DOLAR 19,0891 0.21%
EURO 20,5056 -0.66%
ALTIN 1.223,020,26
BITCOIN 5376891,87%
İstanbul
13°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Asgari ücret için yeni formül: Bir yıl eğitimine getirilsin

Asgari ücret için yeni formül: Bir yıl eğitimine getirilsin

ABONE OL
Haziran 24, 2022 06:45
Asgari ücret için yeni formül: Bir yıl eğitimine getirilsin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gamze Türk – Tuğba Bozkurt

Memur, yetiştirme zamanlarında iki kez olacaktır. Birinci artırımı Ocakta yapılacak olanlar ve emekliler için yapılacak olanlar Temmuz ayında yapılacak. Haziran ayı enflasyonlarının açıklanmasındaki artış oranlarındaki fark kadar artırım alan emekliler Temmuz ayı artırım heyecanla bekliyor.

Milyonlarca çalışan da taban fiyatından alışveriş yapanlar ek yıldırım merak ediyor. Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Vedat Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Asgari fiyata yapılacak ek artırım için sinyalizasyon sistemi.

ÖZEL BÖLÜM ÇALIŞANLARI DA TABAN FİYATA BAĞLI ARTIRIM ALIYOR

Recep Tayyip Erdoğan’ın Tüm Cumhurbaşkanı’na ait pahalı giderecek bir artırım’ varlığını ve bunu karşılayacağız” kelamlarını hatırlatan Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram“Bununla ilgili tüm ürünlerdeyince, neyin ihtiyaç duyduğunu paylaşalım” dedi ve Zira Numan Kurtulmuş’un açıklamalarını ve daha önceki açıklamaları var.

Ücretler derken memur, emekli emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklisi, personel emeklileri, yaşlılık aylığı, emeklilik aylığı, şehit malul emeklilik daldaki alanlarda da var ve ayrıyeten asgari ücretliler ve özel daldaki diğerlerinden var. Özel kesimde başka personel derken taban fiyatlar daha yüksek maaş alanlar da temel fiyatlara bağlı olarak bir artırım alıyor. ondan ondan.”dedi.

YÜZDE 40 ARTIRIM YOLDA

1 Ocaktan memur, emekli emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklisi yüzde 5 artı maaş farkı alacaktı lakin enflasyonla bir hayat pahalılığı olduğu için devletimizin 2 buçuk bir ek artırım düşünüleceği söyleniyor Yeminli Mali Müşavir Muhammet BayramMemur, emekli emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklilerine yüzde 7 artı enflasyon farkı ödendi. Tabii gelinen durumda 1 Temmuz prestijiyle bu kâfi olmuyor” dedi ve kelamlarına devam etti;

Çünkü çocuk ki şu anda çocuk parası 35.64. Yani memur, emekli emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklisi 1 Temmuz ayında yapılacakki enflasyon olsa olsa 35’lik bir artırım olacak. Hazinenin ve öteki etraflarında üfleme yüzde 7 ila 40 giyecek. Yani bu demek oluyor ki 1 Temmuz emekli memur, emekli emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklileri yüzde 40’a varan bir ek artırım alacak.” dedi.

MASADA ÖBÜR FORMÜLLER VAR

2014 yılı 2 yıllık dönem Taban Fiyatı 1 kere toplanmaya karar verdi. O zaman enflasyondaki tek haneye kadar enflasyonist bir yükselişin alınmadığını bir kez artacağının seçildiğini belirten Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram “Asgari’nin kaderinde yer alan var. 7’nci gelen kişi; ‘2 olgunluk 1, konjonktüre göre değerlendirilip bir ortaya çıkacak’ der. Bir masada yapılacak yıl. Burada bir karar alınacak. iki gelecek olana ait olan yılda. tespit komitesinin tekrar toplanıp tekrar karar alması biraz zaman. dedi.

ASGARİ FİYATA YÜZDE 35 ARTIRIM OLABİLİR

Asgari yüzde 50’den fazla artırım alarak 4250 liraya fiyat seviyesiti. Y üzde 50 artırıldı lakin birinci 5 ayda yüzde 35’lik bir şişme var. Bu demek oluyor ki yüzde 50’nin 35’i eridi. Yani yüzde 15 bir çok iyi olduğunu belirtenYeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram ” 4 Temmuz’da Haziran verisiyle ortaya çıkacak gelişmeler. Memur, emekli emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklisi bu durumda görülecek yerler için bu türden her türlü bir baht kelam konusu değil. Hatta minimum fiyatla fiyattan ucuz fiyattan fiyattan çıkanlardan kendi fiyatlarında bir türdeki var. Yani aslında bu bütün özel dalı.

Bir öncekiki bitta 4250 Lirası içinde vergiler ve damga vergisi kaldırıldı. Yani satış üzerinden kesilen stopaj vergisi ve damga vergi kaldırılınca 4250 Liraya yükseltildi. Hala 4250 lira içerisinde, patron sigorta hissesi, emekçi sigorta hissesi ve sigortalılar fonu ödemeleri var. Patrona kısacası toplamda brüt 5879 lira. Bunun patron hissesini ya da emekçi hissesi çıkartarak 5879 Liraya çıkartılabilir. Yüzde 35’lere denk geliyor. Şu anda zati masada bu formül var.

ASGARİ FİYAT İÇİN DE 1 YIL SINIRLAMASI GETİRİLSİN

Aynı model şu olabilir, nasıl konutlarında 1 yıl olmak üzere insanlarda 25’ten arttırılamaz dendiyse 1 yıl vadele taban üzerindeki sigorta primleri alınmayabilir. Bu nedenle, tabandan aşağı en 6 aylık hayatte da görsellik, pahalılığı kendi tercih etmeyi sürdürebilir. Ya da seyyanen bir artırım uygulaması olabilir. tavsiye minimum fiyat tavsiye bir karar.

Zaten özel kullanım için hizmet veren firmalar da yatak odaları için seyyanen bir artırım. Asgari gerçekleşmeyen dahilerimiz patronlarımızda fiyatta yapmak için. Özel dalda da birebir oranda bir yansıtılabilir.” dedi.

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.