DOLAR 17,8735 -0.2%
EURO 18,4468 0.86%
ALTIN 1.032,25-0,12
BITCOIN 4284523,75%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Kurum Kastamonu’da açıklamalarda bulundu

Bakan Kurum Kastamonu’da açıklamalarda bulundu

ABONE OL
Haziran 29, 2022 01:50
Bakan Kurum Kastamonu’da açıklamalarda bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de afet erken erken sistemi’nin ilk defa kontrol eden bakan kurum 884 işçi ve 9 54 araç ile alanda çabamız devam ediyor. Selden tüm vilayetlerde; 259 bina ve bin 554 bünyesinde bulunan ilgili tespitleri yapıldı. Milletimizin acılarını dindirebilmek için 7gün 24 saat çalışıyoruz.” tabirlerini kullandılar.

Çevre, İklim Değişikliği Murat Kurum, Kastamonu’da yaşanan sel felaketinin bir akabinde Şehirın yaralarının sarılması için gün içinde uzun süre ilçede ve köyde incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerin akabinde basın mensuplarına yeni açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Batı Karadeniz’de 6 ilim geçen alan yağışların derelerinde neden oldu, taşkın maddi kayıpları olduğunu söyledi.

4 BİN 884 İŞÇİ VE 954 ARAÇ İLE LANDA ÇABAMIZ DEVAM EDİYOR

Vatandaşlarını çözmek için, bakanlıkların, UMKE Kızılay’nin, jandarmanın, arama-kurtarma ve sıhhat aboneliğiyle birlikte saha can canla yardımlarını veren Kurum’un, 26-27 Haziran’ın, bakımlalarını, Zonguldak, Bartınmon, Karabük, Sinop’ta 13 Vilayet AFAD Müdürlüğü ve ilgili başka örgütlerden ayrılmışen 4 bin 8 işçi ve 954 araç ile görevlendirildi.

Meydana gelen sel nedeniyle; Kastamonu Küre İkizciler Köyünde bir vatandaşın konaklama ve takımların arama devam edeceğine tanık olacaksınız.

TÜRKİYE’DE BİRİNCİ DEFA ‘AFET ERKEN İKAZ SİSTEMİ’ DEVREYE GİRDİ

Bu ilk günden önce Türkiye’de birinci afet erken ulaşım sisteminin sel hedefini vurgulayan Meteorolojiden hedeflere ulaşamayacak kadar yakınız. Hayattayken hayattayken kayıplarının önüne geçebildik. Vatandaşlarımızın cep telefonlarına ikazlar anlık olarak düştü. Vatandaşlarımız da buna yönelik test sistemlerini aldılar.” dedi.

Tehlikeleri tehditleri ile ilgili uyarıları dikkati Kurum’a söyle, vatandaşa “7 vilayettekia olabilecek uyarılardan etkilenebilecekleri, umutlu intikal hedefleri ve dere kenarlarından uyarıları hakkında genel bilgi iletlerinea gönderilenk için SMS hakkında bilgi ilettiğimiza gönderk. Meteo İkaz Turuncu ihtarları…; 25 Haziran’da Bartın, Kastamonu ve Zonguldak vilayetlerine SMS bildirimini yapıldı. Meteo İhtar Kırmızı ihtarları… 26 Haziran’da Kastamonu, Bartın, Karabük ve Zonguldak vilayetleri ile Sinop-Merkez, Erfelek, Ayancık, Türkeli ve Boyabat, Düzce-Yığılca ve Çankırı-Ilgaz ilçelerine bildirilerimizi ilettik. 27 Haziran’da ise Kastamonu-İnebolu, Çatalzeytin, Abana, Küre ve Bozkurt, Bartın-Merkez, Sinop-Ayancık ilçelerine bildirimlerimizi yaptık.”

TR ÇOK YAĞIŞ DÜŞEN BÖLGELER; İNEBOLU, KÜRE VE ÇATALZEYTİN

yapılan ölçümlere; İnebolu’da 24 sahada 159 kg görüntülernü ve en çok okunan bölgelerin İnebolu’da, Küre ve Çatalzeytin olduğunu duyuran Bakan Kurum, “29 Haziran 06.00’a kadar görülen gösterilerin, Bursa, Balıkesir’in kuzey, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Amasya ve Ordu etrafları ile Samsun’un iç kesitlerinde mahallî olarak güçlü olması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’müzden kısa ikazlara göre, bugün için, saydığımız tüm bu vilayetlerimize sarı ihtar verilmiştir.” tabirlerini kullandılar.

177 VATANDAŞIMIZ TAHLİYE EDİLEREK İNANÇLA BÖLGLERE YERLEŞTİRİLDİ

Sahada Türkiye Afet Planı Çerçevesinde “afet olduğunu söyleyen Bakan Kurum, sıhhat toplamamız, ambulans ve UMKE takımları olmak üzere toplamda bin 955 işçi ve 262 araçla bir olabilecekın gelen gelen özellikleri karşılıyor. 6 vilimizde kırmızı seviye alarm standardı 177 kullanıcımız tahliye edildi. Beslenme kümemiz 5 bin 114 üyemize beslenme hizmeti verilmiştir. Afet Tahliye Kümemiz; 5 vilayetimizin jandarma komutanlıklarından 824 işçiyle bin 180 vatandaşımız tahliye edildi. Afet Barınma Kümemiz; 409 da misafirhanelerimizde yerleştirildi. Güç Kümemiz; toplam 118 köyde 26 bin abonenin etkilendiğini tespit ediyor, tamamınına eş vakitli olarak müdahale. Haberleşme kümemizde 7 mobil baz istasyonunu kurmuştur.” dedi.

Bakanlık olarak afet kabinindeki personelden da kaçınılmasından, Kastamonu ve Bartın’a Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nden ve civar vilayetlerden bahseden acil bir formda sevk aktardı.

SELDEN ETKİLENEN TÜM VİLAYETLERDE; 259 BİNA VE BİN 554 BAĞIMSIZ KISIMDA HASAR TESPİTLERİ YAPILDI

Kastamon’da olduğu gibi tespit araştırmaların devamı aktaran Kurum, bunun için örnek deneylerin, dronların, İHA’ların, lazer taramalarının da selden uygulanabilmesi için test edilmiş.

Yol ve köprülerde, ailelere da değinen Bakan Yurt-İne Kastamonu Cide-Doğan Köprüsü’nün geldiği Özlüce Mevkisi, Zarbana Köprüsü’nün geldiği için gelmediği kapandığını, Ağlı-Şenpazarsı Valay 1 ile okul ile kesmekayrak okul okulunun ortanca geldiği ve tahkimat hakkında bilgi devamın devamı . Selden tüm vilayetlerde; 259 kişiden oluşan bina, 554 kişiden sorumlu olduğunu bildiğini söylediğini, Kurum’un 16 bina ve 37 bölümünden ağır olaylı yahut yıkık durumda olduğunu söyledi.

Bakan Kurum’un tespitleri ile ilgili şunları söyledi: “Kastamonu’da 2 bina ve 4 bağımsız kısmın Bartın’da; 7 bina ve 19 bölümün parçasının ağır hasarlı olduğunu, Karabük’te; 5 bina ve 12 bölümün ağır olayı oluşturduğunu sağladı. Düzce’de; 2 bina ve 2 bölümün ağır olayı oluşturduğunu sağladığınız.”

Sel kapanan yoldan geçen yollar ve sizin için selden küçültülmüş yollardan devam eden haberen Bakan, Yolların açıldığına dair tahminen anlatmış. Kurum için ayrıyeten, selden dolayı dikkate alınması gereken tüketimden bakım ve onarım için de Vilayetler’le devam eden devam bankası’na katılmıştır.

YARALAR SARILANA KADAR, BİR SEFERBERLİK RUHUYLA ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTÜYORUZ

“Şu milletimizin bilmesini isterim. Sayınımızın talimatlarıyla, devletimizin tüm mükemmel bir uyumla, adeta birerberlik ruhuyla devam ediyor. Milletimizin acılarını dindirebilmek emeliyle 7gün 24 saat çalışmaktadır. Bu işler tamamlanacak. Yaralar sarılana kadar, bir seferberlik ruhuyla burada. Ben tekrardan selden tüm kentlerimize geçmiş olsun diyorum. Rabbim bizleri her türlü afetlerden koruma eylesin diyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.