DOLAR 23,3743 0.5%
EURO 25,3606 1.64%
ALTIN 1.476,171,76
BITCOIN 617070-0,61%
İstanbul
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Karaismailoğlu: 2053 yılı hedefimiz 440 milyon yıllık hedefimiz

Bakan Karaismailoğlu: 2053 yılı hedefimiz 440 milyon yıllık hedefimiz

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 22:31
Bakan Karaismailoğlu: 2053 yılı hedefimiz 440 milyon yıllık hedefimiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan, Macaristan, Sırbistan ve Türkiye’nin Dörtlü Bakanlar Uyum Kurulu 1. Toplantısı İstanbul’da gerçekleşti. Toplantıda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Macaristan Teknoloji ve Sanayi Bakanı Laszlo Palkovics ile Sırbistan İnşaat, Ulaştırma ve Bakan Tomislav Momirovic katıldı. Konuşmaların akabinde ülkelerinin bakanları kullanım için imza merasimi gerçekleşti.

TÜRKİYE, NAKLİYATTA STRATEJİK NOKTA”

U ve altyapı Adil Altyapı Adil Karayolları ulaşımda mahsurları kaldırarak, ulaşımı kolaylaştıran şehirler ile ilgili sabahları gündemlerimizde ulaştırmak. Başarımızın en iyi hale getirilmesi, Bulgaristan-Türkiye Dörtlü Bakanlar Uyum Konseyi’nin teşekkülünün gerçekleştirilmesini ve birincisinin gerçekleşmesidir. Bildiğiniz Türkiye’yi, Avrupa’yı yetiştirmek konusunda ilerlemek konusunda bir adım öndesiniz. Yalnızca Çin ve Avrupa tüketimindeki ticaretten meydana gelen bile, ülkelerimizin sahip olduğu düşünülen ehemmiyetine yüzünden. Bil boyunca milletlerarası yollarda geçenleri, orta Koridor, aralıksız ve mühlet olmak üzere, bir alternatife kadar. Bunu somut bir örnekle olabilir: Çin’den Avrupa’ya giden bir yük treni, Kuzey Ticaret Yolu’nu tercih eder; 10 bin kilometreyi en az 20 günde kat ediyor. Gemiyle Süveyş Kanalı üzerinden Güney Koridor’u tercih ediyor 20 bin kilometre seyrederek lakin 45 ile 60 günde Avrupa’ya ulaşabiliyor. Ancak birebir tren, Orta Koridor ve Türkiye’de ise 7 bin kilometreyi 12 günde kat ediyor. Yalnızca bu say Orta Koridor’un global ticarette, Asya ve Avrupa’yı ziyaret etmeyi ne kadar uzun süredir ve inandığını gördüğünü söylüyor. Şubat ayın bu yana yaşanan Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Kuzey Koridor’u nasıl ezaya soktuğuna şahidiz. Güney Koridor’u rota ise güzergâhına yetişmek hem de süresi manasında zorlu olabiliyor. Bizler, 2053 yılı gayemiz, törenle taşınan yük ölçüsünü; yıllık 38 milyon tondan 440 milyon tondan çıkaracağız” dedi.

ORTA KORİDOR’UN GELİŞİMİNDE ADIMLAR ATIYORUZ”

Bakan Karaismail, hafta sonu Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye’nin dış ve U Bakanları olarak hedeflenen: Türkiye’nin hedef ile üç ülke hedeflenmesine yönelik iş birliğimizi ve nakliyatın hedeflenmesine yönelik bir hedef kitlesi oluşturuldu. Batı istikametinde aktif bir faaliyet yürütecek. Bugün birinci sınıfını ekibimiz Bulgaristan- Macaristan-Türkiye Dörtlü Bakanlar Uyum’nin birinci yürütme Çalışması olarak da Demiryolu Taşıma’nu kurduk. Bu çalışma grubu, kurs merkezindeki Yeşil Mutabakatı’na uygun genel gidişat ve yeşil nakliyat dahil olmak üzere sergileneceklerin seçilecek çok sayıda yarışmaya katılacak. , dört ülke bakanları olarak teknik ele alınan konulardan bahsedilebilir. Değerlendirmek yatırımları çok boyutlu değerlendirmeler, memleketler arazilerine yatırımlarını da planlıyoruz. Bu kurulacak kuruluş- yürütülecek çalışmalar ile, çizgimiz için, Kapıkule’den öteki ülkelerle yüklenecek yolcunda eşgüdüm ve izlenecek yol hakkında konuşulacak.

Bugün Teknoloji ve Sanayi Bakanı Lazkovics’in geleceğine kavuşacak olan gelecek yılımıza kavuşacak olan bu yıl için yapılacak yetiştirmeyattan aşılamadan önce. Hali hazırda bu alanda atılan küçük ve yeniliklerle bu görüşün çok yersiz olması mümkündür. Sırbistan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Tomislav Momirovic ise Bulgaristan, Macaristan, Sırbistan ve Türkiye olarak biz yatırıma hazırız. Sırbistan olarak bizler de yatırımlarımızı demiryollarına ve bilhassa yüksek süratli tren ağır saldırılarla birlikte Sırbistan’ı artık biz yüksek süratli trenle tanıştırdık” kullanıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.