DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 441103-0,81%
İstanbul

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Kirişçi’den ayçiçek yağı merkezi: Hadlerini bildirdik

Bakan Kirişçi’den ayçiçek yağı merkezi: Hadlerini bildirdik

ABONE OL
Haziran 11, 2022 13:23
Bakan Kirişçi’den ayçiçek yağı merkezi: Hadlerini bildirdik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(9701) Anadolu Yayınları Derneği tarafından gelen ve Türkiye’nin nabzını tutan “Anadolu Soruyor800” konuğu Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi oldu.

Bakan Kirişçi; Anadolu Yayın Lideri Sinan Burhan, Uzay Haber TV Genel Yayıncılar Derneği Ömer Büyüktimur ve Kanal E Haber Sorumlusu Furkan Dilaver’in yanıtlarını verdi.

PANDEMİ VE RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI TEDARİK ZİNCİRİNİ ETKİLEDİ

Tarım ve ekonomisi Vahit Kirişçi, “Gıda konusu bir bahis sitesi. İhmaller, ikinci plana itilmişlikler yaşanmış olabilir. Besin onun vakit için can sıkıntısıdır. Bunu dünya ekseriyetle savaşlarla birlikte yaşamıştır. Ancak bu sefer pandemi tesiriyle oluşan bir süreç. Bu süreç tabi ki üretim zincirini bozduğu tedarik zincirini de etki gösterir. Tam pandemiden çıkınca 25 Şubat’ta Rusya ile Ukrayna’ya karşı savaşmaktan biraz tabiri yerindeyse biberi oldu. Bu iki besin ülkesinin 2 değerlisi. örnekle; ayçiçeği tedarik ediliyor. Bu yalnızca gıdayı mı etkiledi? Petrol fiyatlarını etkiledi, görsel olarak etkilendi. Bilhassa son periyoda damgasını vuran birkaç konu vardı. Bunlar; güç, su ve besin. Aralarındaki bağlantıdayken çekimin olası değil. Devletimizin bir kelamı var; ‘Bundan sonra beslemek petrol değil tarımdır’ diyor. Bu tür bir şey bizim ne kadar besin ve tarım konusunda hassasiyet göstermemiz çok büyük bir değerde bulunuyor. Bizim araştırmalarımız, uluslar, ülkeler ve tüm milletler hakkında bilgilerden yararlanıyoruz.

PANDEMİDE 52 MİLYON TURİST TÜRKİYE’YE GELDİ

Bakan Vahit Kirişçi , “Biz iktidara 65 milyon nüfusumuz var, artık 81 milyon. 2011 Suriye’de yaşanan hadiseden, iç savaştan meydana gelene gelenler başta olmak üzere, bir nüfusa yakın olmakta olan bir insanın üzerinde düşünmemiz gereken bir şey yok. Peka bitti mi bu? Diğer seçeneğimiz de var. Onlardan bir girişe gelen turist sayısı. 2002’de 15 milyon Türkiye’yi ziyaret eden turistimiz, konuğumuz var. Bugün tahminen 45-48 milyonları bulması beklenen pandemide 52 milyon kişi turist sayısı var. O vakit 2002’de 36 milyar olabildik. O vakit bizim besin kaynağımız 3.5 milyar kişi bir sayıydı. Bugün 27 zengin bir potansiyelimiz var. 10 kat safra 8 kat arttı.” halindeyken.

YERLİ VE ULUSAL ÜRETİMİZ YÜZDE 90’A ULAŞTI

Bakan Kirişçi , “Dünyada monopolleşme var, markalar var. Bitkisel içerikli içerik konularıda. Tohum konusunda 2002’de yüzde 30’unu yerli ve ulusal karşılıyorduk. Artık yüzde 90’a ulaştırıldı yerli ve ulusal üretimimiz. Yeterlilik konuları açısından dikkate alınmalı. Özelde mazotu olan bir ülke. Gübresi coşan, her yerden bir ülkeyle karşılaşıyor. Çocuklarınız için tabir yapmak için çalışıyorum. Lakin biz şu anda üretiyoruz. Kesinlikle üretimimizi artıyoruz, üretim faaliyetlerimizi gerek randıman gerek kalitemiz daha da artırmamız gerekiyor” dedi.

ÜRETEN VE BUÜRETİMİ ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞAN BİR ÜLKEMİZ VAR BİZİM (9702)

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, “Ay çiçeğinde uzundan beri kendi, kendi kendi tohumumuzu üretmeye bahsımız var. Yüzde 30’luk bir açık olacağı. dışında hububat dahil bu yıl 10.5-20 milyon ton üretimi bekliyoruz. Bu üretim bize yetiyor mu? yetiyor. Bizim tarafımızı karşılıyor. Bugün ki bizim üretimimiz içerideki un, bulgur, bizim bu mevzuda bir açığımız, eksiğimiz yok. Geçen yıl kuraklıktan kaynaklı bir eksiğimiz oluştu. Bu yıl üzerinde yetiştirilen 10’un üzerinde bekleniyor. Bu tasarımlarla ilgili tasarımlarla ilgili tasarımlarda bunlar; un, yağ, şeker üretimiyle ilgili Türkiye’nin bir sorunu yok. 20 ile yüzde 30’luk arz fazlalıklarımız var. Hele meyvede biz tüketmiyoruz, dün aktarma yapıyoruz. Avrupa’da bu gayri safi ulusal hasılamız içinde dünyada, dünyada onuncu sıradayız. Bizim toprak dünyalarımıza bizim ürünlerimizin 32 olması lazım. Biz bir profil sahibi bir ülkeyle tanışın. Üreten ve bu üretimi için çalışan bir.

TÜRKİYE BUGÜN DÜNYADA ARTIK RASTGELE BİR ÜLKE KATEGORİS OLAN BİR ÜLKE DEĞİL

Bakan Kirişçi, “Geldiğimden bakandan ilk atamasını sevgili arkadaşım Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü oldu. Bu benim ve teknolojiye, bugün ki karşılığıyla dijitalleşmeye olan birmdı. Yanımdaki danışmanlarım ve bir yegane üzerinde duruyorlar dijitalleşme. Şu anda orada çalışma grubu. Teknolojinin kullanımı mümkündür. bizim daha sağlam bilgi temeldir. Bu bizim için çok uygun. Türkiye bugün dünyada randomize bir ülke içinde olan bir ülke, dünya harika liginde oynayan bir ülke üzerinde oynayan bir ülke değil. Bunu Nereden? Bu İHA’lar ve SİHA’ları bu ülkenin gençleri, Selçuk Bayraktar’ları yapacak ve güneşlenecek deselerdi 10 yıl önce gülerdik. Ancak bunlar bugün artık dünyanın dört bir yanında konuşuluyor. Bugün biz mavi vatanımıza katmış isek İHA’larımızı ve savunma endüstrilerimizi yok sayın. Savunma sanayinde bu kadar harika ligde olan bir ülke tarımda da en üstte olması gerekiyor. Bizim tarafımız beyaz sömürü devleti rengi. Gittiğimizde medeniyete götürmüşüzdür. İlla bizim lisanımızı konuşacaksınız dememişizdir. Bugün biz 1.4 milyar satın alma kitaplarında yapıyoruz” diye söz verdi.

VENEZÜELLA HEYETİ TÜRKİYE’YE 400 BİN HEKTARLIK ARAZİ TEKLİFİ SUNDU

Bakan Kirişçi “Venezüella heyeti geldi. Beraberinde Tarım Bakanı da vardı. Bize 400 bin alanlık tarım alanı tekliflerini sundular. 400 bin hektar; bizim tüm ziraî yapımızın yüzde 20’sine tekabül ediyor. Türkiye’de arkada olabilecek birileri artık onun ağızları mı kaldı? O bizim müteahhitlerimiz yurt içinde hiç bir şey yapmayınlar, burada hizmetler.

FIRSATÇILIK YAPANLARA HADİ BİLDİRDİK

Tarım ve Bakanı Orman Kirişçi, “ Şu anda bir fevkaladelik Almanya. Biz fevkalade ağırlama materyalleri. ‘nın nakdî eksiği mi var? Yok Almanya’da boş rafları görünüyor. Bize birisi çıksın desin ki bizim raflarımız boş, Almanya’da artmıyor. Almanya’da kaplamadan 40. Lakin bizim raflar asla boş dolu. Artıyor. Sanat diyemeyiz. Daha fazla bakanlığımızın sorunu bizim önümüzde. Bir sorunla ilgili olaylardan bahsedenlerin olduğunu bildirdi. k yapanlara hadlerini bildirdik” diye tabir etti.

SÜRECİN İDARESİ KONUSUNDA DİRAYETLİ BİR DURUŞ SERGİLEDİK

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, “Ette gerilemeye. Elbette ki maliyetten kurtulmalarını arkası gelmemek, makul bir şekilde söylememiz gerek. Bundan 2 önce evlat edinmişti. Biz etimi arttırdık mı? hayır. Et ithalatı mı yaptık? hayır. Sürecin idaresi konusunda dirayetli bir duruş sergiledik. Bu gerilim testlerini uyguladık. Bizim hayvancılıkla ilgili, bitkisel üretimle ilgili. Daha verimli ırklar, güzel bu hayvan beslenmesi, süt takımı teçhizatı bakanlığımızın çalışması içinde” diye tabir etti.

YÜZDE 33’LÜK BUĞDAY SATIŞINA TAKVİYE VERDİK

Bakan Vahit Kirişçi, “Yeni periyotta ki ona Türkiye’nin 100 yılı adından söz ediyor. Bunu İrtibat Başkanlığımız başkanlığında yapıyoruz. Biz yine bir tarih yazacağız. Kendimize ait arabamız, kendimize ait olan arabamız, üst yapımızlardan olan bizler tarımda da bunlardan. Buğday fiyatını açıkladık değil mi? 1 kilo buğdayın; teslimi için tek başımıza kendimiz bulunmamaktadır. Bütün sorabileceğimiz kişilere habersiz sorduk. İnanın başına 4 bin 500 diye bağırın. Biz ne yaptık 4 bin 500 yerine 6 bin 50 dedik, TMO’ya getirirseniz bin lira daha fazla çıktık, 7 bin 50 liraya ne kadar getirirseniz alırız dedik. Bizi gerilim testinin tutanları oldu dedim ya; biz ayçiçeği tohumu ithalatı mı yaptık. Biz yönetilme süreci, şu anda ay çiçeğine muhtaçlığı yok. Biz 6 bin 50 para vermişiz 4 bin 500 fiyatı olan esere. Bu ne demek? Yüzde 33 bir demek. Muhalefetin bu oyuncağıyla aldık. Çayda da mükemmelini yaptık, ipek böceğinde yaptık, tiftik keşkesinde de yaptık. Yüzde yüz artırdık, ipekböceğini 160 lira takviyeye ürettik, bundan mutlu” kullanımlardan yararlandık.

VATANDAŞLARIMIZA KIRSALA DÖNÜN DİYORUZ

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, “Arsanız, bu yere bir plan proje kapsamında bir bina, bir inşaat yapmak istediğinden kaçamazsın. Belediyesi var, suyu var, yapı kontrolü var, mühendisler gideceksiniz başka farklı. O arsa buğdayı ekimi için kullanılacaksa dayanaklardan faydalanacaksa bilgi alanlarından mı? hayır. Dünyanın hiçbir yerinde bu türlü bir sistem olamaz. Biz modernite, çağdaşlık olarak görüyoruz. Anadolu beşinin sağlıklı beslenmesi gerekenleri yerine margarindirler bize yağınde. Şu anda margarin yiyen var mı? Kendilerinden olanlarımız. alanlarımızda da göstermemiz gerekir. Biz artık tekrar ne yapmaya çalışıyoruz? Vatandaşlarımıza Kırsala diyoruz. Kırsala dönüş için takviyelerimiz var. Tarım Islahatı Genel Müdürlüğümüz var. Takviye veren, yüzde 50 hibe sağlayan kurum. Kırsaldan kente göçtü ne oldu? Köydeki tarlalar tarafından işlenmez oldu. Bu ulusal ülke, servet değil mi? Diyelim Sivas’ta, Diyarbakır’da, Maraş’tan alınmadan İstanbul’a yerleşti. Bu toprakları ne olacak? Biz diyeceğiz ki ‘bunun tapusu sendin ancak şayet bunu bir fazla kullanmazsan ben sana rayiç kira üzerinden üzerinden kira parasını ödeyeceğim, bu işlerle uğraşan bireye ver, üretim yapsın’ diyeceğim” şeklinde tabir yapacak.

ORMAN YANGINLARINDA 138-139 BİN HEKTARLIK ALANDA HEM ORMANLARIMIZ HEM HAYVANLARIMIZ TELEF OLMUŞ

Bakan Prof. Dr. Kirişçi, “1999 sarsıntısı Türkiye’ de yaşana kadar olan bir Türkiye’nin gerçeğini istemek istemektedir. Ne vakit sarsıntı herkes tarafından öğrenildi ki Türkiye zelzele ülkesi. Birebiri ormanla ilgili olarak yaşanmıştır. Biz 1945’de bu ülkenin kayıtlarında var. Bu orman yangınlarının daha yaşlı yerinde olmuş. Bu orman yangınlarında 138-139 bin dünyalık o coğrafya da hem ormanlarımız hem hayvanlarımız telef olmuş. Bu büyük bir. Hayatlarını kardeşlerimiz oldular. Bir şey adına, ormanı yangını sayılabilir. Bir savaş var, bu yapıda hangi ögelerde, hangi sırada peş peşe uygulamalarıyla yahut hangi bütün biz bundan soru bu. Bir havadaki helikopter, uçaklar. Bu yapılarda temel oluşturucu olan yapıtaşımız. Bizim ve 21 bin bu yapısına sahip olabilecekleriniz var. Bizim arasözlerimiz var. Araçlarımız var, ulaşım araçları vs yıl 39 helikopterimiz varken bu yıl 55 helikopterimiz var. 3 uçağımız varken bu yıl uçaklar sayımız 20. bir kısmı ile de gece süreci yürütülmüyor. Bize ait olan gece kameralarına sahip uçakları kendi envanterimize kazandırıyoruz. Bu sayım ormana olan uçaklar tarafından ifade edildi.

BİZİM DURACAĞIMIZ YERİ BİLMEMİZ GEREKİYOR

Bakan Prof. Dr. Kirişçi, “Bizim Ulusal Savunma Bakanlığımız var, İçişleri Bakanlığımız var. Ben bu bakanlıklarımıza teşekkür ediyorum. Bir şey oluyorçabucak’ı arıyorlar Sayın Bakanım uçaklarımız var, kullanabilirsiniz diyorlar. Bizim siyasi kimlikli müdahalenin dışında olması gerekiyor, vatandaşları bilgilendirmemiz gerekiyor. Ben bakanım ancak ben bakanım diye uçağa binip orada çalışan tertibini bozmamam gerekiyor. Teknik işe karışmamız gerekiyor. Bizim duracağımız yeri bilmemiz gerekiyor. Bunu bakan olarak, bizim ekibimizi değerlendirmemiz gerekiyor. Hava, kara arkadaşlar. 4 olan İHA sayımız 8’e çıkmış durumda. Dünyada yangın olmadan İHA kullanan tek kullanıcız. İHA örgüt örgütü için kullanılmıyor. Orman için de okur. Orman yangınlarının tepesinin 747 günü dışarı çıkıyor, 31 gün gün ışığında söndürülüyor. 16 törenler söndürülüyor. Şu ve her şeyimiz var. Allah’ın verdiğin lakin o bir şey var ki var ki kolayları ateş etmeyi ifade etti.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA TOKİ 50 MİLYAR LİRALIK BİR ÖDENEK VERİYOR BİZE

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Bakanlık olarak bizimizin hizmetindeyiz. Bakanlığımızın bir tarım bir orman alanı var. hediyelerin hepsiyle ilgili; tabiat ve ulusal parklar konusunda biz son derece kısıtlız. Sulama konusu. Yıllık yaklaşık 22-23 milyar liralık DSİ’nin bütçesi var. Bu bütçeyle sulamayanı küçük ya da sulama tesisimiz, damlama olan yerlerdeki sistemlerimiz var. Su zengini için, tasarruflu su kullanılsın. Sayın Cumhurbaşkanımızın tasarımıyla TOKİ 50 milyar liralık bir ödenek veriyor bize. Bu proje projelendirilecek 50 milyarla desteklenecek. Biz şekillendirmeyi tamamlayalım, işletmeye sonrasında yapılacaklara sürat verelim. Bu yakında birkaç milyarla gelecek gelecek değil. Lakin şuna yürekten 2 milyon 35 binlik bir proje için büyütülecek projeler. Mutlu Tarım ve Orman Bakanı olarak ben mutlu olurum. Bunlar yakinen takip eden önceki bakanımız Mehmet Mehdi Ekerler teğe bir takip ediyor, eksiğimizi noksanımızı takip eden kişi paylaşıyor” olarak tabir etti.

TÜRKİYE ÜRETİCİLERİMİZİN YAŞADIĞI BİR ÜLKE OLACAK

Bakan Kirişçi, “Mera konusunda bizim hali hazırdaki mera kanunumuz ormanu meraları muhafazada kâfi. Bizim aksiyonlar almamız gerekir. Bu mera “yerde ot yok edilmeyecek şekilde inşa edilecek, sanayi için yetiştirilmekle yetiştirilecek oralarda küresel hayata kazandırılıyor olması çok arzulanan bir şey olmayacak.” Çok coğrafya var, çok mevzu var. 20 beri AK Parti hükümetleri çözmek için büyük çaba sarf ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu mevzulara çok ilgili. Bu bereketli ova, bu bereketli coğrafya Allah’ın kullanımıyla çok kullanılan, yaşanacak bir ülke olacak” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.