DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 440907-0,64%
İstanbul

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD dışında ilk kez Türkiye yaptı!  Sürü SİDA’lar yeni bir dönem başlayacak
  • Ajans Dünyası
  • Ekonomi
  • ABD dışında ilk kez Türkiye yaptı! Sürü SİDA’lar yeni bir dönem başlayacak

ABD dışında ilk kez Türkiye yaptı! Sürü SİDA’lar yeni bir dönem başlayacak

ABONE OL
Haziran 21, 2022 10:10
ABD dışında ilk kez Türkiye yaptı!  Sürü SİDA’lar yeni bir dönem başlayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayii çalışmalarını hayata geçirmelerini sürdürüyor. Savunma Sanayii Başkanlığı) hedefinde yakınlıkta (Ankara’nın çok farklı açılardan öndekiler.

SSB Lideri Prof. Dr. İsmail Demir’in okullarının duyurulacağı yeni geliştirme çalışmaları bilhassa Mavi Vatan’daki imkanlar ve yetenekleri açısından önemli bir işaret işaret ediyor. İmgelerde, Sürüsüz Deniz Aracı (İDA) ilk insan sefer günna çıkmakla, ALBATROS- İDA’larla birlikte görev yapıyor.

Peki, İDA’lar neden yapılır? Farklı tiplerdeki İDA’ların ilerleyişi ile hareket edebilmesi ne manaya geliyor? Bu satın alma fiyatından satın almak için Kozan Selçuk Erkan ile bir ortaya çıkıyoruz…

“KARIŞIK SÜRÜ MİSYON KÜMESİNDE ABD’DEN SONRA BİZ VARIZ”

SürüDA’nın çok iş olduğu ihtarıyla bir şeyler başlıyor Erkan ve bu bütçe kazanımı çalışmaları SİDA’nın çok iş olduğu söyleniyor. Farklı olacaklar gelecek İDA’ları dünyada ilerleme olarak gelişmeye başlayamadığını öğreniyoruz.

“Son vakitlerde herkesin lisanında olsa olsa dünyada sadece ABD’nin de yapmasını bir konsept” diyor ve Erkan “Dünyada çok az ülkesinde başardığı SİDA’nın içinde biz varız. Bu işi çok değerli şeyler ve üzerinde kritik teknolojiler geliştiriyoruz. Sensörü çok daha fazla ve geminin minyatürü olan bir direği olan bilgi SAN MİR İ da A analizitimizin göstergesini paylaşıyor.

SÜRÜ İDA’LAR NEDEN KIYMETLİ?

Erkan’ın söylediğine göre sürüylenin sadece toplu olarak maksada yolculuğuna manasına gelmediğini söylüyor. Farklı tasarımlar için farklı tasarımlar için farklı tasarımlar.

Bundan sonra MDA’ya biraz daha fazla eğitim veren İ ve bu İDA’nın merkezi bir komuta gemisinden satın alma/iletim olarak satışını söylüyor. Erkan, MİR İDA’yı ötedeki İDA” randımanını artıracak ve en değerlisi inançlıların olabilecek bir sistem olarak tanımlıyor.

Daha önce karakol misyonları için inşa edilmiş İDA’ları görmüştük. Pekala ya yakın gelecek mi? Yakın bir tahmin mayınlama, denizde çalışmaktalarını yapmak için İDA’ bir projeden bahsetmek. İşte bu görüntüdeki Aselsan ALBATRO sürü ve MİR İDA’nın ehemmiyeti bir sefer daha ortaya çıkıyor. Türkiye, yakın bir yerde düşünülecek sistemler üzerinde bugünden donatılacak ve deney yapacaktır.

Bu Kozan Selçuk Erkan çok kritik bir bilgi daha paylaşıyor. ASELSAN yerli sistem en uygulanabilir parçalardan bir kamera ASELSAN Kırlangıç ​​kaydediyor. Kırde Tekne üzerindeki tam görüntü olarak görülmektedir. Hava sistemleri CATS ile ödüllendirilmeti. Denizlerde de Kırlangıç ​​yerli tahlil olarak öne çıkıyor.

SİDA’LAR SİHA’LARA EMSAL BİR TESİR OLUŞTURABİLİR Mİ?

SİHA’larla ilgililer kişilerden oluşan şekilde atışlardan odaksa da esas alınan-gözetleme ve bilgi konusunda da çok önemli olma atlanmaması gereken bir süreç. Ayrıyeten, Türkiye’nin bilhassa Ege’de savaş uçakları yerine SİHA’lar ile daha fazla aktiviteyi sürdürebilir ve ekonomik bir konaklama olanağı da bir gerçek.

Benzer bir eğitim SİDA’lar için de terbiyeli hemşirelik bakımınız Kozan Selçuk Erkan’a:

“Deniz de benzeri bir durum var… Karakol gemilerinden sahil teknelerinin yerine ya da olacaksınız olarak çok randıman alınacağı bir periyot bizi bekliyor. Bilhassa İHA’larla karşılaşmak ile kavuşabilmek için denizde başarılı olmak mümkün.

Savaşta ise özellikle Ege denizi’nde tahminen de muharebe öncesi geleceğimiz İDA’lar oluşturacak. Daha uygun maliyetlerle ve tarafı çok daha zorlayarak daha küçük amaç olan tekneleri karşılamak için daha karmaşık.

SİDA’ların misyon ve hünerleri gelişiyor. Şimdilik yalnızca karakol ödevli SİDA’ları görmeden yakın bir hava savunma, satın alma, denizaltı harbi SİDA’larını da.

Aynı zamanda devriyelerinde şu an İDA’yı gözden geçirebiliriz. SİDA tam tahlili fiyatının en pahalısı olabilir diyebiliriz. Türkiye’nin kullanımıyla ilgili her şeyi uygulayabileceğiniz şekilde tasarlanabilir.”

KAYNAK: TRT HABER/SERTAÇ AKSAN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.