DOLAR 18,8126 0.02%
EURO 20,4387 -0.3%
ALTIN 1.166,440,01
BITCOIN 4360690,93%
İstanbul
11°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakü’de Anadolu’dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu düzenlendi

Bakü’de Anadolu’dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu düzenlendi

ABONE OL
Haziran 18, 2022 01:22
Bakü’de Anadolu’dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakü’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı ve Kültür Bakanlığı’nın dayanağı, Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD), Yeni Çağ Medya Kümesi ve Azerbaycan Türkiye Meskeni organizatörlüğünde Anadolu’dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu düzenlendi.

Ülke TV Genel Yayın Hasan Öztürk ve Haber 7 Genel Yayın Osman Ateşli Karabağ Zaferinde Azerbaycan-Türkiye Medya Rolü’nün düzenlediği etkinliklerdi.

Forum`un açılışını yapan Yeni Çağ Medya Grubu Agil Alesger, konukları selamlamaktan katıldığından bahsetti. Alesger`in kıymetine önem veren Forum, Azerbaycan ve Türkiye medyasının birlikte hareketin ehemmiyetini vurguladı:

“Azerbaycan ve Türkiye siyasetten stratejikliğe geçiş var. Organize ettiğimiz Forum`un yenibirliklerine imkansız bir iş istiyoruz. Verdikleri takviyeden sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı’na teşekkürlerimizi sunuyor, muvaffakiyetler diliyorum.”

Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD) Başkanı Sinan Burhan konuşmasında enfermasyon yapısının gerekliliğini vurgu yaptı. AYD Lideri, Karabağ yapısı içindeki bilgi yapısının durumu ana hatlarıyla gündeme geldi:

Azerbaycan Türkiye Meskeni Başkanı Tenzile Rüstemhanlı konuşmasında iki ülke tarihi tarihi bağlarına vurgu yaptı. Rüstemhan, Azerbaycan`la Türkiye tüketimine sadece kan bağının değil, ruh bağının olduğunu da söyledi:

“Türkiye her vakit Azerbaycan`ın yanında oldu. Azerbaycan da Türkiye`nin olmadığı yerde “Ben varım” dedi. Bizim yalnızca kan bağımız yoktur, hem de ruhumuz vardır. Nuri Paşa`nın askerlerinin tarihimizin üzerindedir. Azerbaycan’da da Çanakkale’de Türkiye için şehit verdik. Bizi şehitlerimizin ruhu da birleştiriyor.”

Medyanın jeopolitiği en güzel kullanıcılardan birisine güvenilmezi Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi Cahit, üniversitelerde Avrupa Birliği, Balkanlar’daki geziler kadar Kafkas Orta Asya, Orta Doğu araştırmalarının de olması gerektiğir tabir. Bağcı, jeoolitikteki çalışanları için siyaset tarihçisi olmak ve geleceğinizi öngörenenen oluşturabilmek için platformlarının gerçekleştirilebileceğini söyledi. Şuşa Beyannamesi’nin Kafkaslar’ın yeni doğalarından emin olduğuna işaret eden Bağcı, tüm platformların bu olduğuna dair fikir geliştirmek için, projesinden bahsetmeden.

Azerbaycan Medya Geliştirme Ajansı Şube Müdürü Natik Memmedli konuşmasına iki ülke medyası makalarının geleceğine yönelik satışların net olduğunu söyleyeceğini söyledi:

“Bugün dijital faşizmle karşı karşıyayız. Biz bugün dijital faşizmle savaşıyoruz. Bizim Türkiye ile stratejik planlarımız var. Buna uygun şekilde net bir şekilde atacağız. Büyük medya ajanslarımız mutabakatların imzalanması da muhtemelen bir başlangıçtır.”

Konuşmaların akabinde paneller düzenlendi.

Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk`ün moderatörlüğünde yapılan Karabağ Zaferinde Azerbaycan-Türkiye Medyasının Rolü isimli birinci panelde Sabir Rüstemhanlı, Takvim Gazetesi Ankara Ekrem Kızıltaş, Real TV Genel Yayın Yönetmeni Mir Şahin, Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli ve CNN Türk yorumcusu Güngör Yavuzaslan Vatan’dan ve sonra Azerbaycan gerçeklerinin ondan faydalanılmasında iki ülke medyasının üstleneceği rol hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Türk Dünyası Medya İşbirliği Arayışları içinde ikinci panel Emin Pazarcı`nın moderatörlüğünde. Panelde, Türkiye Gazetesi yazarı Rahim Er, KonTV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, İpekyolu Yakınlık Gazetesi yazar Gaffarca ve Azerbaycan Basın Kurulu Başkanı Eflatun Amaşov’un konuşma Türk devletleri, medya severlerin ortak noktalarının yeni durumu ve seyirciler hakkında gündeminde bir stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı bölüştüler, yaygın gidişatı dağıttılar.

Forum tatil hatırası çektirildi. Forum Azerbaycan`ın kültür başşe Şuşa da ziyaret edilecek.

KAYNAK: YENİÇAĞ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.