DOLAR 17,8755 -0.16%
EURO 18,4707 0.95%
ALTIN 1.032,75-0,07
BITCOIN 4280343,62%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Ersoy: Türkiye’ye saat 10 bine yakın turist geliyor

Bakan Ersoy: Türkiye’ye saat 10 bine yakın turist geliyor

ABONE OL
Haziran 29, 2022 03:44
Bakan Ersoy: Türkiye’ye saat 10 bine yakın turist geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandeminin akabinde geleceği Rusya-Ukrayna yapısının Türk turizmini durduramadı. Türkiye’ye 26 Haziran Pazar günü tek günde 220 bin turist girişi oldu. Bu, sabah 9 bin 166 turistin içeriye manasına geliyor. Araç başına 845 filme alınmış… gelecek, 2023 amacına yaklaşıldı. Bir turistin geceleme süresi 10 günü geçti. Pekala bu nasıl oldu?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sabah Gazetesi’nden Dilek Güngör’ün sorularını yanıtladı:

Pandemi devrinde Türkiye turizmi muvaffakiyet yazdı. Bu nasıl oldu?

Yaşadığımız coğrafyada krizler eksik olmuyor. Bunlara karşı bağışıklı hale getirmemiz. Türkiye’de turizm için şey var. Deniz, kum, güneş, kültür, gastronomi, tabiat, tarih… Gerçek planlama, tanıtım ve stratejiyle yeni yol haritasını çizdik. Evvel Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı (TGA) kurduk. İdare Heyeti 15 kişiliktan oluşuyor. 3’ü bakanlık tarafından atanıyor. Öbür 12 üye ise kesim tarafından seçilen ile belirleniyor. Daha önce kamu gazetesi tanıtımı yapılıyordu. Artık serbest idaresi olan ve yüklü olarak özel kesim tarafından üyelerden oluşan idare şurasın bütçesini yönetiyor; ‘hangi oyuncu’, ‘neta’ ve ‘tanıtıma ne kadar’ harcamana karar veriyor. Tanıtımda de de esnek ve proaktif hareket yapılıyor. Yalnızca TV reklamlarıyla yani offline medya ile değil, dijital ve medyayla da ağır çalışılıyor. Tanıtımda PR’ı artıracağız. Pandemide en ağır ve en tesirli tanıtım yapan ülke olduk. Pandeminin çabucak başında turizm işletmelerinde İnançlı Turizmi’nı hayata geçirdik. Bu dünyada bir birinciydi. Hatta pek çok ülke’Bunu nasıl başardınız?’ diye sorup, bizi örnek aldı. Pazar çeşitliliğine yük verdik. Ayrıyeten Türkiye’yi mutlu etmek için gerekli eğitimler. Bugün İstanbul Havalimanı’nda slot sorunu yok. Galataport ağır ile dünyanın dev cruise gemilerinilayabiliyoruz. Türk Hava Yolları bir markamız var. Dünyanın 330 şehrine uçuyor. Uçuş yapılacak nokta artık amaç destinasyonlarımız…

Güvenli Turizm Sertifikası programı bitti mi?

“Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” muvaffakiyetle uygulanıyor. Bakanlık olarak bir yandan inançlı uygulamayı geliştirirken bir yandan da bu yeni bir boyut kazandırıyoruz. Dünyada ‘sürdürülebilir turizm’ kavramı kavramı değer bir öge. Biz de inançlı turizmini ikinci bir basamağa taşımaya karar verdik ve “Güvenli ve Yeşil Turizm Programı”nı başlattık. Dünyanın önde gelen ve bu hususta sistem olarak kabul edilen akreditasyona yönelik Turizm olan Küresel Sürdürülebilirlik Konseyi ile ocakta bir muahede ilişkilendirmiştir. Türkiye Yeşil Turizm programı ve birliği sağlandı. Bu yıl 400’e yakın inançlı turizm yanında Yeşil Turizm Sertifikası’na sahip olmayı hedefliyoruz.

Bu yapılanlar eski yıl turist bakışlarından 90 ek eklenmiştir. Şu anda durum nedir?

Bu yıl uygun başladı. Birinci 6 haftalık pekler ve sunumlar. Mayısta binayı ziyaret eden turist sayısı. Haziran sonu pres jiyle tahminien 19 milyonti yakalarız. 2019’da 52 milyon turist gelmişti, 34.5 milyar dolar gelir sağlamıştık. Bu yıl 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir gayesi verdik. Gelecekteki ilerlemelerda bununla geçe bildiğimiz şeyler.

Günlük turist sayısı şu anda nedir?

Türkiye’ye 26 Haziran Pazar günü tek günde 220 bin turist girişi oldu. Bu sayı onu gün ediyor.

SUUD’LARIN ARAMASI 8 KAT ARTTI

Türkiye’nin diplomasi son devirde yoğun yoğun… Bu turizmi nasıl olacak?

Suudi Arabistan Veliahti Muhammed Bin Selman’ın Türkiye’ye resmi ziyaretinden sonra Suudi Arabistan’daki Türkiye aramaları 1 günde 8 kat arttı. Bu yıl 250 bin turist okur. 2023’te bu sayı 750 bin çıkabilir. İsrail’den de çok sayıda konuk ağırlıyoruz. İngiltere’den 3.5 milyon bekliyoruz. Önümüzdeki yıl 5 milyon İngiliz’i ağırlamak istiyoruz. İstanbul’da 1 Mayıs’tan bu yana günlük hayatlar 2019’u geçti. Otellerde fiyatlarda artış yaşandı. Avrupalılara yöneliklere yönelik memnuniyet verici. Temmuz prestijiyle Antalya turist kapasitesinde azamî koşturdu. Bu yıl Antalya’ya 11 milyon turist geliri. Geçen yıl sayı 9 milyondu.

GECELEME 10.8 GÜNE ÇIKTI

Kişi başı turizm geliri şu anda ne durumda?

Bu sayı 647 kadar inmişti. Artık 845 çıktı. 2023 maksadımızın başına 867 dolar, gecelik 86 dolar harcama oranıydı. Kişi başına gelirde buna yaklaşmak. Lakin olan kişi başı gecelik gelir. Önümüzdeki buna odaklanmaya yönelik. Hedeflediğimiz güç güç değil…

Peki acı çeken geceleme mühleti de artan mı bu mezunlar?

Avrupa’da azalıyor, Türkiye’de giderek artıyor. Şu anda geceleme mühleti 10.8 güne dışarı çıktı. Bunda promosyon etkilii büyük. İstanbul’a gelen turist Kapadokya’ya, Karadeniz’e, Antalya’ya da gitmek istiyor. Avrupa’da neden turistlerin geceleme süresi azalıyor? Zira keşfedecek yeni bir şey bulamıyor. Biz ise yeni eserler geliştirerek, çeşitliliği artırıp turizmi 81 vilayetimize yaymaya çalışıyoruz.

Ne kadar bu bahiste?

81 vilayette turizm tanıtım şuraları oluşturduk. Her vilayet kendisi için bir strateji belirledi. Onlar lokal olarak yurtlar, biz de bakanlık olarak destekçileri. Go Türkiye 10 lisanda tanıtım yapıyoruz. Bunu daha da artıracağız. Bütün villerimizin turizm makarnasından hisse istiyoruz. Yapılan çalışmalardan tüm vilayetlerimizi incelerken; beklenen sayılara ulaşamayan vilayetlerimize dikkatlerinde bulunacağız. Yani vilayetlerimiz tatbiki bir rekabete girecekler.

200 ÜLKEYE TANITIM 327 MİLYON ERİŞİM

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katkısı ne oldu?

140 ülke televizyon reklamları ve dijital kanallardan tanıtım yapıyoruz. Küresel çapta yayın yapan CNN International, BBC World ve Al Jazeera International olayları olan olaylar ile ülke sayıları 200’e kadar çıkıyor. 2022′ şu ana kadar 74 kişiden sınıf lideri, basınç mensubu, yüksek takipçili influencer ve çeşit olan 3 bin yakın 163 aktiflikte ağırk. Bu konuklarımızın bin 426 basını, nüfuzun öncüsü ve öncüsü… Bu ilerleme için 19.7 milyar milyar’, hedeflenen ise 327 milyon elde edilenlere. 2022’de ağırlamak kadar 3 bini lideri, basın ve influencer olmak üzere bine yakın kişi olacağız.

İKİ ŞENLİĞE 15 MİLYONA YAKIN ZİYARETÇİ GELDİ

Hem Ankara’da hem İstanbul’da yapılan Kültür Yolu Şenlikleri’ne de turist geldi mi?

Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği’nde 84 farklı bilgi, 53 kültür sanat öğretimi ve yerel/yabancı toplam 6 bin 453 sanatkarla 1.500’den fazla aktiflik var. 16 günlük şenlik biterek 10 milyona yakın ziyaretçiye ulaşıldı. Yalnızca Galataport günlüğü 100 bin ziyaretçiyi. AKM tek başına 16 gün boyunca 180 bin kişiyi ağırladı. Yalnızca bilet ve davetiyeyle 1 milyon 600 bin kişi var. Toplumsal gazete 12 milyonun üzerinde münit erişim oldu. 16 gün yol ve meydanlar sahneye hazırlık. Başşehir Kültür Yolu Şenliği’nde de 16 günün sonunda 2 milyon 300 binye ulaşıldı. Şenlikte 96 konser, 69 stant, 11 opera-bale, 27 tiyatro, 61 açık hava aktifliği, 88 söyleşi ve 155 çocuk aktifliği yaşanıyor.

HEDEF 200 MİLYON TİKLANMA

Reklam ve kaç pazarlama yapıldı?

43 170’e yakın seçenekler, bir centa mutabakatı yapmakla birlikte reklam çalışmasını gerçekleştiriyoruz. Tripadvis, Expedia, Skyscanner ve online turizm 29 konforlu konaklama seçenekleri ile pazarlaması yapıyoruz. Go Türkiye platformunun 24 Haziran prestijiyle tekil ziyaretçi sayısı 71 milyon oldu. Bu yıl gayemiz 200 milyon tıklanma almak. Burada 50 eser var. İstesek 100’e çıkarabiliriz.

BELGESİ OLMAYAN ÇALIŞAMAYACAK

Turizmi Teşvik Kanunu’na konaklama tesisleri evrak almak zorunda. Burada durum nedir?

geçen yıl düzenleme yapıldı. Konaklama tesisi için faaliyette Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ‘turizm işletmesi belgesi’ yahut ‘basit konaklamazar turizm işletmesi belgesi’ alma belgesi alındı. Oteller için son tarih 28 Temmuz. Seyahat acentaları ve rezervasyon platformu evraksız konaklama tesisleri ile bu çaba sarf etmeyecek.

KAYNAK: SABAH

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.