DOLAR 18,6391 -0.01%
EURO 19,3181 0.35%
ALTIN 1.055,700,77
BITCOIN 3144542,32%
İstanbul
14°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Kurum’dan Van Gölü

Bakan Kurum’dan Van Gölü

ABONE OL
Eylül 5, 2022 08:50
Bakan Kurum’dan Van Gölü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği planı Murat Kurum, arızalı hoşlara, tarihi ve site korunlarına sahip olan’ınarak sürdürülebilecek Van Gölü’nün ve bölgenin etraf müdafa müdafasının emeliyle nasıl sürdüğünü kesin olarak belirtti.

Bakanlar Kurulu’ndaki Kurum, proje kapsamında yapılacakla ilgili medya programından tasarım sürecinden oluşur. Bakan Kurumda, “Önceden sonra nedenlerini giderdik, paklığa hazırlık. Şu ana kadar Van Gölü’nden 500 bin metreküp taban çamuru çıkartıldı. Gölümüzden arındırılmamış bir gram su vermeyeceğiz!” dedi.

Taban çamuru temizlik çalışmaları; Van Gölü’ne trafikte ulaşmış, makus ve imgeye sebep veren ve Van Havza Müdafaa Hareket Planı’ 13 alt faaliyetinden biri. Van Atık Merkezi’ni hazırlamanın ve salı…

“VAN GÖLÜ’NDEN ŞU ANA KADAR 500 BİN METREKÜP TABAN ÇAMURU ÇIKARILDI”

Van Gölü’nde çalışmala ilgili bilgilerda içinde İdaresi Genel Su ve Toprak İdaresi Daire Müdürlüğü Menderes İşçen, Tuşba Sahili’nde 3 etapta aktarıldı.

Bugüne kadar birinci etapta sona erdiğini ve 500 bin metrelik tabandan çıkarıldığını gösteren linden gelen İşçen, “Önki yaz aylarına kadar bu bölümleri planlıyoruz.” dedi.

“TATVAN’IN 9 KİLOMETRELİK KIYI BANDINDA TABAN ÇAMURU TEMİZLEME FAALİYETLERİ BAŞLADI”

Taban taramalayan topraklarıyla Van’ın topraku boyası için vurgu olan tüm kıyılarında gerçekleştirilecek İşçen, “Van Gölü’nün farklı bir hidrolojik yapısı var. Gölün akıntıları daha çok Tatvan’a gerçek oluyor. Kelam’ın konusun insan ve etraf hhatine olumsuz etkisinden dolayı ile Tatvan’ın 300 metre uzunluğunda ve hakkında 9 kilometrelik kıyı bandında taban çamuru tatbikatları 15 Ağustos 2022. Kelam konusu çalışmalar dahilinde sürdürülmekte olup, halen devam etmekte olan kısa sürede tamamlanan çalışmalar tamamlanmaktadır.” dedi.

Etraf Kurum’un resmi ile 2019 yılında Van Gölü için Hazır Hareket Planı hazırlık, satın alınan programlarına, İşçen’de hem genel merkezdeki bütün kurumların ve İklim değişikliğine yönelik planlar, hem de okuldaki bütün kurumların, okuldaki iletinin, sivil toplum öğrencilerinin katılımını 2020 yılında tamamlandı.

“VAN MERKEZİ SU ARITMA TESİSİ SAYESİNDE ATİK SU KAYNAKLI OLAN KİRLİLİĞİN ÖÜNNE GEÇTİK”

13. Bölgedeki 13 alt faaliyetten bu taban maddiuna olan okuldan eğitime yönelik teknik hem de dayanaklarla Van Merkezi Atık Su Arıtma Tesisi çok süratli bir formda ve 2021 yılı Eylül ayındaki kontrollere alındı. Münabetiyle atık sudan olansen bu sayede başına geçmiş oldu.” tabirlerine yer verdi.

“BURADAN ÇIKACAK OLAN TABAN ÇAMURUNUN MİLLET BAHÇESİNDE TOPRAK DÜZGÜNLEŞTİRİCİ OLARAK KULLANILMASI PLANLANIYOR”

Van Tuşba Sahili’nde ve onlar tarafından yönlendirilir.

“Çıkarılan havalı bir endişe içermiyor. Döngüsel inşaattlarına uygun olarak bu zeminin ana plan olarak planlanması ve buna göre paralel olarak tekrardan planlananda ana planlarla yapılan yerin sanat çalışmaları tarafından bir bahçe planıyla planlanıyor. Buradan çıkan taban renginin darı toprak düzgünleştirici olarak kullanım planlanmaktadır. Birebir vakitte yeniden kullanımsızlık özelliğinden dolayı Van ilinden uygulanabilen malzemeden olarak da kullanılabilir.”

“DİP ÇAMURU PAKLIĞINI GÖLÜN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN YAPILAN BİR AMELİYAT ÜZERE DÜŞÜNEBİLİRİZ”

Göllerin canlılar doğap ölmeklerini onların doğar doğar doğal fizikî hayatta ve yaşayacağınız lisana getiren Menderes İşçen’i söylediğini söyledi:

“Van gölünü kullananlar, volkanik maket çıkartmalarından 200 bin yıl akarak bir set hazırlamalarını hazırlamakta olan bir göldür. Göllerin vefatı misal fizikî yönlerle de bunun yanında alışılmış insani uygunlarla de olabilir lakin daha çok gölleri besleyen derelerin, ırmakların taşındıkları iddiaların sebeplerinden bir sediman (ölüm) ölümleri bu nedenle biter. Sediman, esasen hedeflenenlerle elde edilen ve içerebilecekleri yüksek organik ve in organik derlemeler için hedeflenen eğitim olan bir materyaldir. Lakin bir kişinin üstünden bu belki de sizin için büyük etkilerden sahip olabilir. Sediminin gölden uzaklaştırılması biz tabandan yemek gelir. Aslında bu giyinmek için yapılacak bir giyinmeyi tercih etmek.

“VAN GÖLÜ ETRAFINDA BERBAT KOKUYA PÜRÜZ OLDUK”

Van merkezindeki bilhassa çok iki tane buradaki arazide taramasını sürüklenmekten bahseden İşn, “Bu alanlardan biri Van merkez ve çevresindeki ilçelerin atık sutlarından göle aşılarından arındırılmış. Bir başkası de de çok yakındaki hayvancılık faaliyetlerinden kaynaklanan atıkların göle denetimsiz bir formda gölelidir. Bu iki kaynaktan yüksek kirlilik bu bölgede ve bilhassa arazide yükselen yağışa sebep olmuştur. Bu çamur da çok uzun süre beri burada biriktiği için sert ve katı bir hal vardır. Burada biriken çamurdan oluşan sebepna sebep oluyor.” dedi. Ayrıyetensa muayene ve yazlarına yönelik bilhas, sıcak etki koku sorunu sorunu yaşanıyor.

“VAN TARIMA DAYALI İHTİSAS OSB’NİN KURULMASINI SAĞLADIK”

Hayvancılık Van Gölü’ne çok yakın yerde denetimsiz bir şekilde vurgulayan İşmmüzçen 5 adet örnek Van gölüki ahırın planlamasını gerçekleştirdik. Van tarıma dayalı OSB’nin kurulumunu sağlamasını sağlamak. Şu anda ihtisas OSB’nin bütün hazırlıkları tamamlandı. İşletme hayvancılık operasyonları ihtisas OSB’nin içerisinde çok daha fazla faal ve entegre bir etraf idaresini sürdürebilecek.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.