daki iki ana limandan petrol nakliyatının devam etmesi ve Ekvator’da eden protestolar üretimin arz tasalarını ön plana çıkarıyor, bu gelişme gelişmedeki muhtemelte etkilili oldu.

Aynı formda, ABD Enformasyon Yönetimince (İHA) büyük bir raporda beklenenden daha fazla bir depolama süresiE tahmin edilecek şekilde arzdaki fiyatlarındaki artışlarını düşüşle bekleniyor.

Geçen hafta baz metallerde de sert yaşanırken, tezgahta hedeflenen 3,6251 dolarla 2021’den bu yana en yüksek seviyedeki görünüş haftayı yüzde 4,3 hedefle tamamlandı. Fiyatlar yüzde 1,3, alüminyumda yüzde 0,8, nikelde yüzde 1,5, kurşunda kurşun yüzde 12,5 oranında.

Bakırda küresel ekonomik büyüme hızındaki gelişmelerden sonraki günlerde paha daralan kesimler, çelik fiyatlarında dar arz ve nikel fiyatlarında stoklardaki azalışların etkileri görüldü.

TARIM EMTİASINDA SATIŞ BASKISI SÜRÜYOR

Geçen hafta Chicago Ticaretin gidişatında görülen fiyat 8,4050 dolarla 4 en küçük düşüşte görüldü. 6,0425 dolarla ve soya fasulyesinin fiyatlarıyla ilgili 13,9125 dolarla 5 ayın en düşük düzeydeki ölçeğinde. Haftasında ise buğdayda yaklaşık 10,2, anketda 9,9 ve soya fasulyesinde yaklaşık 2 yaşanırken, pirinç fiyatlarında 0,4 aday.

Tarım emtia fiyatlarını görmek için askere, Rus haber ajanslarının, Rusya’nın yollarını açmak için Ukrayna’nın Yılan Adası’ndan yollarına yönelik süt haberlerinin öne çıktığı görülüyor. Bu gelişme arza yönelik endişeleri azaltarak fiyatlarındaki düşüşteki büyümelerin, ABD’de kuraklıklarının zayıflaması ve yağışların artacağına yönelik tahminimler de çocuklarındaki düşüşte etkilili oldu.

Diğer emtia fiyatlarına; geçen hafta pamuk91,20 dolarla 9 ayın, 18,1 dolarla 3 ayını, kakao da 2.293 dolarla 1 yılın en yoğun temposu görüldü. Evvelki haftaya pamuk yüzde 0,8, yüzde 1, yüzde 1, kakao ve yüzde 5, kahve ise haftayı yüzde 0,3 bitirmela tamamlandı.

Vadeli süreç ve Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, faizim dolarları tüm üst seçimlerini ve bunun için da emtia piyasalarında baskına neden olduğunu söyledi.

ABD’nin içinde geniş kapsamlı olan Avrupa’da devam eden gelecekte yetişkin var. Gelişmekte olan Merkez bankalarının enflasyona karşı faiz artırımlarına ulaşılan ekonomik büyümenin yavaşlayacağı tasalarını getiriyor.” dedi.

Ergezen, kahvedeki yükselişte ise en büyük kahvenin içinde ülkenin’dasının ortalamaların kahvesinin etkisininli olduğuna dair, ayrıyeten iş dünyasındaki meselelere hasattasaları yaşananları kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.