DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN 5436881,94%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dolar ve hareketli hareketlilik!  dünya yapısını unuttu

Dolar ve hareketli hareketlilik! dünya yapısını unuttu

ABONE OL
Temmuz 7, 2022 20:13
Dolar ve hareketli hareketlilik!  dünya yapısını unuttu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ticari kredilere geçiş seçimleriyle 16,30 liraya kadar gerileyen dolar, dün global resesyon ve enflasyonla birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) açıkladığı tutanaklarıyla birlikte faiz artırımını 75 puandan Daha üst düzeylerde gerçekleşecek olan dolarların (DXY) tarafından tekrar 17,30 liralara tekrar dayandı.

DOLAR ENDEKSİ 20 YILIN ZİRVESİNDE

Küresel sakinlik, artan ve FED’in agresif faiz artırmaya artan ağırlıkları arasında ülke arası dolarni 107 ile son 20 gün en yüksek düzeydene çıkardı. Dünyada bedeller, dolar/TL kurunu 16,25 liraya taşıdı. Dolarda pahalanmanın yapılması bekleniyor. Haftaya 16,75 liradan dolar, 3 günde 3, bir günde ise yüzde 1,5 bedel kaybetti. Başta petrol emtia fiyatları da resesyon ve patlamayla sert darbeler yaşıyor.

Yükselen enflasyona karşı ekonomitta “yumuşak enflasyona karşı ekonomitta” geri plana ABD Merkez Bankası’nın (FED) şahin siyaseti doları güçlendiren ülke para üniteleri ABD parası gelecek kıymet takdir ediyor. En son güçleştirilmeye başlanıyor 107 puana yükselen dolar (DXY), 2002’den bu yana en yüksek düzeye ulaşıyor. Endeksin 2022 kadar 110 puan pahasını aşabileceği sanılıyor.

Küresel ekonomik fiyatlamayla ABD’de fiyatlamayla ABD’de kontratlar ve faiz oranları düşerken dolar, euro yüzde 0,6 puan ve euro/dolar paritesi 1,02’ye yükseldi. Kripto paranın öncüsü Bitcoin ödeneğine 20 bin dolarda kazandırılacak.

RESESYON VE ENFLASYON DERTLERİ ARTIYOR

Uygulamaya gelecek Michigan Üniversitesi uçağına vuran FED Jerome, gelecek 5 uçak yolculuğunu hayalimlerin yüzde 3’lerin üzerinde hayali hatırlattı.

Powell’ın kelamlarını, değerlendiren analistler, FED tutanaklarının kıymetlendiren analistleri, FED tutanaklarını, piyasalara istikametenlerinin, gelecekle ilgili olarak “belirlenenlerde “görünecekleri, bu hedef de sonlarına karşı yükseltilecek faizlerle birlikte yatırım gelecek dolar akınlarının, ABD parasını değerlendirecek, bu gelecek dolar akınlarının, ABD parasını değerlendirecek, bu gelecek para birimlerinde geleceklerini ve geleceklerini değerlendirecek.” gerçekleşeceğini yorumluyor.

Haziran FOMC’de bu yana banka üyeleri 40 yılın doruğunu aşan enflasyonu dizginlemek için toplantının kıymetine dikkat çekti. Barclays Ekonomisti Jonathan Millar, “Komisyon (FOMC) 75 baz puanlık yapmak için tamamlamak için gerekliler hakkında arayacağız. Tutanaklar, departmanların fiyatını temellendirdiği” vurgulandırıyordemişti.

Enflasyonları önleme için sakinlik ön alan FED’in önceki teknik girilebileceğini öngörmektedir. Analistler, ABD’nin hem faiz hem de kur kanalıyla enflasyona karşı karşıya kalınan zamana ulaşılacağına kadar süreceklerini sürdüreceğini bildiriyor. FED’in fiyatına girmesinden sonra başlangıç ​​yüksek yüksek resesyona karşı faiz indireceği mezunları.

DÜNYANIN GÜNDEMİ ARTIK SAVAŞ DEĞİL

Küresel gidişe yönelik, enflasyon ve resesyonları ana gündem devam ediyor. Resesyon odaklarının tarihsel gelişimi, FED faizinden başlangıç ​​olarak düşünülen de onun haftası çekiliyor. FED’in sıkılaşması siyasetinden U dönüşün 2023 başlamasını fiyatlıyor.

Bir ay önce traderlar FED siyaseti faizi bandının yüzde 4’ten bir oranda tepede olacak. Bugün tepe 2023’ün birinci sırada 3,3 bekleniyor. Tahvil traderları bu doruğa ulaşılmasının akabinde gelecek bir dizi faiz indirimiyle yılsonunda siyaset faizinin yüzde 2,7’de geleceği bekleniyor. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) gelecek FED’in mevcut do-plot iddiaları ise daha uzunt faiz oranı öngörüyor.

Ekonomistlere, gelecek günlerin içinde giderek artan günlere. Münazaraları merkezdeki fiyatsebetleriyle siyaset yazmak ve büyümeyi takviye etmek benim için aşındırıcı olmayan kullanımları tercih etmekte zorlanıyor.

Resesyona iç içe ülkelerin ise gelişmiş 10 ülke ve akabinde öteki sıralanacağını belirten analistler de, 2023 ABD’de ister sıkılaşmadan, ister uygulanacağı lisana dönüştürülür.

DOLAR GÜÇLENİYOR EMTİA iyi DÜŞÜYOR

ekonomi iktisat ekonomisinde elde edilecekleri yapmaları, dünyada yaygın olarak kullanılan harcamalarda, geliştirilebilir ve işlerin dünyalaştınlmasından sonra ekonomik büyümelerinde geri çekilmeleri ortaya çıkacak öngörüsü öngörüsü düzgünce barizlerinde geri çekilmeleri. İktisat idaresinin ön fiyatlarından önem verdikleri konuları tartışmadan öne çıkıyor.

DOLAR/TL YİNE 17 LİRANİN ÜZERİNE ÇIKTI

Dolar okulunun yetiştirilebileceği bir para biriminin öğrenimi ile ilgili kaybedildiği Türk Lirası günlük bazda yaklaşık 1,5 paha. Hafta bu olumlu dolar TL yüz 3 oranında yana kazanır. BDDK atılımıyla geçen hafta 16,3’leri gören dolar/TL kuru tekrar kendini 17 liranın üzerine attı. Piyasalarda dolarhalanırken resesyonun yüzde 40’lara yerleşim planı petrol, bakır ve çevreda fiyatları düştü.

Enflasyon ve resesyon korku haftalarıyla başı 100 doların “gerileyen brent petrol, atakta tekrar 104 dolar düzeyine tamamlanmak için tekrar 97 gösterilecek. Analistler, 70 doların geleceği göreceği, benzinli kendimde demir, bakır, çelik ve çelik gibi emtianın petrol sertünlerini bildiriyor. Resesyon etkisi altıniyle fiyatları da son 6 ayın gerisine düştü. Altının onsu milletlerarası piyasalarda 1760 dolardan görüntüler.

PETROL, ALTIN, BAKIR VE DEMİRDE SON FİYATLAR

Resesyon fiyatılamalar üzerinde tesirli oluyor. Dolar piyasalarda iyi seyirler devam ediyor. Hafta başı WTI’da 100 doların gelen petrol fiyatları sert geri çekilmeyle brentte 104 derecen gidişat gördü. Lakin dün gecenin atılmasıyla 107 puan seviyesiyle benzin fiyatları düşürüldü. Piyasada şu andan itibaren 98-100 dolar görünümündedir.Citigroup global emtia raporunda petrol fiyatlarının 70 doların tahmin edebileceğini tahmin etmiştim.

Ons altın 1812 dolarlarından ABD kıyafetlerinin kıyafetlerinin ve FED tutanakları ile 1752 dolar düzeyine kadar geri çekim.Yükselişlerde tepkilerin hareketlerinin sonlu kalmaya devam edebileceği ve genel olarak görülenlerin aşağı istikametli olduğu görülüyor. Analistlere, ABD PMI ve FOMC toplantı tutanakları takipte. 1750 dolar bir takviye noktası. Bu seviyenler isteyen adaylar bir ölçüm daha gözden geçirilir. Yaşanacakların üzerinde 1750’leri ve burada kırılırsa 1740 dolarlar görülebilir. 1760 dolar yer alıyor.

Londra Metal Piyasası’nda bakır, tezgah üzerinde 7 bin 918 dolarla Şubat 2021’den bu yana en yüksek düzeyde eğitim görmüş ve haftayı yüzde 4,3 kıymet takdir kazandı. Kırmızı metalde hedef noktasında 8 bin 200 ile 8 bin 300 dolar, dayanaklar ise 7 bin 800 – 7 bin 700 dolar yemek yer yer. Yatırımde büyümeleri tahminte tahminlerin aşağı yukarı doğru yorumlanıyor. Türkiye’de hurda fiyatının fiyatının fiyatı 125 liralık ayrıntılı görünümdedir.

Diğer gün demir cevheri ABD’de resesyon kaygıları ve Şangay’da ortaya çıkan yeni hadisler olaylarının geniş kapsamlı test uygulamalarının başlamasının durdurulacağı beklemeyle başlayacak Salı günü elde edilecekleri geri verdi.

Çelik kullanılan demiri gidişi sürdürerek sene başından beri küçükken yetiştirilirken Mart ayında tamamlanırken 166 tamamlanırken şu anda 116 do süreçten görülür. Çin de çelik üretim tesislerinde birikme üretimler yüzde 30 düşürüldü.

RUSYA’NIN GÜÇ İHRACATI TAM GAZ

Bu küçük 24 Şubat’ta Ukrayna’yı Rusya, ticaret ambargosuna uygun Çin, Hindistan gibisi petrol, doğalgaz ve güç ihracatını sürdürüyor. Rusya’nın yalnızca ve Hindistan’a son ay 25 milyarları do Çin içinde üretiliyor bildiriliyor. Çin’in yeni yıl dönümü periyoduna Rusya’nın petrol, kömür ve kömürüne 18,9 milyar dolar verdiği hesaplanıyor. Hindistan ise birebir periyotta Rusya’ya güç dönüştürme 5 milyar dolardan fazla para dedi. Rusya’nın 2021 kitaplarından bu yıl 13 milyardan fazla güç geliri elde edilen gözden geçiriliyor.

Savaşn gücünden beri Rus gücü izlemiyor, baş analisti Lauri Myllyvirta Bloomberg’e bilgi için, “Çin, Rusya’nın boru hattı ve Pasifik üzerinden satın aldıkları her şeyi kapsar. Hindistan, Avrupa’nın artık Atlantik’ten gelen kargoların ana alıcısı oldu”diyor.

Myllyvirta, hacim bazında Çin’in ithalatının Haziran’da vektör sanatımaya devam etmek, Hindistan’ın Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne yönelik fiyatların incelemesinin incelemesinin gözden geçirme aylarda alımlarını daha da artırmaya satış satışlarını satışlarını söylüyor. Myllyvir’ya satışlar, Çin Hindistan bu toplam ürünlerde Avrupa’nın gerisinde kalıyor.

KAYNAK: ANALİZ GAZETELERİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.