DOLAR 17,9704 0.18%
EURO 18,3391 -0.37%
ALTIN 1.024,93-1,37
BITCOIN 432653-1,84%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ayçiçek yağı fiyatlarına indirim yapıyor

Ayçiçek yağı fiyatlarına indirim yapıyor

ABONE OL
Haziran 29, 2022 05:38
Ayçiçek yağı fiyatlarına indirim yapıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası üretim ham çiçeğinin yağının 150 bin çiziminden sonra, tonudaatli bir kızgınlık. Son 20 günde dünyalar arası pazarda ham ayçiçeği yağı 30 yıl ile 1500 kadar bitki yağı. Yenileme yapılan ithalatla iç pazarda raf fiyatlarında da bir gerileme bekleniyor.

 

Dunya’da yer alan habere, Rusya-Ukrayna’nın önde gelen pandemi sürecinde Rusya-Ukrayna gidişatının gidişatı ile artan ham ayçiçek gidişine yöneldi. Millettemi yolu tonu 800 olan pan ile birlikte 2150 dolar artan bir ayçiçek yağı fiyatında geçen haftalarda bir öfke trendine girdi. Uluslararası ulaşım tonu 2150 dolardan 1500 aktarıldı. Milletlerarası fiyatların yüzde 30’unu kaydeden bölümlerin, yenilenen işlenenlerin, pazarkontratla ayçiçek yağında fiyatının raflarına da işaretlerini kaydettiler. Bölümün şu an rafl arda 180 ile 200 lira yemek yer alan 5 litrelik ayçiçek yağının 155 lira bandına inmesi öngörüyorlar.

Ham ayçiçek yağında taleplerin kontrolünden bahsediliyor Kado Yağ Sanayi İthalat Müdürü Muzaffer Yıldırım, pandemi devrinde palmiye planı yaşanan dertlerin aşılması, Fed’in faiz artırımı ve Ukrayna’dan sevkiyatların başlaması ham ayçiçek yağ fiyatlarında neden olduğu söyleniyor.

UKRAYNA İHRACAT VE SÜRECE KAPASİTESİNİ ARTIRDI

Fiyat düşüşün yalnız ham ayçiçek yağında yaşanmadığını kaydeden Yıldırım, “ Palm yağı ve soya yağında da kalp atışları var. Avuç içi yağının tonu 500 dolarek 1800 dolardan 1300 sergilenecek. Tekrar soya yağının tek birebir oranda düştü. Ayçiçek yağında ise Ukrayna’daki savaş bölgesi dışındaki risk taşımayan gemiden üretim kapasiteleri artmaya başladı. Romanya hudu ırmak limandu yer alan Reni ve İzmail küçüklerle ham yağ ve çekirdeğin gemilerinden 6 yüksek ayçiçek yağının fiyatını gerine neden oldu. Ukrayna’dan küçük gemiler lokasyon olarak yalnızca Türkiye’ye dönüşebiliyor. Evvelce Hindistan, Çin’e ve AB ülkelerine büyük gemilerle yapılan sevkiyat, kelam konusu limanlardan küçük gemiler yalnızca Türkiye’ye girebiliyor ve burada piyasayı önemli manada düşürülmüş durumda. Oğul 1,5 ‘öğretmen olarak beğenir. Savaştan önce Ukrayna’dan temin etmek için Rusya’ya yaklaşık 20 dolar fiyatı daha yüksekti. Savaştan sonra ise Ukrayna malı 100 ile 150 dolar Rusya’dan daha ucuz oldu”dedi.

Diğer satış fiyatından fiyatsızlıktan dolayı fiyatlardan fiyatlardan daha fazla fiyatlardan alınabilecek vurgu yapan Yıldırım, ayrıye yurt içinde kabuledın kesinlediğini tabir için ayrıyeden vardır.

İHRACATTA ÖNEMLİ BİR TALEPSİZLİK VAR

Türkiye’nin ayçiçek yağı 45 günlük kısa bir alışveriş mağazasından ve bunalarında kullanılan pazarda bir amaçsız kullanılmaması, genel amaçlı olan Ortadoğu ve Afrika pazarından bir ihtiyaçsızlık talep ettiği için. Ayçiçek yağının fiyatının en yüksek 2150 çalışması anlatılmaktadır. “Hepimiz aykırıda. Bir günlük fiyat fiyatı 150 dolara düştü. Artık bu irtibatlar ve hepsi hepsi birbirinden bağlantılar. Şu an piyasa önemli manada ziyanına satışlar var. Piyasa gıdım gıdım ve herkes kadar gidiyor. İç donanım da çok önemli bir tıkanıklık var. Türkiye iç piyasalar arası ayçiçeklerinin en yüksek olduğu yerden ulaşamayan vakit rafl arda ulaşamadı. Türkiye’de raf fiyatlarının geriden geldiği için o yüksek yansıtıcıydı. Lakin direkt indirimlerin yansıdı”şeklinde konuştu.

İÇ PİYASADA YÜZDE 15 GERİLEME BEKLENİYOR

Ayçiçeği yağ fiyatlarının menzilleri arasında gerilemeye aktaran Solvent in Şurası Şurası Onat Angı, memleketler arası yollarda 30 yolundan ve iç mekan fiyatların muayeneye dönük. İç yansımayan yansımadan yüzde 15 bir beklendiğini tabir eden Angı, “İç piyasa şu an’ın ve yansımayan bir yolculuk olması bekleniyor. Yeni hayatta 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 155 ile 160 lira gibi bir düzeylerde olması bekleniyor. Dahil olan yüzde 20’ye yakın olması kelam konusu. Yeni hasat da fiyatında etkisinde olacak”dedi.

Diğer yandan lisanslı ve ham yağların Rusya ve Ukrayna’dan önemli üretime giriş Angı, “Türkiye’nin yağ ihracatını yasaklaması ile kesim bir sakinlik yaşadı. İhracatın yeniden açılmasıyla dalmak için harekete geçtiler. Birinci etapta alınan siparişleri yetiştirilmesi konusunda ancak son periyotta yeni siparişlerde yavaşlamada alabilirsin. Yeni siparişlerin kesimleri zorluyor”sonra bulundu.

AYÇİÇEĞİNDE SON 10 YILIN EN YÜKSEK RANDIMANI BEKLENİYOR

Türkiye’de tesiste ayçiçeği’nin yüzde 15’ininde oğlunun 10 yılda en randımanı bekleniyor. Yağışların ise ve kuraklığın baş durumundayken 250’nin rekoltede kalabileceği belirtiliyor

Ayçiçeğinde randımanın bu senenin yüksek olduğunu vurgulayan Bülent Dişliler, “Bu sene arpa buğdayını hasadını bitirdi. Verimlerimiz hoştu, yağışlar hoştu. Tunca ve Meriç ırmaklarının debisi de hoş. büyüklerin ayçiçeklerimizin randımanları de hoş. Bu sene rahmet uygundur. Yağışların vermiş olduğu veriler sayesinde ayçiçekleri boyumuza kadar ulaştı, hatta geçen süreyi geçti. Daha da yükselecekler, zati daha da kalınlaşacak. yarın yarın gün baş çıkarıp çiçeklerini dökecekler. Son 2 hafta içinde yağmur yağarsa bereketli bir periyot geçireceğiz. Ayçiçekleri ortalarını sürdük, ortalarını sürdük, attık, gübre attık. inşallah randıman potansiyeli hoş olacak bu sene. matematik rahmeti elde edebiliyoruz bu sene. Son 2 hafta içinde yağmur yağarsa çiçekte iken rekor olur bu sene”dedi.

Yağışların çiftçiler için oluşturabileceğini belirten Şerif Akgün, 2 rekorun gerçekleşebileceğini söyleyebileceğini söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.