DOLAR 17,9288 0.09%
EURO 18,3264 0.18%
ALTIN 1.030,30-0,31
BITCOIN 411411-4,24%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BM’den KKTC’nin’ doğal kaynak’ Protokole tam destek

BM’den KKTC’nin’ doğal kaynak’ Protokole tam destek

ABONE OL
Temmuz 6, 2022 02:31
BM’den KKTC’nin’ doğal kaynak’ Protokole tam destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu Ajansı’nın ulaştığının ulaştığı BM Genel Antonio Gu’in 16 Aralık 2021-14 Haziran 2022 periyodunu tamamlandığına göre, Kıbrıs sıkıntısına tahlil konusunda konusunda zayıf durumda.

Her iki tarafta da iç siyasi ve sosyo ekonomik gidişatın üstündeki ve medyanın gündemde geniş yerna dikkatin çekildiği raporda, ”Türk siyasetteki ve kutuplaştırmanın, Rum kullanımı konusunda 2023’te tercih edilmenin hakim olduğu” tercih edilmesidir.savunuldu.

BARIŞ SÜRECİNDE ORTAK YERE ULAŞMA UMUDU BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR

Kıbrıs’ta seçimde ” tam teşekküllülerin ve gelişmiş yokluğu ve mevcut sosyoekonomik ve siyasi iklim gözde gözdeleriyle görüşmeleriyle ortak tabana ulaşma umuduyla şimdilik korunduğu” görüş inceleme raporuda, hedef seçim teknik komitelerin deneyde ve Ada’da atık idaresi ve etraf oyuncularında mutabakatlar olduğu söylenir.

TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ORTASINDAKİ İLGİLER DALGALI

Garantör ülkeleri Türkiye ile Yunanistan’daki ilgilerin dalgalı olduğuna inanıldığına inanılan raporda, mart bağlantılarının görülse de daha sonra tansiyonun yükselmeye devam edeceği aktarıldı.

BM YETKİLİSİ MİROSLAV JENCA TÜRKİYE’YE ZİYARET PLANLIYOR

Raporda, BM Siyasi İşler Ünitesinde Avrupa, Orta Asya Amerika’dan Sorumlu Genel Sekreter yardımcısı ve Miroslav Jenca’nın 10-13 Nisan’da Yunanistan’a ve 3-4 Mayıs’ta İngiltere’ye ziyaretinin akabinde Türkiye’ye ziyaretinin planladığı kaydedildi.

DOĞAL KAYNAKLAR KONUSUNDA GÜÇ İŞBİRLİĞİ ÇAĞRİSİ

Raporda, ”Ada ve eğitim araçları ona iki araç da sağlamalı ve bu durumdaki mevcutlara ve bölgede devam eden güç iş yetiştirmee ivedilikle insanlar tarafından kabul edilebilir ve tedaviler için güçlü bir merkeze götürülebilir.”ifadeleri.

BM KIBRIS ÖZEL TEMSİLCİSİ KONUSUNDAKİ GÖRÜŞ AYRILIĞI DEVAM EDİYOR

BM Kıbrıs Özelinin rolü ve görevi konusunda temsil hakkında görüşün ayrılığının olacağı vurgulanan raporda, Ada’ya atanmasına ait tarzlar konusunda şimdi bir muahedeye varılamadığı kaydedildi.

GARANTÖR ÜLKELERE ÇAĞRI
Guterres, ”Bir defa daha tamlıları adanın denemeye yönelik planlarında faal rol almaya ve kampanyaya başlayacağım. Kıbrıs problemini en son tahlile ulaşımk ve herkese barış ve yeniden kavuşturmak için kabul edilebilir bir yol için gerekli olması gerekiyor. Garantör iş ise iki toplum pişirmek için birliğini destekleme daveti yapıyorum.“Konudaki yer tahlil raporunda, Kıbrıs probleminede BM departmanına bağlı olduğuna bağlı olduğunu bildirdi.

KKTC’DEN BM’YE İKİ DEVLETLİ TAHLİL TEMELİNDE İŞ BİRLİĞİ ÖNERİLERİ
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM’ye iki devletli tahlil kullanımı GKRY ile hidrokarbon elektrik, güç ve su içinde iş birliği teklifleri içeren bir sunmuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.