DOLAR 19,0454 0.03%
EURO 20,7835 0.5%
ALTIN 1.210,240,41
BITCOIN 530494-1,38%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Atık toplayıcılarına statüleri

Atık toplayıcılarına statüleri

ABONE OL
Haziran 22, 2022 18:39
Atık toplayıcılarına statüleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamuoyunda “kâğıt toplayıcıları” olarak görsel ve ticari bir işletmeye bağlı olmayan aşınmış toplayıcılığı kullananlarla ilgili 2022/6 sayılı Bakanlık Genelgesi; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un imzasıyla yayımlandı. “Atık Toplayıcıları” bahisli Genelge, özgür olarak atık toplayıcılığı yapanları “sıfır atık bilgi sistemi” ile kayıt hakkında yetkilendiriyor ve çalışma sistemi düzenliyor.

Plastik, kağıtlar ve kıymetlendirilebilir atıkların metalden tedarik edilen toplayıcı ve bir işletmeye bağlı işletmeye alınmasından oluşan “Atık ve kıymetlendirilebilir atıkların üretimine yönelik”. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişiklikliği Bakanı Murat Kurum’un imzasıyla yayınlanan 2022/6 sayılı Genelgede, mülki yönetim amirlerinin amacına yönelik sağlamaları, belediyelerin uygulamaları ile tertip ve önlemleri ayarlamaya uygun olarak sahateniyor.

KİMLER, NASIL BAŞVURABİLİYOR?

Atık toplayıcılığı faaliyeti yürüten şirketlerinin, faaliyet gösterdikleri yerin belediyesine ait kimlik bilgileriyle başvurulması gerekiyor. Belediyeler ise hukuka yarışmak 18 yaş ve üzeri kişilerin başvurularını değerlendirmeye alabilecekler.

Belediyeler, sıfıra düşen toplayıcıları kullananların emniyetteki idarecilerine ve jandarma komutanlıklarına bildirecek. Emniyet müdürlükleri ve jandarma komutanlıkları ise uygun bulunanları, ilgili belediyelere bildirilecek.

Belediyeler tarafından başvuru süreci tamamlanan ilgili atık toplayıcısı, Sıfır Atık Sistemi’ne kaydedilecek ve “Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı” sahibi.

BAĞIMSIZ SIFIR ATIK TOPLAYICISI KARTI NEDİR?

Sıfır Atık Toplayıcısı Kartında belediyenin ismi ve logosu, sıfır atık logosu, atık toplayıcısının fotoğrafı, adı-soyadı, kimliği, Sıfır Atık Bilgi Sistemi kayıt numarası, kartın imzalandığı tarih, Belediye Başkanlığının imza ve mü yer alacak.

İlgili ilçede oyun yetkisine sahip bu karta sahip olacak ve Toplayıcı şahıs, kendi dışında bir ilçede atık işi yapamayacak.

Bağımsız Sıfır Atık Top Kartı, kart dışında başka bir kullanıcı kullanılamayacak, kullanımran ve kullananlar işlem sürecinde yapılacak.

ATİK TOPLAYICILARI NASIL ÇALIŞACAKLAR?

Asıllar, atık toplayıcılarının ait oldukları, 2022/6 sayılı ve “Atı Toplayıcıları” bu Genelge oluşturulacak. Belediyeler, hizmet alanı hudutları alanında faaliyet gösteren atık toplayıcılarının çalışma yol ve temellerini, Genelgeden sonra birinci belediye meclisi gündem günlerini alarak karara bağlayacaklar.

Belediyeler, atık toplayıcılarının Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcı Kartı taşımalarını; belirleyecekleri standartlar, iş kıyafetlerini ve atık toplama araçlarıyla ilgili araçlar, güncellerdeki saatlerinde ve gelecekte kullanılacak olan ziyan yararlarından yararlanacaklardır. Belediyelerin devletlerin dışında faaliyet gösterenlerin çalışanları iptal edilecek.

Atıkların kullanımları tarafından gönderilenler, eğitimler ya da eğitimler hakkında bilgilendirmeler, zabıta üniteleriyle müdahalede bulunacaklar. Gerektiğinde / ilçe emniyet müdürlükleri ile vilayet / ilçe jandarma komutanlıklarından dayanak vilayet.

ATİKLAR NEREYE GETİRİLECEK, FİYATLAR NASIL BELİRLENECEK?

Atık toplayıcıları topladıkları atıkları, belediyelerin atık toplama merkezi ve geri kazanılabilir atık alışverişlerinden satın alınabilir satın alma işlemlerinden ya da belediye hudutları içerisinde bulunan etraflı atık süre tesislerine teslimler. Atıklar burada tartılacak ve piyasa koşullarına göre ödeme yapılmayacak.

Atık toplayıcılarının kağıtlarının, plastik ve metallerin sınıflandırılabilir atıkları cinslerine farklı farklı toplanmaları.

Toplanan atıklara ait veriler ise belediyeler ya da toplayıcının satın alınabildiği lisanslı tesisler, Etraf, Şehircilik ve İklim değişikliği tarafından sistemlerden nizamlı olarak girilecek.

SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2019’da, “atık idaresi sürecinde etraf, insan sıhhati ve tüm korumayı desteklemek için aklın idaresi sisteminde, yaygınlaştırılması, amacı, amacı, kayıt amaçlı belgelendirme ile ilgili genel ve amaçların tasarımında kullanılacaktır. ” için Sıfır Atık Yönetmeliği hazırlamıştı. Hammadde ve gerçek hayata yönelik faal idaresi ile sürdürülebilir çizimleri hakkındaki bilgiler 12.07.2019 sayılı Resmî Gazete’de örneklemlerdir.

Söz konusu “İl Sıfır Atık Sistemi” içerisinde “İl Sıfır Atık Sistemi” hakkında sıfır atık yönetimi mahalli yönetimler tarafından tedarik edilen yönetim planında ve işbirliği içinde bulunulan tedarik etme ve nakliye sistemiyle ilgili bir yönetime verilir.

“Sıfır Atık Yönetmeliği” ve “sıfır atıklar” belediyeler tarafından, mülki yönetim amirlerinin bulundurulması gereken işleri şu şekilde olduğu belirtiliyor:

“Belededeğinde başka farklı toplama’ uygulamasına yönelik olarak, belediyenin hizmet alanında -geri kazanılabilir atık ve diğer atık olmak- yetiştirilmesinde başka projelendirilen projelendirileceklerin projelendirilmesinden projelendirilmeye yönelik inşanın, geliştirip yaygınlaştırılması gerekmektedir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.